Aktualności Lifestyle Multimedia 

Radykalni narodowcy zaatakowali siedzibę twórcow filmu „The First Temptation of Christ” koktajlami Mołotowa.

Z początkiem grudnia Netflix włączył do swojej oferty film sugerujący, że Jezus był gejem, zaś Maria – amatorką marihuany. Brazylijska satyra wywołała wielkie poruszenie w sieci. Część Internautów groziła bojkotem platformy streamingowej i zaczęła domagać się usunięcia „Pierwszego kuszenia Chrystusa” z serwisu oraz ukarania autorów. Co więcej, W wigilię grupa zafascynowana włoskimi faszystami dokonała napaści na siedzibę grupy Porta Dos Fundos, używając do tego tzw. koktajlu Mołotowa.

Pierwsze Kuszenie

Netflix rozpoczął grudzień bonusem w postaci filmu pt. „The First Temptation of Christ”, stworzonego przez grupę YouTuberów z Brazylii. Ekipa Porta dos Fundos to komicy, którzy często poruszają temat wiary, seksualności, związków, skorumpowanych władz, czy uzależnienia od narkotyków. Mnóstwo frajdy sprawia im ponadto paradiowanie historii i fikcji, o czym mogliście się przekonać już przy okazji seansu „The Last Hangover”.

Latynosi Kilkakrotnie odmawiali współpracy z rodzimą telewizją. Ta, w opinii Fabio Porchat’a, jest konserwatywna i ma „obsesję na punkcie postrzegania pewnych postaci”. Brygada śmieszków za swoją kluczową wartość uznaje natomiast swobodę wyrazu. Ich twórczość – jak twierdzi współzałożyciel kanału „Tylne Drzwi” – wypełnia lukę powstałą za sprawą władców szklanego ekranu.

W „Pierwszym Kuszeniu Chrystusa” Brazylijczycy pokazują, jak biblijny bohater wraca do domu w towarzystwie poznanego na pustyni mężczyzny. Po przybyciu na miejsce panowie spotykają Józefa i gustująca w marihuanie Marię, planujących zorganizowanie przyjęcia z okazji 30. urodzin syna. Zmieszanie na twarzy Nazarejczyka i zachowanie przedstawionego w bardzo stereotypowy sposób Orlando pozwalają się domyślić, że tę dwójkę łączy romantyczna relacja.

#CancelNetflix

Tęczowa wersja opowieści o Chrystusie zdecydowanie nie przypadła do gustu „poważnie obrażonym Chrześcijanom”. Ponad milion użytkowników Netflixa podpisało się pod jedną z kilku petycji o usunięcie trwającego 45 minut materiału. Sygnatariusze oskarżają komediantów z Ameryki Południowej o degenerację wiary i mają nadzieję, że Ci zostaną pociągnięci do odpowiedzialności prawnej.

Wśród krytyków nie zabrakło twitterowiczów pragnących wyrazić swój zamiar rezygnacji z subskrybcji rozrywkowego medium. W okresie Świąt hasztagi #CancelNetflix oraz #CanceloNetflix należały do najczęściej używanych.

Porchat jest pewny, że to właśnie homoseksualna orientacja Jezusa jest powodem licznych głosów niezadowolenia. Kreatywny 37-latek swój punkt widzenia przedstawił w wywiadzie dla Variety.

(…) To show jest prawie chrześcijańską baśnią: Jezus dzielnie stawia czoła Diabłu, i następnie wybiera podążanie za Bogiem, akceptując bycie jego synem. (…) Dla niektórych Katolików, mieszkających tu, w Brazylii, jest O. K., jeśli Jezus jest złym gościem, bierze narkotyki: To nie problem. Problemem jest to, że jest gejem. Nie, on nie może być gejem. To interesujące, bo Jezus jest wszystkim – podsumował.

Ostatecznie, Tegoroczni laureaci Grammy nie przejęli się jednak negatywnymi ocenami. Wręcz przeciwnie – cieszyli się z rosnącej rozpoznawalności najnowszego utworu, publikując prześmiewczy „ćwierk”. Wpis wzbogacili o mem dotyczący Stworzenia Świąt Bożego Narodzenia z „odrobiną herezji”, a także link do kolejnego apelu pióra swoich przeciwników.

Przetrwać burzę nienawiści

O wiele większe wrażenie zrobił na komikach atak na ich studio nagraniowe. W wigilijny poranek nieznani sprawcy wrzucili przez okno siedziby artystów dwie bomby benzynowe, czyli tzw. koktajle Mołotowa. Ogień ugasili pracownicy ochrony – jedyne osoby przebywające wtedy wewnątrz budynku. Nikomu nic się nie stało, ale wybuch stanowił zagrożenie zarówno dla stróżów, jak i dla przechodniów mijających biuro.

Paczka luzaków, niewątpliwie poruszona zajściem, pokazała swoją poważną twarz i „potępiła wszelkie akty przemocy”.

Oczekujemy, że odpowiedzialni za atak zostaną znalezieni i ukarani. Obecnie naszym priorytetem jest jednak bezpieczeństwo całego zespołu, który z nami pracuje. Odezwiemy się ponownie, gdy będziemy mieć więcej szczegółów. Tymczasem jako  »Tylne Drzwi« chcielibyśmy wzmocnić nasze przywiązanie do dobrego humoru i oświadczyć, iż staniemy się silniejsi, bardziej zjednoczeni, zainspirowani i pewni, że Brazylia przetrwa burzę nienawiści, a miłość zwycięży, wraz z wolnością słowa – oznajmili aktorzy.

Sprawców było co najmniej czterech. Agresorzy są ultranacjonalistami zaangażowanymi w działalność grupy Command of Popular National Insurgence, inspirującej się włoskimi faszystami. Przynależność do tego ruchu „integralistów”  zmodyfikowanym komputerowo głosem zadeklarował mężczyzna widoczny na nagraniu, jakie pojawiło się w internecie tuż po dokonaniu aktu wandalizmu.

Oglądaliście „Pierwsze kuszenie Chrystusa”? Macie taki zamiar? Co myślicie o niekonwencjonalnym pomyśle Latynosów i tym, co ich spotkało? Jesteśmy ciekawi Waszego zdania!

Źródła:  washingtontimes.com, edition.cnn.com, foxnews.com, out.com, comicbook.com, en.wikipedia.org [1] [2], cinemablend.com [1] [2] [3] netflix.com [1] [2] fot. businessinsider.com

Polecane artykuły

One Thought to “Radykalni narodowcy zaatakowali siedzibę twórcow filmu „The First Temptation of Christ” koktajlami Mołotowa.”

  1. Sylwia Melon

    Przemocy nie popieram, ale nie dziwię się reakcji. Skali wiatr, więc zbierają teraz burze.

Zostaw komentarz