Aktualności Kultura 

25. Finał WOŚP w kolorach tęczy!

W tym roku, 15. stycznia, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy „pod batutą” Jurka Owsiaka zagrała już 25. raz. Mimo wyjątkowej nieprzychylności Poczty Polskiej oraz TVP, która zwykle transmitowała wydarzenie, impreza zakończyła się sukcesem.

Inaczej, nie znaczy gorzej

W tym roku wypada okrągła rocznica działania WOŚP. Już 25 raz ludzie z całej Polski (i nie tylko) zmobilizowali się, aby zrobić coś dla potrzebujących: zarówno sztaby, wolontariusze, przewodniczący aukcji, jak i osoby wspierające przedsięwzięcie finansowo. Wszyscy chcą pomagać. Dobry nastrój nie udzielił się personelowi TVP i Poczty Polskiej. Telewizja Polska po raz pierwszy nie relacjonowała finału, a Poczta Polska odmówiła przygotowania specjalnych znaczków pocztowych. Mimo utrudnień, finał WOŚP przebiegł pomyślne, a deklarowana zebrana kwota to 62 418 767 złotych. Dodatkowo nadal trwają aukcje internetowe, a przez cały styczeń fundusze zbierane są także w Internecie.  Ostateczną kwotę, która wpłynie na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poznamy dopiero na początku marca.

Tęczowa Orkiestra

We wsparcie Jurka Owsiaka zaangażowały się także osoby LGBT oraz ich sympatycy. Pani Barbara Nowacka oddała na aukcję swoją tęczową parasolkę. Organizacja “Miłość nie wyklucza” jako przedmiot od serca zaproponowała swoją broszkę, symbolizującą poparcie równości małżeńskiej. Zespół organizatorów Parady Równości o swoim udziale napisał na fanpage’u parady: „My gramy dziś z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, a Wy?”.

Podobnie zrobiła Kampania Przeciw Homofobii, zachęcając do udziału w imprezie i do licytacji plakatu reklamującego akcję „Przekażmy sobie znak pokoju”. Grupa Stonewall zbierała datki na ulicach Poznania i pobiła swój rekord o ponad 2000 tys. złotych.

W promocję WOŚP mocno zaangażowany jest także Prezydent Słupska, Robert Biedroń. W tym roku wspierał ją z egzotycznej Malezji.  Zaproponował też kilka aukcji ze swoim udziałem. Do wyboru był lot widokowy nad Słupskiem, Ustką i Rowami, wytworny obiad w restauracji “Dym” na wodzie lub podobnie jak w zeszłym roku, “dzień prezydentury” w Słupsku. Kolację w swoim towarzystwie zaoferował na aukcji także Andrzej Berg – zwycięzca pierwszej edycji Mister Gay Poland.

Ewa Bednarek

Źródła: KPH, Grupa Stonewalllukeblog.blox.pl, Robert Biedroń, Aukcje WOŚP: [1], [2], [3], foto: wosp.org.pl

Polecane artykuły

Zostaw komentarz