Rainbow Star - portal informacyjno - rozrywkowy

Header
collapse
Home / Wydarzenia / Brytyjski rząd oddaje medale homo i biseksualnym żołnierzom
Brytyjski rząd oddaje medale homo i biseksualnym żołnierzom

Brytyjski rząd oddaje medale homo i biseksualnym żołnierzom

2021-03-16  DS

Homosekskualni członkowie Armii Brytyjskiej od dziesięcioleci byli systematycznie relegowani z szeregów i pozbawiani posiadanych medali. Po latach prowadzenia przez nich protestów i batalii w obronie swoich praw, rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział, że podejmie kroki w walce z dyskryminacją wojskowych.

- Jest godne ubolewania, że niektórzy członkowie sił zbrojnych byli źle traktowani z powodu swojej orientacji seksualnej - mówi Annabel Goldie, sekretarz stanu w Departamencie Obrony. - Bardzo się cieszę, że mogę teraz zająć się tą kwestią i zaprosić poszkodowanych pracowników lub, w niektórych przypadkach, rodziny zmarłego, aby odebrali swoje medale.

Ci, którzy służą w naszych siłach zbrojnych, zasługują na wszelkie uznanie za ich służbę - napisał na Twitterze premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. To była wielka niesprawiedliwość, że niektórym członkom odmawiano tego tylko z powodu ich seksualności.

Zmiana sytuacji następuje po tym, jak Joe Ousalice - weteran wojny z Falklandów - rozpoczął działania na rzecz skonfiskowanego w 1993 roku przez Royal Navy medalu, z powodu ujawnienia biseksualności wojskowego.

Ousalice był operatorem radiowym marynarki wojennej przez 18 lat, służył na Bliskim Wschodzie i w Irlandii Północnej. W rozmowie z BBC przypomniał sobie moment, w którym oficer dużymi nożyczkami odciął mu z piersi munduru medal za długoletnią służbę i dobre zachowanie.

- To było druzgocące - powiedział telewizji w ubiegłym miesiącu.

W zeszłym roku, po prawie trzech dekadach, wojsko zwróciło odebrany żołnierzowi medal. Mężczyzna cieszy się z wygranej walki, żałując jednocześnie, że zwrot odznaki zajął aż 27 lat.

Nowe prawo pozwala każdemu, kto został zwolniony ze służby ze względu na swoją orientację seksualną i któremu odebrano odznaczenia, na zbadanie sprawy przez Departament Obrony. Rodziny zmarłych weteranów, którzy zostali z tych powodów zwolnieni ze służby, mogą również zażądać zwrotu medali należących się zmarłym. Personel wojskowy skazany za zdepenalizowane praktyki seksualne, może zwrócić się do rządu o oficjalne cofnięcie zarzutów, po czym również zażądać zwrotu odebranych mu odznaczeń.

Brytyjski Departament Obrony nie ujawnił ile osób zostało dotkniętych dyskryminacją. Niektórzy wojskowi poza pozbawieniem ich pracy i odebraniem medali, w przeszłości byli również skazywani na podstawie przepisów zakazujących aktów homoseksualnych.