Rainbow Star - portal informacyjno - rozrywkowy

Header
collapse
Home / Wydarzenia / Włoszczowa uchyla rezolucję 'anty-LGBT'
Włoszczowa uchyla rezolucję 'anty-LGBT'

Włoszczowa uchyla rezolucję 'anty-LGBT'

2023-08-20  DS

Powiat włoszczowski uchylił kontrowersyjną uchwałę o charakterze "anty-LGBT" funkcjonującą od 2019 roku. Decyzja jest efektem zagrożenia utraty środków z kasy Unii Europejskiej.

Starostowie, którzy pierwotnie opowiadali się za uchwałą, twierdzili, że to nie oni, lecz Unia Europejska jest w rzeczywistości sprawcą dyskryminacji. Zablokowanie funduszy unijnych skłoniło ich jednak do przemyślenia postawy, czego efektem są nowe, bardziej powściągliwe uchwały, otwierające drzwi do możliwości ubiegania się o fundusze unijne. Przyjęcie uchwały o wycofaniu rezolucji "anty-LGBT" we Włoszczowie kończy spór dotyczący uchwał "anty-LGBT" w województwie.

Sesja w powiecie włoszczowskim miała podobny przebieg, jak ta w powiecie kieleckim. Przedstawiono projekt nowej rezolucji, mający na celu przekonanie instytucji regionalnych do przywrócenia finansowania. Nowy dokument jest znacznie bardziej wyważony niż ten z 2019 roku, jednak krytycy wskazują, że nadal zawiera pewne elementy sprzeciwu wobec działań na rzecz poprawy praw i wolności osób LGBT oraz podkreśla tradycję chrześcijańską jako fundament ładu społecznego. Starosta Czechowski nie zmienił swojego stanowiska i zagłosował przeciwko nowej uchwale. Jego zastępczyni również poparła tę decyzję.

Na sesji obecny był także starosta kielecki, Mirosław Gębski. W końcowym głosowaniu nowa rezolucja została przyjęta dzięki poparciu 7 z 17 głosów. Radni PSL nie wzięli udziału w głosowaniu. Starosta Czechowski skomentował wyniki głosowania, podkreślając, że każdy radny ma prawo do własnego zdania i sumienia, a ocena słuszności ich działań zostanie dokonana w przyszłości.