Aktualności Prawo 

Prokuratura pyta Urząd Stanu Cywilnego we Wrocławiu o wpisy do ksiąg osób tej samej płci

„Zwracam się z uprzejmą prośbą o podanie, czy toczą się obecnie w Urzędzie postępowania w przedmiocie wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego zagranicznego aktu małżeństwa zawartego przez osoby tej samej płci” – takie pismo od prokuratury otrzymał m.in. Urząd Stanu Cywilnego we Wrocławiu.

Jak dalej czytamy, zawarta była również prośba o to czy wydano „zaświadczenia o stanie cywilnym na wniosek osób, które zawarły małżeństwo z osobą tej samej płci za granicą”. Pismo trafiło m.in. do wrocławskiego pałacu ślubów. Okazuje się jednak, że tu o zarejestrowanie sprawy nikt się nie starał.

Po co prokuraturze taka wiedza i takie działania? W oświadczeniu czytamy, że prokuratura musi stać na straży praworządności. Aby prawo było w Polsce przestrzegane, należy rzecz jasna kontrolować to, co do tej pory nie było. Tak jest w przypadku osób tej samej płci, chcących zawrzeć związek małżeński po za granicami kraju. To właśnie w celu sprawdzenia ile takich przypadków jest, prokurator postanowił skontaktować się m. in. z Urzędem Stanu Cywilnego we Wrocławiu. – Żeby nie było ku temu najmniejszych wątpliwości, związek małżeński to związek zawarty między kobietą a mężczyzną – wyjaśnia Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej.

Rafał Grzywnowicz

fot.: PixaBay

Polecane artykuły

Zostaw komentarz