Ziobro zmienia ustawę w trosce o adopcję dzieci przez pary homoseksualne
Szef resortu sprawiedliwości poinformował, że ministerstwo przygotowało projekt ustawy zakazującej adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Podkreślił przy tym, że forsowane rozwiązanie odpowiada poglądom ogromnej większości polskiego społeczeństwa.
W dzisiejszym wystąpieniu polityk przekonywał, że dobro dziecka jest nadrzędną wartością chronioną przez konstytucję. Jego zdaniem, państwo powinno dołożyć szczególnych starań, aby poprzez odpowiednie przepisy prawa ochrona małoletnich stała się priorytetem w Polsce.
– Wspólnie z panem ministrem Michałem Wójcikiem Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało ustawę, która ma (…) w sposób skuteczny ochronić dzieci przed tego rodzaju decyzjami, które mogłyby oznaczać adopcję przez pary pozostające we współżyciu homoseksualnym – poinformował Ziobro na konferencji prasowej.
– Dla nas głos naszego społeczeństwa jest ważniejszy niż głos polityków Komisji Europejskiej, czy Parlamentu Europejskiego, którzy próbują – np. dzisiaj – grillować Polskę – komentował Wójcik, zwracając uwagę na fakt, ze zmiany dotyczyć mają w szczególności ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, do której ma zostać dodany przepis, który pozwoli na zwrócenie podczas postępowania adopcyjnego szczególnej uwagi na sytuację, w której kandydatem adopcyjnym jest jedna osoba.
W wystąpieniu Wójcik powołał się również na wyrok SN z 1983 roku, w którym sąd odniósł się do kwestii przysposobienia.
– Sąd w wyroku pisze m.in. coś takiego: ponieważ dla prawidłowego rozwoju dziecka – zwłaszcza małego – wskazane jest, by było ono wychowywane przez ojca i matkę, a więc przez mężczyznę i kobietę – najkorzystniejszą dla dziecka sytuacją jest taka, gdy przysposabiają je małżonkowie wspólnie, lub gdy przysposabia je małżonek jednego z rodziców. Podkreślić należy, że dobro dziecka wymaga dążenia – przy wzięciu pod uwagę różnych sytuacji życiowych – do zapewnienia mu wychowania przez ojca i przez matkę – mówił Wójcik.