Rainbow Star - portal informacyjno - rozrywkowy

Header
collapse
Home / AIFF / Zapraszamy na AIFF Festival!
Zapraszamy na AIFF Festival!

Zapraszamy na AIFF Festival!

2023-07-26  DS

18 sierpnia 2023 r. w jastarnickim kinie Żeglarz odbędzie się "All Inclusive Film Festival". W ramach imprezy mają odbyć się m.in. debata o feminatywach w języku polskim i kaszubskim, spotkanie dotyczące życia z wirusem HIV, warsztaty Polskiego Języka Migowego oraz pokazy filmów.

"All Inclusive Film Festival nie jest przeglądem wykluczonych drużyn. Nie tworzymy oddzielnych, odseparowanych 'społeczności'. Nie ma w Polsce jednolitej grupy osób LGBTQ+, Głuchych i dyskryminowanych. Doświadczamy krzyżowania się cech i kategorii, które nasilają nierówności. Dlatego historie na All Inclusive są nieoczywiste. Nie dają się uprościć, nie reprezentują grup społecznych, nie wyczerpują tematu. To otwarcie" - piszą organizatorzy na stronie wydarzenia. "Na All Inclusive Film Festival pokazujemy historie osób, które nie mają przywileju – są tu osoby żyjące z HIV, ludzie różnego pochodzenia, wyznania, wyglądu i płci. Pokazujemy wykluczenie, które dotyczy kobiet, małych społeczności, lesbijek, osób z niepełnosprawnościami, wreszcie też wszystkich nas, gdy się starzejemy. Każda i każdy z nas ma do opowiedzenia historię. Poznajmy się" - zachęcają.

Zamierzeniem twórców festiwalu jest zmiana podejścia do inkuzywności, z "przeciwko sobie" na "razem". Dlatego też, "All Inclusive Film Festival" - poprzez dobrze przemyślany koncept i organizację - będzie dostępny dla wszystkich, niezależnie od płci, stopnia sprawności, kondycji słuchu i wzroku, samodzielności, czy języka.

Zamontowałyśmy w kinie Żeglarz (ostatnie kino na Półwyspie Helskim prowadzone przez kobiety z trzech pokoleń – babcię, mamę i wnuczkę – Urszula, Dagmara i Patrycja Blindow)  podjazd dla wózków, plaża na której odbywają się zajęcia ruchowe (wejście 46) została zmodernizowana przez miasto Jastarnia, tak by była dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Niedzielny film "Gipsy Queen" wyświetlamy z tłumaczeniem na Polski Język Migowy, a z myślą o rodzicach, którzy chcą w pełni włączyć się w festiwal, w czasie seansu „Liefsteling” zapewniamy opiekę nad dziećmi. Zajęcia dla najmłodszych będą prowadzić wolontariuszki All Inclusive Film Festival na wewnętrznym podwórzu kina.  Jeśli fotel kinowy nie byłby dla kogoś komfortowy, zapewnimy alternatywne miejsca do siedzenia – pufy, leżak, krzesło biurowe – prosimy o kontakt z wolontariuszkami na miejscu. Do kina można przyjść z psem.

Równocześnie jesteśmy świadome, że to tylko część działań potrzebnych, by wszystkie osoby mogły poczuć się w 100% włączone. Myślimy o osobach neuroróżnorodnych, dla których w kinie może być zbyt głośno i o tych, które z powodów finansowych lub organizacyjnych, nie będą mogły dotrzeć do Jastarni. Dlatego dwa filmy festiwalowe będą dostępne online na platformie mojeekino.pl, a w lokalnym, puckim hospicjum organizujemy osobne pokazy dla mieszkanek i mieszkańców hospicjum.

