Rainbow Star - portal informacyjno - rozrywkowy

Header
collapse
Home / Kultura i lifestyle / Tęcza. Punkt zapalny
Tęcza. Punkt zapalny

Tęcza. Punkt zapalny

2021-04-10  DS

Jeden z najlepszych polskich filmów dokumentalnych o tematyce LGBT już od 10 kwietnia na Outfilmie. Kto w Polsce najbardziej boi się tęczy i dlaczego? Obejrzyj i dowiedz się, jaka była historia tęczy, która wywołała ogólnopolską dyskusję społeczną.

Tęcza na Placu Zbawiciela - miała stać trzy miesiące, została trzy lata. Stała się symbolem Warszawy i rozpoczęła jedną z największych w Polsce debat na temat tolerancji. Wokół niej gromadzili się mieszkańcy, społeczność LGBT, artystki i artyści, sojusznicy i sojuszniczki walczący o równość oraz skrajnie prawicowe formacje polityczne i Młodzież Wszechpolska. Ta z pozoru niewinna instalacja artystyczna wstrząsnęła polską debatą publiczną i wprowadziła temat homofobii do polskich mediów.

71947354394

947eca6f4

Film Punkt zapalny to opowieść o tęczy będącą niezapomnianą instalacją Julity Wójcik. Artystka tworzyła swoją tęczową instalację w pogodnej i inspirującej atmosferze Domu Pracy Twórczej Wigry, z myślą o wielu znaczeniach i konotacjach przywoływanego symbolu – wszystkich pozytywnych. Wkrótce jednak, gdy kolorowy i łączący w zamierzeniu projekt stanął na warszawskim Placu Zbawiciela, okazał się dla niektórych nie do zniesienia. Jednoznacznie kojarzona ze społecznością LGBT+ tęcza płonęła siedem razy. Film jest próbą wsłuchania się w dyskurs wokół symbolu tęczy, podsumowania i zrozumienia go. To niezwykle ciekawe poszukiwanie klucza do odczytania wielowymiarowego znaku otwartego i ukazania szerokiemu odbiorcy roli sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej.

- Pierwotna idea Tęczy deklarowana przeze mnie na początku opierała się na tym, że artysta może scedować część swojej kompetencji na widza. Może pozostawić mu swobodę w interpretowaniu tego, co widzi. Można wykreować znak, symbol, który jest na tyle otwarty, że odbiorca będzie mógł wpisać w niego, czy projektować na niego własne znaczenia. Dlatego od samego początku unikałam jednoznacznego definiowania Tęczy – opowiada Artystka w rozmowie z Magdą Grabowską z portalu Sztuka Publiczna.

- Sugerowałam, że każdy może w niej zobaczyć to, co chce. Paradoksalnie okazało się, że środowiska narodowo-katolickie widzą w niej symbol ruchów LGBTQ i dlatego nie były w stanie znieść jej obecności w przestrzeni publicznej. Z drugiej strony krytyk artystyczny z Gazety Wyborczej Karol Sienkiewicz uparcie twierdzi, że była ona biblijnym symbolem pojednania człowieka z Bogiem. To pokazuje, że zgodnie z moją intencją każdy widzi w Tęczy to, co chce w niej widzieć. Na szczęście było bardzo wielu ludzi, którzy działania z Tęczą potraktowali jako symboliczną przestrzeń, w ramach której mogą zademonstrować swoją otwartość na innych. Oni decydowali się, mimo wielokrotnych podpaleń, przychodzić i uczestniczyć w odbudowywaniu tej pracy. 

Premiera filmu odbędzie się 10 kwietnia o godzinie 20:00, w portalu Outfilm.pl