Rainbow Star - portal informacyjno - rozrywkowy

Header
collapse
Home / Polityka i prawo / Policja będzie walczyć z nienawiścią do LGBT+. Niestety tylko w Hiszpanii
Policja będzie walczyć z nienawiścią do LGBT+. Niestety tylko w Hiszpanii

Policja będzie walczyć z nienawiścią do LGBT+. Niestety tylko w Hiszpanii

2021-09-10  DS

Władze Hiszpanii mają w kolejnym roku utworzyć jednostki do walki z przestępstwami z nienawiści, w tym z agresją fizyczną i słowną wynikającą z uprzedzeń, m.in. nietolerancji wobec mniejszości seksualnych. Tak poinformowały dzisiaj służby prasowe rządu.

Nowe grupy do walki z przestępstwami z nienawiści, mają być tworzone pod nadzorem MSW i walczyć m.in. z przemocą na tle orientacji seksualnej, płci, rasy i narodowości. Decyzja o powstaniu nowej formacji zapadła podczas posiedzenia tzw. Komisji ds. Przestępstw Popełnianych z Nienawiści, wchodzącej w skład MSW Hiszpanii.

Tymaczasem w innych zakątkach Europy nie widać większych zmian związanych z poprawą bezpieczeństwa osób nieheteronormatywnych, ani zwiększenia działań na ich rzecz.

- W ubiegłym roku zaobserwowaliśmy w Europie nasilenie represji politycznych wobec osób LGBTI, gwałtowny wzrost trudności społeczno - ekonomicznych oraz szerzenie się nienawiści w stosunku do społeczności LGBTI zarówno na ulicach jak i w Internecie - komentowała wyniki rankingu Evelyne Paradis, dyrektorka ILGA-Europe (za KPH). - Świadome tego faktu krajowe władze muszą podjąć natychmiastowe działania, aby zapewnić ludziom skuteczną ochronę. Prawa człowieka osób LGBTI nie mogą być czymś, co się porzuca tylko dlatego, że stanowią wyzwanie.

Na podium rankingu, którego wyniki publikowano w maju, szósty rok z rzędu stanęły ultra – katolicka Malta (94 proc.),i  Belgia (74 proc.) i Luksemburg (72 proc.), a za nimi Portugalia (68 proc.) i Norwegia (67 proc.). Najbardziej homo - i transfobiczne okazały się – Azerbejdżan (2 proc), Turcja (4 proc.), Armenia (8 proc.), Rosja (10 proc.) i Monako (11 proc.). Hiszpania na tle innych państw nie wypadła aż tak źle. Polska w rankingu spadła na ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej.

Historia pokazuje, że ci, którzy są narażeni na ataki przed kryzysem, po jego zakończeniu są na ten atak narażeni jeszcze bardziej. W związku z powyższym obawiamy się, że sytuacja czekającego na nas postpandemicznego kryzysu społeczno – ekonomicznego stworzy przedstawicielom władzy idealne warunki do tego, aby uderzyć w społeczność LGBTI – wskazała w majowym raporcie ILGA Europe.