Aktualności Moda 

Zmarł Pierre Berge – wieloletni partner życiowy i biznesowy Yvesa Saint Laurenta

Wczoraj wieczorem zmarł Pierre Berge. Francuz był przemysłowcem, specem od biznesu, mecenasem sztuki. W 1958 r. spotkał Yvesa Saint Laurenta. Zakochali się w sobie i razem dbali o wspólne przedsięwzięcie, czyli dom mody Yves Saint Laurent SAS.

Symfonia szczęścia

Pierre Berge urodził się w znajdującym się na terenie francuskiej Prowansji mieście Oleron w trzecim dziesięcioleciu XX wieku (14 listopada 1930). Uwielbiał książki i operę. Adorował sztukę i chętnie dodawał kolejne dzieła do swojej kolekcji. Był tak oddany swoim pasjom, że jeden z wcześniejszych ministrów kultury rządu Francji, Jack Long, nazwał go “prawdziwym księciem sztuki i kultury”. Prowansalczyk był także związany z kilkoma magazynami. Sam założył “Courrier International” i skierowany do gejów “Tetu”. Pomagał także zarządzać redakcją “Le Monde”.

Pan mecenas znany był ze swojej filantropijnej aktywności. Działał na rzecz osób LGBTQ+. Z zaangażowaniem włączał się w działalność mającą na celu walkę z AIDS i wspieranie badań nad nad lekiem przeciwko tej chorobie. Realizował swoją misję przez założenie fundacji Sidaction (było to zgrabne połączenie francuskiego skrótu SIDA, czyli odpowiednika znanego nam akronimu AIDS oraz słowa action) 23 lata temu. Sporą część zdobytego przez siebie majątku przeznaczył właśnie na te badania. Głośno sprzeciwiał się też rasizmowi.

Long docenił nie tylko wybitny gust artystyczny pochodzącego z Oleron mężczyzny, ale także jego dobre serce. W hołdzie, jaki złożył zmarłemu znajomemu, wspomniał serdeczność, z jakiej słynął Berge.

“Był magikiem, który stworzył symfonię szczęścia ze swojego życia i życia tych, których kochał(…) Pierre Berge był przede wszystkim cudownym i lojalnym przyjacielem, który angażował się w dobre przedsięwzięcia ze szlachetnych pobudek” – mówił poruszony.

Miłośnik sztuk pięknych udzielał się również na polu politycznym. Był zwolennikiem i przyjacielem Fracoisa Mitteranda. Wspierał też Emmanuela Macron’a, gdy ten starał się o objęcie władzy wykonawczej nad Francją przy pomocy swojego ruchu En Marche!

Yves i Madison

Życie Bergego zdecydowanie zrewolucjonowało poznanie Yvesa Saint Laurenta. Spotkanie obu panów nastąpiło w 1958 r. Zakochali się w sobie z wzajemnością i przez ok. 50 lat tworzyli związek. Jednak miłość nie była jedynym łączącym ich aspektem. Trzy lata po poznaniu się założyli wspólnie jeden z najbardziej prestiżowych domów mody na świecie – Yves Saint Laurent SAS. Yves Saint Laurent zajmował się tworzeniem nowych kreacji, a jego ukochany przejął stery nad sprawami organizacyjnymi. W 2008 r. zawarli związek partnerski. Nie zdążyli się jednak nim nacieszyć, bo wkrótce po uroczystości projektant zmarł. Na pamiątkę uczuć, jakie ich łączyły powstał film “Szalona Miłość”.

Współwłaściciel jednego z najsławniejszych domów mody miał jeszcze jednego partnera, którego poślubił jeszcze w tym roku, u kresu marca (31. 03 br.) Był nim Madison Cox, artysta o amerykańskich korzeniach. Kochanków dzieliło 30 lat różnicy. Berge przekazał mu część udziału fundacji Pierre Bergé-Yves Saint Laurent, której był współzałożycielem. organizacja miała na celu opiekę nad dziełami mistrza oraz wspieranie sztuki i edukacji.

“siła napędowa”

Wczoraj dotarła do nas przykra wiadomość, że Pierre Berge przegrał walkę z uszkadzającą mięśnie miopatią. Przez wiele lat dzielnie stawiał czoła chorobie i cierpieniom z nią związanym.

Nad jego mocą zachwycał się niegdyś Yves Saint Laurent.

“Wszystko, czego nie miałem, miał on. Jego siła oznaczała, że mogłem na nim polegać, gdy trwałem w bezdechu” – rozczulał się nieżyjący już zaklinacz ołówka i maszyny do szycia.

Nie ulega wątpliwości, że nawet najbardziej wytrwali ludzie w obliczu śmierci pozostają bezbronni. Rodzinie, przyjaciołom i znajomym “prawdziwego księcia sztuki” składamy szczere kondolencje.

Źródła: rp.pltheguardian.comneurologia.mp.plfilmweb.plfacebook.com, fot. Los Angeles Times

Polecane artykuły

Zostaw komentarz