Rainbow Star - portal informacyjno - rozrywkowy

Header
collapse
Home / Kultura i lifestyle / Korony Równości 2021 rozdane!
Korony Równości 2021 rozdane!

Korony Równości 2021 rozdane!

2021-09-11  DS

Korony Równości to nagrody dla tych, którzy w poprzednim roku angażowali się w szczególny sposób w walkę o równe prawa dla społeczności LGBT+. W bieżącej edycji nominowano 18 osób, a o zwycięzcach zdecydowali internauci w publicznym głosowaniu.

Wyniki plebiscytu zostały ogłoszone na ceremonii wręczenia nagród połączonej z obchodami 20-lecia istnienia Kampanii Przeciw Homofobii. Kategorii w tegorocznej edycji konkursu było pięć: Zaangażowanie Społeczne, Równe Traktowanie, Życie Polityczne, Prawo oraz Media i Ludzie Internetu.

Prowadzącą tegoroczną galę była Ola Petrus - znana komiczka, aktywistka i autorka. Wydarzenie otworzyła Dorota Stobiecka - współprzewodnicząca Zarządu Kampanii Przeciw Homofobii.

- To, że państwo dzisiaj tutaj jesteście, że nas oglądacie w różnych kanałach... Jesteśmy za to bardzo, bardzo wdzięczni - mówiła ze sceny. - Stowarzyszenie KPH ma dwadzieścia lat i od siedmiu lat daje nagrody. Dlaczego dajemy te nagrody? Dlatego, że są ludzie, którzy wspierają bardzo społeczność LGBT i pokazują nowe pola działania, rozszerzają ich zakresy, reagują na przemoc, reagują na nierówność.

Komu dajemy te nagrody? Choć to brzmi dość nieprawdopodobnie, mamy swoich ludzi w parlamencie, szkołach, różnych instytucjach, w których trudno teraz o równość. I wiem, że złapiecie mnie teraz państwo za słowo, że dajemy swoim. Otóż, nie dajemy swoim, głosujemy wszyscy internetowo, tam wyłaniane są zespoły, ludzie, pojedyńcze osoby, które w ciągu minionego roku podjęły takie inicjatywy, które pozwoliły nam uwierzyć w naszą siłę, moc i pozycjonują nasze środowisko (osoby LGBT i sojuszników) w bardzo widocznym miejscu. Dlatego też co roku Koron Równości jest więcej.

Dlaczego tak ważne są te nagrody? Pokazują nas - osoby LGBT, sojuszników i sojuszniczki, jako osoby silne, profesjonalne, takie, które mają podmiotowość. Parafrazując słowa Jacka Kuronia: nie palmy komitetów, dajmy nagrody chciałabym ogłosić, że uroczystość wręczenia Koron Równości 2021 jest otwarta.

W pierwszej kategorii nagrodę otrzymała Maja Staśko - feministka, aktywistka i dziennikarka oraz autorka książki Gwałt to przecież komplement. Czym jest kultura gwałtu? i Gwałt polski.

W kategorii Równe Traktowanie nagrodzono zespół Rankingu Szkół LGBT+, udostępniający narzędzie, dzięki któremu młode osoby, m.in. nieheteronormatywne - mają szansę trafić do otwartej szkoły średniej, szanującej wolności i prawa człowieka.

W trzeciej kategorii nagrodę zdobyła Magdalena Biejat – wieloletnia sojuszniczka osób LGBT+ oraz orędowniczka równości małżeńskiej i  adopcji dzieci przez pary osób tej samej płci.

Głosami internautek i internautów w kategorii Prawo  zwyciężyła Szpila – feministyczny kolektyw antyrepresyjny, który koordynuje udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej osobom doświadczającym prześladowań ze strony władzy i policji - informował portal Noizz.

W ostatniej kategorii o nazwie Ludzie internetu, nagrodę wręczono Janinie Bąk, szerzej znanej jako Janina Daily, która wspiera społeczność (również charytatywnie) w social mediach oraz podczas wystąpień publicznych i konferencji.

Podczas ceremonii przyznano również nagrody specjalne. Pierwszą z nich otrzymał Robert Biedroń, drugą przyznano miesięcznikowi Replika. Trzecią nagrodę specjalną przyznano pośmiertnie uznanej Drag Queen - Kim Lee, a statuetkę wręczono Jej Partnerowi - Remigiuszowi Szelągowi.

Laureatom nagród serdecznie gratulujemy.