Aktualności Felieton 

Dyskryminujące prawo powraca do Indii

Kontakty homoseksualne są w Indiach nielegalne i grozi za nie kara do 10 lat więzienia oraz grzywna. Prawo to zostało wprowadzone przez Brytyjczyków w czasach kolonialnych.

Indyjski kodeks karny z 1860 r. stwierdza w art. 377 „o wykroczeniach przeciw naturze”: Kto bez przymusu odbywa stosunek płciowy wbrew prawom natury z mężczyzną, kobietą, czy zwierzęciem, podlega karze pozbawienia wolności do lat 10 i nałożona zostaje grzywna.

W wyroku z 2 lipca 2009 High Court of Delhi uznał to prawo za niezgodne z indyjską konstytucją i pozbawił je mocy obowiązującej. Mimo że wyrok obowiązuje jedynie na części terytorium Indii, został uznany za precedens, otwierający drogę do pełnej legalizacji stosunków homoseksualnych.

Od decyzji tej odwołały się do Sądu Najwyższego liczne grupy polityczne, społeczne i religijne w Indiach, w tym zwłaszcza przywódcy społeczności muzułmańskiej i chrześcijańskiej.

W orzeczeniu sąd napisał, że zakaz ten miał charakter dyskryminujący i stanowił pogwałcenie podstawowych praw osób homoseksualnych. Ze stanowiskiem sądu nie zgadzały się środowiska chrześcijańskie oraz muzułmańskie, które złożyły apelację. 12 grudnia 2013 r. Sąd Najwyższy Indii ponownie uznał niedorzeczne przepisy z 1860 r. za w pełni obowiązujące, które zmienić może jedynie parlament, czym uchylił decyzję sądu w Delhi.

Życie osób LGBT w kraju

Indie należą do krajów nietolerancyjnych wobec mniejszości seksualnych. Pierwsze parady LGBT odbyły się tam w 2008 roku, w Nowym Delhi, Kolkacie i Bangalore. W późniejszym okresie parada odbyła się także w Mumbaju.

W 2006 roku książę Manvendra Singh Gohil publicznie przyznał się do bycia gejem. Jest on pierwszym na świecie członkiem rodziny królewskiej, publicznie przyznającym się do homoseksualizmu.

Post Scriptum

Przeglądając inne serwisy piszące na ten temat natykam się jak zwykle na oburzające komentarze typu „bardzo dobrze. Nikt przy zdrowych zmysłach nie powie, że homoseksualizm jest zgodny z naturą człowieka. To jest dewiacja – odstępstwo od normy, którą jest heteroseksualizm” lub „żeby tak u nas się to udało wprowadzić”. Smutne.

 

Źródła: Polskieradio.pl, Tvn24.pl, BBC News, rp.pl, fot.: catchnews.com. /MK

Polecane artykuły

Zostaw komentarz