Za organizacją przedsięwzięcia stoi grupa osób działających pro-bono:

Ane Piżl - pracująca w edukacji na rzecz równości i języka inkluzywnego, działaczka Amnesty International, felietonistka Wysokich Obcasów. 
Józefina Bartyzel - managerka komunikacji, związana z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, wcześniej m.in. z Festiwalem Transatlantyk. Aktywistka i wolontariuszka Fundacji Ocalenie.
Patrycja Blindow - najmłodsza z trzech pokoleń kina Żeglarz. Kiniarka Roku według Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Spiritus movens Fundacji Kina Żeglarz. Ma wykształcenie prawnicze i dziennikarskie.
Ewelina Gąska - ilustratorka. Tworzyła identyfikacje wizualne m.in. dla Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wygrywała konkursy organizowane przez Totalizator Sportowy, Śliwkę Nałęczowską czy hebe. Jest autorką identyfikacji wizualnej All Inclusive Film Festival.
Monika Ziegler - managerka projektów i politolożka. Przez 15 lat zarządzała międzynarodowymi, długoterminowymi projektami dla personelu medycznego. Aktualnie pracuje w instytucjach unijnych i koordynuje pracę w organizacji pozarządowej.
Dominika Gała - mama dwóch córek, współtworzy projekty równościowe – m.in. topfreedom.pl, aktywnie działa w Stowarzyszeniu Kongres Świeckości. Zawodowo zarządza projektami w międzynarodowej spółce w branży rozrywkowej.
Celestyna Król - Studiowała filmoznawstwo, historię sztuki i fotografię w Londynie. Była project managerem magazynu kulturalnego WIK i dyrektorką wydawniczą oraz autorką nowej koncepcji magazynu LOT „Kaleidoscope”. Pracowała przy pierwszym Transatlantyku.
Michał Pyzik - absolwent_ka filologii rosyjskiej w Polsce i Rosji, Gender Studies na PAN i kursu męskość/ damskość, a judaizm na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym. Zawodowo zajmuje się obszarem różnorodności, równości i praktyk włączających. Prywatnie dzieli czas pomiędzy opieką nad kocórką i działaniami queerowymi.
Justyna Arabska - kulturoznawczyni, dramaturżka, edukatorka, prezeska Fundacji Sztuka Łączenia. Współtwórczyni grupy Achajot w Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC Krakow), która skupia się na edukacji dotyczącej praw kobiet.
Ewelina Muc - twórczyni strony dla All Inclusive Film Festival. Na co dzień uczy kobiety robić strony internetowe i rozkręcać pierwszy biznes w Polsce. Przedsiębiorczyni, UX designerka, studentka psychologii.

Program festiwalu

Wszystkie spotkania, debaty i wydarzenia towarzyszące w programie All Inclusive Film Festival są darmowe i nie wymagają wcześniejszej rezerwacji. Z kolei wstęp na filmy festiwalowe jest płatny – jednorazowe bilety są dostępne w cenie: 25 PLN/film. Karnety festiwalowe są dostępne tylko online – w cenie 100 PLN/osoba –  i dają wstęp na wszystkie 6 filmów w programie festiwalu. Zakup pojedynczych biletów możliwy jest online lub stacjonarnie w kasie kina Żeglarz.

Piątek, 18 sierpnia 2023 r.

18.00: Gala otwarcia festiwalu (wstęp wolny)

18.10: Debata – Język inkluzywny, feminatywy w języku polskim i kaszubskim Mateusz Adamczyk, Tomasz Fopke, Ane Piżl (wstęp wolny)

Festiwal otwieramy spotkaniem o języku inkluzywnym – na scenie Mateusz Adamczyk – członek Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej Rady Języka Polskiego, Tomasz Fopke – popularyzator kultury kaszubskiej oraz Ane Piżl – inicjatorka festiwalu All Inclusive i lektorka języka inkluzywnego. Spojrzymy na feminatywy z nieoczywistej i prawdziwie inkluzywnej perspektywy. Bo paradoksalnie feminatywy to w Polsce temat, który często dzieli, zamiast łączyć. Szkoda – żeńskimi formami można się wspaniale bawić i to zarówno w języku polskim, jak i w kaszubskim. Może też uda nam się poznać jakieś nowe?
#językinkluzywny #Kaszubi #językipolskie

19.00: 120 uderzeń serca – film (język oryginalny: FR; napisy: PL)

Francja, wczesne lata 90 i hulająca epidemia AIDS, która odbywa się przy zmowie milczenia rządu i koncernów farmaceutycznych. W filmie obserwujemy działania organizacji aktywistycznej ACT UP, która walczy o równy dostęp do leczenia dla wszystkich grup, niezależnie od orientacji psychoseksualnej czy stylu życia, bo czas w ich przypadku ucieka tak samo szybko, jak szybko bije serce z przyśpieszonym tętnem.
#HIV #zdrowie #LGBTQ+

