Rainbow Star - portal informacyjno - rozrywkowy

Header
collapse
Home / Wydarzenia / Trwa ogólnopolski protest mediów. Sylwia Spurek zabrała głos
Trwa ogólnopolski protest mediów. Sylwia Spurek zabrała głos

Trwa ogólnopolski protest mediów. Sylwia Spurek zabrała głos

2021-02-10  DS

Przez krajowe media przetacza się protest przeciwko planom wprowadzenia przez rząd tzw. podatku reklamowego. Ministerstwo Finansów w komunikacie opublikowanym przez PAP podaje, że stawka składki od reklamy internetowej ma wynieść 5 proc.

Projekt ustawy przewiduje pozyskanie dodatkowych środków na zapobieganie zdrowotnym, gospodarczym i społecznym skutkom pandemii COVID-19. Źródłem finansowania mają być składki od reklamy w internecie oraz mediów tradycyjnych. Danina ma wzmocnić finanse NFZ, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz nowego funduszu celowego, służącego dofinansowaniu projektów związanych z przemianami w przestrzeni cyfrowej, kulturą i dziedzictwem narodowym. Zakresem przepisów mają zostać objęci przy tym giganci cyfrowi, których globalne przychody sięgają 750 mln euro, a przychody z tytułu reklamy internetowej w Polsce 5 mln euro.

dsdgf8dg5sgsdg

W sprawie zabrała głos Sylwia Spurek, europosłanka Zielonych. Ingerencję w finanse mediów (płacących już przecież podatki - przyp. redakcji) łączy wprost z innymi działaniami rządu wymierzanymi szczególnie w ostatnim czasie w wolności obywatelskie.

- Nie ma demokracji bez równości, bez praw kobiet, osób lgbt+, nie ma demokracji bez wolnych sądów, wolnych mediów, szacunku dla środowiska naturalnego. To jest praworządność! Chcemy pełnej demokracji! – napisała polityk na Twitterze.

Zauważalnym natychmiast efektem protestu mediów jest zawieszenie przez nie nadawania programów i publikowania materiałów w sieci. Większość kanałów telewizyjnych od wielu godzin wyświetla komunikat: “tu miał być Twój ulubiony program”, a portale internetowe - "w tym miejscu powinna być nasza treść". Podobne komunikaty nadaje i publikuje większość mediów w Polsce.

Rainbow Star od samego początku istnienia opowiadał się za przestrzeganiem praw człowieka, równością, ale także za wolnością obywatelską, w tym za wolnością słowa i prawem do wypowiedzi na forum publicznym i w internecie. Niezmiennie uważamy, że wolne i niezależne media to podstawa funkcjonowania społeczeństwa. Solidaryzujemy się z Koleżankami i Kolegami z innych Redakcji.