Aktualności Lifestyle Moda 

Amerykańscy Duchowni współpracują z Elżbietą Podleśną

Amerykański Kościół Episkopalny jest wspólnotą religijną, która od 1976 r. otwarcie wspiera osoby LGBTQ+. Ostatnio związani z nią duchowni nawiązali współpracę z Elżbietą Podleśną, dzięki czemu zyskali prawo do sprzedaży t-shirtów ze stworzoną przez artystkę grafiką, przedstawiającą Matkę Boską i Dzieciątko Jezus z tęczowymi aureolami. Wierni umówili się z działaczką, że pomaszerują w takich koszulkach podczas najbliższej parady, a zarobione pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc polskiej społeczności osób transpłciowych.

Tęczowe Dzieci Boga

Jednym z odłamów i partnerów międzynarodowej Wspólnoty Anglikańskiej, a także Szkockiego Kościoła Episkopalnego jest założony w 1785 r. Amerykański Kościół Episkopalny, którego najwyższym hierarchą jest prymas Michael Curry. Warto wiedzieć, że osoby skupione w trzeciej co do wielkości grupie Chrześcijan są bardzo przyjazne tęczowej społeczności! Są bowiem przekonani, że Stwórca kocha wszystkich „bez wyjątku”.

 „(„…)wierzymy w kochającego, wyzwalającego i dającego życie Boga: Ojca, Syna i Ducha Świętego” – deklarują Episkopalianie”

Przychylne nastawienie do nieheteronormatywnych wiernych wynika z ustaleń Konwencji Generalnej, jaka odbyła się w 1976 r.

„Osoby homoseksualne są dziećmi Boga, które – z wszystkimi innymi osobami – w pełni i w równym stopniu domagają się miłości, akceptacji oraz duszpasterstwa i troski ze strony Kościoła” – brzmiało postanowienie uczestników zebrania.

Ruch polegający na opowiedzeniu się po stronie tęczowych wiernych sprawił, że o prymasie Curry’ym i jego podopiecznych zrobiło się głośno. Atencja – również ta, jaką obdarzyli Kościół krytycy – nie rozproszyła jednak patriarchy konsekwentnie trwającego w stanowisku przyjętym prawie pół wieku temu. A w staraniach nad tym, aby uczynić społeczność wiernych bardziej LGBTQ+ Friendly niestrudzenie pomagała mu m.in. organizacja Integrity USA.

Pierwsze poważniejsze owoce pracy nad inkluzywnym charakterem kościoła można było dostrzec już w 2003 r., kiedy to doszło do konsekrowania pierwszego biskupa, będącego gejem. W kalendarium tęczowych wydarzeń uwzględniona została też decyzja Konwencji Generalnej, oznajmiająca, iż przekaz od Boga jest otwarty na nas wszystkich oraz wejście w życie zakazu dyskryminacji osób transpłciowych w procesie święceń.

Duchowni wykonali ponadto pewne gesty na rzecz uhonorowania związków osób LGBTQ+. Od 7 lat nieheteronormatywne pary mogą dostąpić prowizorycznego rytuału błogosławieństwa, zaś od 2015 – dzięki modyfikacjom pewnych kanonów – Kościół umożliwił swoim „owieczkom” zawieranie tęczowych ślubów!

Anioły w koszulkach z Czarną Madonną

Episkopalianie nie stronią od Parad Równości. Gdy w nich uczestniczą – chętnie prezentują baner z hasłem wskazującym na bezwzględną miłość Boga. A w tym roku postanowili celebrować akceptację i ludzką różnorodność odziani w wyjątkowe „uniformy”.

Beneficjenci duchowej spuścizny Brytyjczyków marzyli wszak o tym, by w kolorowym kordonie przejść w koszulkach, na których widniałaby nazwa wspólnoty i… grafika autorstwa Elżbiety Podleśnej!

„Podbiję, bo chyba mało osób widziało. Amerykański Kościół Episkopalny zwrócił się do nas z pytaniem o możliwość użycia obrazka Matki Boskiej Tęczowej na koszulkach, w których przedstawiciele kościoła pójdą w Pride Parade” – zakomunikowała za pośrednictwem Facebook’a artystka.

W treści wpisu działaczka podkreśliła także to, że inicjatorzy przedsięwzięcia obiecali jej oraz jej przyjaciołom to, że dochód ze sprzedaży kosztujących 20 dolarów bluzek z krótkim rękawkiem przeznaczą na „potrzeby prawne i psychologiczne społeczności trans w Polsce”.

Radością przepełnia nas fakt, że tym razem praca społeczniczki spotkała się z uznaniem duszpasterzy i ich parafian a nie, jak w Polsce, z oskarżeniami, przeszukiwaniem mieszkania czy aresztem. Pociesza nas fakt, iż są na świecie kościoły otwarcie okazujące nam wsparcie. Mamy przy tym nadzieję, że wkrótce tymi śladami pójdą kapłani katoliccy. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że wśród tych właśnie księży są nasi sojusznicy. LGBTQ+ Friendly nastawienie nadal nie jest jednak oficjalnym dogmatem dominującego w Polsce wyznania. A bardzo byśmy chcieli, żeby właśnie tak było.

Jak myślicie, czy jest szansa na to, by rezydenci stolicy Piotrowej dokonali podobnych zmian, jak Amerykanie w 1976 r. I czy kiedyś doczekamy się tego, że podwładni Papieża Franciszka będą się z nami solidaryzować? Co, Waszym zdaniem, musiałoby się stać, by podzielili poglądy i zwyczaje swoich kolegów i koleżanek ze Stanów? Chętnie poznamy Wasze opinie!

Źródła: facebook.com, queer.pl, indydio.org, en.wikipedia.org, donald.pl, www.episcopalchurch.org [1] [2] fot. donald.pl

Polecane artykuły

Zostaw komentarz