21.40: Życie z HIV – spotkanie (wstęp wolny)

Pamiętasz czasy pandemii, w których ludzie w social mediach publikowali swoje testy z wynikiem dodatnim na COVID? To teraz odpowiedz na pytanie, czy ludzie publikowaliby tak samo ochoczo pozytywny wynik na HIV. Tak w wielkim skrócie można określić czym jest narosła stygma wokół tematu HIV i AIDS. Podczas debaty zastanowimy się skąd wciąż tyle uprzedzeń w związku z tą chorobą, czy HIV równa się wyrok i jak po ponad 40 latach od odkrycia wirusa zmieniła się rzeczywistość osób chorujących. Podczas festiwalu dostępny będzie również mobilny punkt testowania z upoważnionymi osobami do wykonywania takich badań (bezpłatny).
#HIV #wykluczenie #zdrowieseksualne #stygmatyzacja

22.20: Spotkajmy się na All Inclusive (wstęp wolny)

Sobota, 19 sierpnia 2023 r.

10.00-11.40: Ruch nieplanowany – Łukasz Wójcicki – zajęcia na plaży, przy wyjściu 46 – plaża dostępna dla osób poruszających się na wózku, (wstęp wolny)

Poszukajmy w sobie dzikości bez oceniania i wyrzutów! Zajęcia ruchowe dla wszystkich bez względu na wiek, sprawność i doświadczenie pracy z ciałem. Będziemy afirmować nasze ciała i cieszyć się ruchem. Oddamy się spontanicznemu tańcowi i zabawie, nieskrępowanemu ruchowi i wolności naszych ciał, żeby odnaleźć w nich radość i satysfakcję na przekór konwenansom i społecznym oczekiwaniom. Zajęcia poprowadzi Łukasz Wójcicki – niezależny performer, tancerz, choreograf, mover oraz artysta sztuk walki.
#ciało #ruch #taniec #radość

13.00: Warsztaty Polskiego Języka Migowego – Joanna Hendrysiak (w kinie, wstęp wolny)

Polski Język Migowy to język polski. Szkoda, że w programie szkoły nie uczymy się go w takim zakresie, żebyśmy mogły_li swobodnie rozmawiać z wszystkimi Polakami i Polkami. Wykluczenie Głuchych, to wykluczenie językowe. Czy nie jest zaskakujące, że w najróżniejszych językach znamy 5 prostych zwrotów, a nie umiemy ich powiedzieć w Polskim Języku Migowym? Nauczmy się podstawowych zwrotów i bądźmy bliżej siebie.
#Głusi #językipolskie #PJM

13.20: Gipsy Queen – film (język oryginalny: DE; napisy: PL; tłumaczenie: PJM)

Historia Ali, rumuńsko-romskiej bokserki, która po konflikcie z ojcem zostaje wykluczona ze społeczności i w trosce o byt dwójki swoich dzieci podejmuje w Niemczech szereg dorywczych i wyniszczających prac. W pewnym momencie bohaterka, otrzymuje szansę powrotu na ring, który to może stać się zapowiedzią zmian i rozwiązania jej problemów finansowych i rodzinnych.
#samodzielnerodzicielstwo #kobiety #Romowie #sport

Z myślą o rodzicach, którzy chcą uczestniczyć w festiwalu, w czasie filmu „Gipsy Queen” zapewniamy opiekę dzieciom od lat 3 – zajęcia z dziećmi na podwórku kina prowadzą wolontariuszki All Inclusive Film Festiwal.

17.00: Blok shortów (2 godziny) – krótkie filmy All Inclusive (języki oryginalne: różne, napisy: PL)
#niepełnosprawność #starość #seksizm #LGBTQ+ #wyznanie

19.00: Kobiety w sporcie i w filmie, tęczowe rodziny. Języki spotkania: polski i angielski. Wstęp wolny.

