Brytyjski rząd oddaje medale homo i biseksualnym żołnierzom
Homosekskualni członkowie Armii Brytyjskiej od dziesięcioleci byli systematycznie relegowani z szeregów i pozbawiani posiadanych medali. Po latach prowadzenia przez nich protestów i batalii w obronie swoich praw, rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział, że podejmie kroki w walce z dyskryminacją wojskowych.
– Jest godne ubolewania, że niektórzy członkowie sił zbrojnych byli źle traktowani z powodu swojej orientacji seksualnej – mówi Annabel Goldie, sekretarz stanu w Departamencie Obrony. – Bardzo się cieszę, że mogę teraz zająć się tą kwestią i zaprosić poszkodowanych pracowników lub, w niektórych przypadkach, rodziny zmarłego, aby odebrali swoje medale.
Ci, którzy służą w naszych siłach zbrojnych, zasługują na wszelkie uznanie za ich służbę – napisał na Twitterze premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. To była wielka niesprawiedliwość, że niektórym członkom odmawiano tego tylko z powodu ich seksualności.
Those who serve in our Armed Forces deserve every recognition for their service. It was a very great injustice that this was denied to some members simply because of their sexuality. I hugely welcome the fact we can now address this historic wrong. https://t.co/JRfC1TeJhQ
— Boris Johnson (@BorisJohnson) February 16, 2021
Zmiana sytuacji następuje po tym, jak Joe Ousalice – weteran wojny z Falklandów – rozpoczął działania na rzecz skonfiskowanego w 1993 roku przez Royal Navy medalu, z powodu ujawnienia biseksualności wojskowego.
Ousalice był operatorem radiowym marynarki wojennej przez 18 lat, służył na Bliskim Wschodzie i w Irlandii Północnej. W rozmowie z BBC przypomniał sobie moment, w którym oficer dużymi nożyczkami odciął mu z piersi munduru medal za długoletnią służbę i dobre zachowanie.
– To było druzgocące – powiedział telewizji w ubiegłym miesiącu.
W zeszłym roku, po prawie trzech dekadach, wojsko zwróciło odebrany żołnierzowi medal. Mężczyzna cieszy się z wygranej walki, żałując jednocześnie, że zwrot odznaki zajął aż 27 lat.
Nowe prawo pozwala każdemu, kto został zwolniony ze służby ze względu na swoją orientację seksualną i któremu odebrano odznaczenia, na zbadanie sprawy przez Departament Obrony. Rodziny zmarłych weteranów, którzy zostali z tych powodów zwolnieni ze służby, mogą również zażądać zwrotu medali należących się zmarłym. Personel wojskowy skazany za zdepenalizowane praktyki seksualne, może zwrócić się do rządu o oficjalne cofnięcie zarzutów, po czym również zażądać zwrotu odebranych mu odznaczeń.
Brytyjski Departament Obrony nie ujawnił ile osób zostało dotkniętych dyskryminacją. Niektórzy wojskowi poza pozbawieniem ich pracy i odebraniem medali, w przeszłości byli również skazywani na podstawie przepisów zakazujących aktów homoseksualnych.