Rainbow Star - portal informacyjno - rozrywkowy

Header
collapse
Home / Zdrowie / Terapeuci dla LGBT+ - panaceum na dyskryminację w życiu i gabinecie
Terapeuci dla LGBT+ - panaceum na dyskryminację w życiu i gabinecie

Terapeuci dla LGBT+ - panaceum na dyskryminację w życiu i gabinecie

2021-02-13  DS

Psychoterapeuci i psycholodzy wystosowali list otwarty do osób LGBT+ i osób zastanawiających się nad swoją orientacją seksualną i tożsamością płciową. Jest to już kolejna inicjatywa środowiska psychologicznego, ale powstała tym razem z potrzeby serca i pod wpływem różnych wydarzeń w naszym kraju.

Zwracamy się do Was, osób LGBT+ i do Was, zastanawiających się nad swoją orientacją psychoseksualną i tożsamością płciową. My, psychoterapeuci i psychoterapeutki, psycholożki i psycholodzy udzielający wsparcia, diagnozujący, opiniujący, pracujący na rzecz nauki i edukacji – zdajemy sobie sprawę z opresji społecznej, która Was dotyka.

Nasza praktyka i badania naukowe konfrontują nas z tym, jak często doświadczacie odrzucenia oraz przemocy ze strony osób najbliższych, wśród rodzin, rówieśników, w miejscu pracy i w przestrzeni publicznej. Chcemy Was zapewnić, że zarówno w życiu osobistym, jak i w naszej działalności zawodowej nie zamierzamy zostać narzędziami tej opresji. Szanując przede wszystkim każdą osobę, jej godność i prawo do samostanowienia, prawa człowieka i ustalenia nauki – zachowamy uważność, by nie przyczyniać się do cierpienia.

Sprzeciwiamy się pomysłom terapii konwersyjnej w jakiejkolwiek postaci i pod jakąkolwiek nazwą (leczenie homoseksualizmu, przywracanie naturalnej orientacji płciowej, wsparcie duchowe dla osób LGBT, itp.).

Stanowczo przeciwstawiamy się deprecjonującym Waszą godność narracjom, których już tak wiele powstało i funkcjonuje w przestrzeni publicznej. (…) Jako środowisko czujemy zobowiązanie, by szerzyć wiedzę naukową o ludzkiej seksualności i płciowości oraz by przeciwstawiać się przemocy i pomagać wydobywać się ze skutków, jakie ona przynosi. (…)

Naczelną wartością dla psychologa jest dobro drugiego człowieka. (…)

Psychoterapeuta szanuje autonomię, godność i system wartości pacjenta oraz dąży do zachowania i ochrony fundamentalnych praw człowieka, a podstawowym celem jego działań jest dobro pacjenta.

- Inicjatywa Terapeuci dla LGBT+ powstała po wydarzeniach w Białymstoku, gdzie w lipcu 2019 roku podczas marszu równości doszło do brutalnych ataków na jego uczestników - opowiada w rozmowie z Hello Zdrowie Joanna Dukiewicz - psychoterapeutka, filozofka, członkini Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. - Moja koleżanka psychoterapeutka Magda Rozenfeld była tak głęboko poruszona tym, co się tam wydarzyło, że postanowiła spotkać się z dwiema aktywistkami, by zapoczątkować tę inicjatywę. Dołączyłam do nich kilka miesięcy później i działamy razem już ponad rok.

W ramach inicjatywy udało nam się zaangażować do współpracy dość liczne grono psychoterapeutów, którzy zgodzili się udostępnić jedną bądź więcej sesji albo procesów terapeutycznych – nieodpłatnie lub niskopłatnie – osobom LGBT+ w potrzebie. Te osoby kontaktują się z nami mailowo albo przez stronę na Facebooku, a my zajmujemy się pośredniczeniem, czyli kontaktujemy je z terapeutą, który w danym mieście jest gotowy udzielić im pomocy. Ostatnio opowiadałyśmy o tej inicjatywnie na seminarium Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, które się nią zainteresowało, bo to w naszym kraju pomysł bez precedensu.

Ten list powstał z inicjatywy jednej z psychoterapeutek, która zgromadziła wokół niego wielu kolegów po fachu – oni też się pod nim podpisali. Inicjatywa wynikła z potrzeby serca pod wpływem różnych wydarzeń w naszym kraju. Bardzo ważne było też stanowisko Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego na temat zdrowia osób o orientacji homoseksualnej, poparte przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz oświadczenia innych towarzystw. Środowisko psychoterapeutów podejmuje różne działania, żeby wspierać grupę LGBT+, zdając sobie sprawę, że są to osoby potrzebujące uwagi oraz pewności, że psychoterapeuci, do których zwracają się po pomoc, rozumieją, z czym się borykają.

Zdaniem terapeutki, społeczność LGBTIQ+ zgłaszająca się do do gabinetów, ma takie same problemy jak osoby heteroseksualne, ale dodatkowo zmaga się ze stresem mniejszościowym.

- Stres mniejszościowy dotyka tę grupę od zawsze, jednak to, co się w tej chwili dzieje w Polsce, to sytuacja dotąd niespotykana - opowiada terapeutka. - W stronę osób LGBT+ nakierowana jest fala niechęci, która zamiast słabnąć, wzmaga się. Stąd potrzeba solidarności, okazania pomocy oraz wsparcia. Chcieliśmy pokazać, że jako psychoterapeuci widzimy potrzebę, by otoczyć szczególną opieką tę grupę, która jest w naszym kraju dyskryminowana w niezwykły sposób.

Miały miejsce sytuacje, gdzie osoby LGBT+ spotykały się z brakiem odpowiedniej wiedzy ze strony psychoterapeutów, negowaniem faktu istnienia stresu mniejszościowego i jego wpływu na zdrowie psychiczne tych osób albo wręcz z dyskryminacją w gabinecie, w postaci mniej lub bardziej zawoalowanych prób leczenia ich orientacji lub postrzegania jej jako zaburzenia. Jest to niezgodne z aktualnym stanem wiedzy, gdyż orientacja homoseksualna jest jednym z prawidłowych wariantów orientacji psychoseksualnej człowieka. Jest więc duże zapotrzebowanie takich osób, żeby trafić do psychoterapeuty, co do którego będzie się miało pewność, że jest fachowcem o odpowiedniej wiedzy na temat osób LGBT+ i nie będzie przejawiał żadnych form dyskryminacji.

Gdy tylko pojawia się zgłoszenie – a tych w dobie nagonki na środowisko LGBT+ stale przybywa – kontaktujemy się z naszą siecią terapeutów i orientujemy się, ktoś byłby w stanie taką osobę wesprzeć: czy to w formie krótkoterminowej interwencji kryzysowej czy też dłuższego procesu psychoterapeutycznego. Co ciekawe, z czasem okazało się, że zaczęły pisać do nas osoby, które stać na psychoterapię płatną, tylko chcą mieć pewność, że terapeuta, do którego trafią, będzie określany jako LGBT friendly, czyli przyjaznym osobom LGBT+.

Jesteśmy gorącymi zwolennikami takich inicjatyw. Nie jest niczym nowym, że im człowiek silniejszy emocjonalnie, tym lepiej potrafi radzić sobie z negatywnymi bodźcami napływającymi z zewnątrz, choćby próbami czy wręcz przejawami dyskryminacji. Całość rozmowy dostępna jest na stronach Hello Zdrowie.