Spotkanie z Jolą Ogar-Hill, olimpijką i mistrzynią świata w żeglarstwie oraz Chuchie Hill – jej żoną i reżyserką, na którym dowiemy się, czy kobiety mają tak samo łatwą ścieżkę w sporcie i filmie, oraz dlaczego zdecydowały się wychowywać swoją córkę poza Polską.
#tęczowerodziny #LGBTQ+ #sport #film

20.00: Bethany Hamilton: Ustoppable - film (język oryginalny: EN; napisy: PL)

Dokument o Bethany Hamilton, który wspaniale pokazuje, że niepełnosprawność i surfing mogą iść w parze, a sport powinien być dostępny dla wszystkich, nie tylko jako forma rehabilitacji, ale czysta przyjemność.
#niepełnosprawność #surfing

22.00: Warsztaty hip-hopu po Kaszubsku – Tomasz Fopke (wstęp wolny)

Hip hop to szuka łącząca ze sobą muzykę i kwiecistość języka. A co by było gdybyśmy zaprosiły Cię na próbkę stworzenia owej sztuki w wydaniu lokalnym? Przyjdź i sprawdź na własnej skórze, że po kaszubsku też można mieć dobrą nawijkę.
#Kaszubi #hiphop

Niedziela, 20 sierpnia 2023 r.

10.00: Maiden– film (Język oryginalny: EN; napisy: PL)

Oceaniczne żeglarstwo regatowe to sport bez kategorii płci, ale do 2017 roku był niemal zdominowany przez mężczyzn. Szlaki dla kobiet-żeglarek przecierały pojedyncze zawodniczki – tak twarde i uparte, że zapisały się w historii sportu jako ikony. Jedną z nich jest Tracy Edwards, która poprowadziła pierwszą w historii, w pełni kobiecą załogę na regatach Whitbread (później Volvo Ocean Race, a dziś Ocean Race). „Maiden” pokazuje, że największym wyzwaniem dla kobiet nie były w tym wyścigu fale na Oceanie Południowym, tylko uprzedzenia i seksizm. Dokument jest poruszającą i wciągającą historią sprzeciwu wobec dominacji mężczyzn i walki o swoje marzenia.
#sport #feminizm #żeglarstwo

11.40: Spotkanie z Miriam Synger, IG; jestem_zydowka (wstęp wolny)

Czy bycie ortodoksyjną, polską Żydówką przekreśla szansę na bycie patriotką i feministką? Nasza gościni jest najlepszym przykładem tego, że te światy z powodzeniem można ze sobą połączyć i powstaje z tego mieszanka iście inkluzywna.
#Żydzi #równość #różnorodność

12.15: Rozmowa z Natalią Pancewicz (@grubalka) oraz Renatą Orłowską (@zaniczka) (wstęp wolny)

Radykalna ciałoakceptacja, to postawa, która w ostatnim czasie nabiera coraz większego rozgłosu za sprawą grubancypacji. Podczas debaty porozmawiamy o tym, jak ukochać swoje ciało, co to jest fałszywa troska w stosunku do osób grubych, jak nasza relacja z ciałem wpływa na nasz głos, a także o tym jak przecinają się ze sobą doświadczenia grubości i niepełnosprawności.
#grubość #ciało #równość

13.00: Liefsteling – film (język oryginalny: NL; napisy: PL)

Ukochane Hetty (76 l.) i Jeanne (91 l.) są zdeterminowane, by „bawić się do upadłego”. Jednak pogarszająca się demencja Jeanne zagraża ich szczęściu. Piękny, intymny portret prawdziwej miłości opartej na szczerości, życzliwości i pragnieniu czystej radości.
#starość #lesbijki #zdrowie

14.15: Ceremonia zakończenie festiwalu

Wydarzenia towarzyszące:

Pokazy filmów festiwalowych w Puckim Hospicjum pw. św. Ojca Pio, punkt testowania w kierunku HIV, sprzedaż plakatów festiwalowych – cała kwota zostanie przekazana na Grupę Granica, czyli nieformalną inicjatywę działającą na rzecz uchodźczyń i uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.

Po festiwalu

2 filmy będą dostępne na platformie mojeekino.pl – dla wszystkich osób, które nie będą mogły dotrzeć do Jastarni.