Aktualności Lifestyle Multimedia 

Radykalni narodowcy zaatakowali siedzibę twórcow filmu „The First Temptation of Christ” koktajlami Mołotowa.

Z początkiem grudnia Netflix włączył do swojej oferty film sugerujący, że Jezus był gejem, zaś Maria – amatorką marihuany. Brazylijska satyra wywołała wielkie poruszenie w sieci. Część Internautów groziła bojkotem platformy streamingowej i zaczęła domagać się usunięcia „Pierwszego kuszenia Chrystusa” z serwisu oraz ukarania autorów. Co więcej, W wigilię grupa zafascynowana włoskimi faszystami dokonała napaści na siedzibę grupy Porta Dos Fundos, używając do tego tzw. koktajlu Mołotowa.

Pierwsze Kuszenie

Netflix rozpoczął grudzień bonusem w postaci filmu pt. „The First Temptation of Christ”, stworzonego przez grupę YouTuberów z Brazylii. Ekipa Porta dos Fundos to komicy, którzy często poruszają temat wiary, seksualności, związków, skorumpowanych władz, czy uzależnienia od narkotyków. Mnóstwo frajdy sprawia im ponadto paradiowanie historii i fikcji, o czym mogliście się przekonać już przy okazji seansu „The Last Hangover”.

Latynosi Kilkakrotnie odmawiali współpracy z rodzimą telewizją. Ta, w opinii Fabio Porchat’a, jest konserwatywna i ma „obsesję na punkcie postrzegania pewnych postaci”. Brygada śmieszków za swoją kluczową wartość uznaje natomiast swobodę wyrazu. Ich twórczość – jak twierdzi współzałożyciel kanału „Tylne Drzwi” – wypełnia lukę powstałą za sprawą władców szklanego ekranu.

W „Pierwszym Kuszeniu Chrystusa” Brazylijczycy pokazują, jak biblijny bohater wraca do domu w towarzystwie poznanego na pustyni mężczyzny. Po przybyciu na miejsce panowie spotykają Józefa i gustująca w marihuanie Marię, planujących zorganizowanie przyjęcia z okazji 30. urodzin syna. Zmieszanie na twarzy Nazarejczyka i zachowanie przedstawionego w bardzo stereotypowy sposób Orlando pozwalają się domyślić, że tę dwójkę łączy romantyczna relacja.

#CancelNetflix

Tęczowa wersja opowieści o Chrystusie zdecydowanie nie przypadła do gustu „poważnie obrażonym Chrześcijanom”. Ponad milion użytkowników Netflixa podpisało się pod jedną z kilku petycji o usunięcie trwającego 45 minut materiału. Sygnatariusze oskarżają komediantów z Ameryki Południowej o degenerację wiary i mają nadzieję, że Ci zostaną pociągnięci do odpowiedzialności prawnej.

Wśród krytyków nie zabrakło twitterowiczów pragnących wyrazić swój zamiar rezygnacji z subskrybcji rozrywkowego medium. W okresie Świąt hasztagi #CancelNetflix oraz #CanceloNetflix należały do najczęściej używanych.

Porchat jest pewny, że to właśnie homoseksualna orientacja Jezusa jest powodem licznych głosów niezadowolenia. Kreatywny 37-latek swój punkt widzenia przedstawił w wywiadzie dla Variety.

(…) To show jest prawie chrześcijańską baśnią: Jezus dzielnie stawia czoła Diabłu, i następnie wybiera podążanie za Bogiem, akceptując bycie jego synem. (…) Dla niektórych Katolików, mieszkających tu, w Brazylii, jest O. K., jeśli Jezus jest złym gościem, bierze narkotyki: To nie problem. Problemem jest to, że jest gejem. Nie, on nie może być gejem. To interesujące, bo Jezus jest wszystkim – podsumował.

Ostatecznie, Tegoroczni laureaci Grammy nie przejęli się jednak negatywnymi ocenami. Wręcz przeciwnie – cieszyli się z rosnącej rozpoznawalności najnowszego utworu, publikując prześmiewczy „ćwierk”. Wpis wzbogacili o mem dotyczący Stworzenia Świąt Bożego Narodzenia z „odrobiną herezji”, a także link do kolejnego apelu pióra swoich przeciwników.

Przetrwać burzę nienawiści

O wiele większe wrażenie zrobił na komikach atak na ich studio nagraniowe. W wigilijny poranek nieznani sprawcy wrzucili przez okno siedziby artystów dwie bomby benzynowe, czyli tzw. koktajle Mołotowa. Ogień ugasili pracownicy ochrony – jedyne osoby przebywające wtedy wewnątrz budynku. Nikomu nic się nie stało, ale wybuch stanowił zagrożenie zarówno dla stróżów, jak i dla przechodniów mijających biuro.

Paczka luzaków, niewątpliwie poruszona zajściem, pokazała swoją poważną twarz i „potępiła wszelkie akty przemocy”.

Oczekujemy, że odpowiedzialni za atak zostaną znalezieni i ukarani. Obecnie naszym priorytetem jest jednak bezpieczeństwo całego zespołu, który z nami pracuje. Odezwiemy się ponownie, gdy będziemy mieć więcej szczegółów. Tymczasem jako  »Tylne Drzwi« chcielibyśmy wzmocnić nasze przywiązanie do dobrego humoru i oświadczyć, iż staniemy się silniejsi, bardziej zjednoczeni, zainspirowani i pewni, że Brazylia przetrwa burzę nienawiści, a miłość zwycięży, wraz z wolnością słowa – oznajmili aktorzy.

Sprawców było co najmniej czterech. Agresorzy są ultranacjonalistami zaangażowanymi w działalność grupy Command of Popular National Insurgence, inspirującej się włoskimi faszystami. Przynależność do tego ruchu „integralistów”  zmodyfikowanym komputerowo głosem zadeklarował mężczyzna widoczny na nagraniu, jakie pojawiło się w internecie tuż po dokonaniu aktu wandalizmu.

Oglądaliście „Pierwsze kuszenie Chrystusa”? Macie taki zamiar? Co myślicie o niekonwencjonalnym pomyśle Latynosów i tym, co ich spotkało? Jesteśmy ciekawi Waszego zdania!

Źródła:  washingtontimes.com, edition.cnn.com, foxnews.com, out.com, comicbook.com, en.wikipedia.org [1] [2], cinemablend.com [1] [2] [3] netflix.com [1] [2] fot. businessinsider.com

Polecane artykuły

Zostaw komentarz