Aktualności Lifestyle Sport i zdrowie 

„Tęczowa zaraza” walczy z zarazą. Stowarzyszenie Równych Szans „Rainbow”.

Współczesna codzienność daleka jest od ideału. Na szczęście są w Polsce osoby, które w mrokach obecnej sytuacji społeczno – politycznej błyszczą wszystkimi kolorami tęczy i pokazują, że od osób LGBTQ+ można zarazić się wyłącznie empatią i miłością do ludzi. Rozmowy z tymi dobrymi duszami poprowadził Kosma Kołodziej.  

„Zarażamyaltruizmem

Polska jest jednym z najbardziej homofobicznych krajów Unii Europejskiej. Społeczność LGBTQ+ Bardzo często wykorzystywana jest jako karta przetargowa w kampaniach wyborczych, bo politycy zapominają, że za tym skrótem kryją się jednostki posiadające uczucia i emocje. Nasze środowisko wielokrotnie zostało nazwane „Tęczową zarazą”, której zadaniem jest niszczenie społecznie przyjętych norm. 

Jak jest naprawdę? Według definicji ZARAZA to choroba zakaźna występująca masowo, inaczej epidemia. Środowisko LGBTQ+ nie jest taką zarazą, nie jest też chorobą. Może za to z zarazą walczyć.

Niniejszy cykl poświęcony jest osobom nieheteroseksualnym, które w trudnych dla nas wszystkich czasach pandemii COVID-19 pomagają innym. A przy okazji pokazują, że orientacją homoseksualną, biseksualną czy transpłciowością nie można się zarazić! To, co możecie od nas „złapać” to chęć wspierania innych, tolerancja, akceptacja i miłość do drugiego człowieka. Poznajcie bohaterów cyklu „Tęczowa zaraza walczy z zarazą”. Jako pierwsze przybliżymy Wam sylwetki Marioli Dyńdo oraz Marty Gajerskiej.

Pozytywna energia 

Kosma Kołodziej: Skąd Wasz idea na pomoc rozdawania maseczek w Waszym mieście?

Stowarzyszenie Równych Szans „Rainbow”: Pomysł rozdawania maseczek zrodził się zaraz po ogłoszeniu nakazu ich noszenia, podczas podróży do pracy zauważyłyśmy, że wiele osób po prostu ich nie ma. Jak można było zauważyć, wynikało to głównie z ich statusu społecznego, prawda jest taka, że nie każdy może wydać kilkanaście jak nie kilkadziesiąt złoty na maseczkę wielokrotnego użytku. Zastanawiając się, jak możemy pomóc tym osobom, bo to wcale nie jest łatwe gdy ma się ograniczone środki, a tak jest w przypadku naszego stowarzyszenia, które nie jest finansowane przez rząd czy ten zagraniczne organizacje, fundacje. 

Przypomniałyśmy sobie, że podopieczne Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Radzionkowie szyją maseczki dla szpitali. W kilka minut skontaktowałyśmy się z zaprzyjaźnioną opiekunką ośrodka, (byłyśmy tak już kilka razy w ramach prowadzenia warsztatów związanych z tolerancją oraz promujących nasze działania w Kambodży i nie tylko), i ustaliłyśmy, jak możemy razem współdziałać.

Po kilku dniach został dostarczony zakupiony przez nas materiał, tasiemki i gumki, które są potrzebne do produkcji maseczek. Co nie było łatwe,  ponieważ w obecnej sytuacji zdobycie odpowiednich produktów nie jest takie proste, ale znalazły się dobre duszyczki, które pomogły. Podopieczne ośrodka bardzo szybko i z niezwykłą starannością uszyły dla nas za darmo maseczki, które następnie nam przekazały. No i ruszyło rozdawanie.

Kosma Kołodziej: Kto  dotychczas otrzymał od Was pomoc?  w postaci darmowych maseczek?

Stowarzyszenie Równych Szans „Rainbow”: Maseczki rozdawane były całkowicie za darmo mieszkańcom Tarnowskich Gór, Bytomia oraz Katowic. Głownie otrzymali je mieszkańcy biedniejszych dzielnic oraz przypadkowo spotkane osoby, które spotkałyśmy, przemieszczając się po tych miastach. Część maseczek powędrowała także jako wsparcie dla służb mundurowych na Śląsku.

Kosma Kołodziej: Co daje wam pomaganie innym?

Stowarzyszenie Równych Szans „Rainbow”: Co nam daje pomaganie? Dobre pytanie. Chyba przede wszystkim taką pozytywna energię, która napędza do dalszych działań. Daje nam takiego przysłowiowego kopa, a także nadzieję, że ten świat może być lepszy.

Wszystko zależy przecież od nas, w życiu nie zawsze jest kolorowo, dlatego fajnie jak znajdzie się ktoś, kto nam pomoże w trudnej sytuacji. Mając kontakt z ludźmi z różnych środowisk, człowiek uświadamia sobie, jakie ma szczęście, że żyje, że ma pracę, dach nad głową itd… Świat niestety jest pełen kontrastów i nie każdy ma takie szczęście, dlatego warto pomagać. Może nie zbawimy całego świata, ale sprawimy, że będzie odrobinę lepszy

STOWARZYSZANIE RÓWNYCH SZANS „RAINBOW”

Stowarzyszenie Równych Szans RAINBOW istnieje od 2018 r. i stanowi kontynuację wcześniejszych działań Marioli Dyńdo oraz Marty Gajerskiej. 

Stowarzyszenie uznaje prawo każdego człowieka do szczególnej troski oraz opieki bez względu na przynależność rasową i pochodzenie etniczne, kolor skóry, płeć, język, religię, miejsce zamieszkania, a także bariery narodowe oraz ideologiczne; inicjuje, propaguje i wspiera wszelkie działania mające na celu wszechstronne zaspokajanie potrzeb dzieci, młodzieży, kobiet oraz osób starszych w zakresie zdrowia, opieki społecznej, edukacji i krzewienia kultury – tłumaczą założycielki.

Głównym celem organizacji jest „przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną, narodowość, wyznanie, status społeczny, niepełnosprawność i inne. Partnerki angażują się ponadto w walkę z przemocą wobec dzieci i kobiet. Wiele serca wkładają także w sabotowanie handlu ludźmi. I to właśnie ze względu na szerokie spektrum aktywności, praca stowarzyszenia ma zasięg międzynarodowy.

 

Kosma Kołodziejdoktor nauk o zdrowiu, wykładowca akademicki. Działacz społeczny i kulturowy, Od wielu lat walczący  z wykluczeniem społecznym mniejszości.  Uczestnik kilkunastu międzynarodowych projektów  dotyczących walki z nierównościami społecznymi oraz dyskryminacją ze względu na płeć, etniczność, orientację seksualną, wykształcenie. Hobbystycznie zajmuje się fotografią.

fot. Kosma Kołodziej

Polecane artykuły

Zostaw komentarz