Aktualności Lifestyle Prawo 

Wybory parlamentarne 2019 na tęczowo – aktywizujmy się!

Już za dwa tygodnie w Polsce odbędą się kolejne wybory parlamentarne. Z tej, jakże istotnej dla naszej społeczności, okazji działacze KPH z pomocą znanych osób LGBT rozkręcili kampanię, jakiej wcześniej nie było! Fundacja Otwarte idee zrealizowała natomiast akcję „Dla Ciebie tam idę”, zachęcając do głosowania głównie młodych dorosłych.

Głosuję na miłość!

Wkrótce po raz kolejny przyjdzie nam oddać głos na swoich faworytów, ubiegających się o mandat posłów i senatorów. Tym razem wybory parlamentarne będą tym bardziej istotne, że dadzą nam szansę odsunięcia od władzy ludzi, którzy coraz odważniej szerzą nienawiść.

Aby tak się stało – MUSIMY pójść do urn, by przepustkę do Sejmu oraz Senatu podarować osobom wrażliwym na wszelkie przejawy dyskryminacji, nieobojętnym na nasze troski, potrzeby, marzenia. W przygotowaniu się do tego wydarzenia postanowili pomóc nam aktywiści KPH. Organizacja obchodząca w tym roku 18-lecie działalności ruszyła z kampanią #Głosuję na miłość.

Deklaracja Równości

Twarzami akcji jest siódemka nieheteronormatywnych osób, które wszyscy znamy: Areta Szpura, Marcin Szczygielski, Michał Piróg, Piotr „Grabari” Grabarczyk, Anton Ambroziak, Sylwia Ryba i Karolina Hamer. Każdy i każda z naszych bohaterów i bohaterek ma osobisty powód, dla którego 13.10.2019 zagłosuje na jednego z naszych sojuszników bądź sojuszniczek.

Wśród tych motywacji wymienić możemy np. zachwyt nad pięknem poczucia wolności. Życzenia, by każdy w Polsce był bezpieczny, miał poczucie bycia u siebie i po prostu był sobą. Nie bez znaczenia dla naszych reprezentantów jest ponadto przeświadczenie iż każdy i każda z nas ma prawo kochać, odczuwać szczęście.

Wszystkie wyżej wymienione gwiazdy podpisały Deklarację Równości, do czego zachęcają – na plakatach i w specjalnym spocie – również nas. Wystarczy odwiedzić stronę internetową projektu, wypełnić krótki formularz i dać stołecznemu NGO znać, że w tym szczególnym dniu opowiecie się po stronie równouprawnienia.

Sprawdzenie tego, kto stoi za nami murem umożliwia zakładka „Zapytaj kandydata”. Znajdziecie tam podzieloną na okręgi i partie listę potencjalnych parlamentarzystów, którym działacze z Solca zadali kilka pytań. Kampania Przeciw Homofobii chce wiedzieć, czy aspirujący polityk popiera formalizację związków osób LGBTQ+, a jeśli tak, to jak sobie ją wyobraża.

Warszawiaków o kolorowych sercach interesuje również to, czy zdaniem respondentów „należy rozszerzyć grupę osób podlegających ochronie ze względu na jakieś cechy” oraz które cechy, z perspektywy danej osoby ankietowanej, powinny decydować o wzmożeniu tej protekcji.

W przypadku, gdy nasza ulubienica lub ulubieniec nie przedstawił jeszcze swojego stanowiska – możemy wziąć sprawy w swoje ręce, wysyłając mu lub jej wiadomość z prośbą o określenie się. Do naszej dyspozycji są Facebook i Twitter.

Wiec wyborczy dla równości

Żadna kampania wyborcza nie obejdzie się bez wiecu! Ekipa KPH jest tego całkowicie świadoma, dlatego zaprasza nas wszystkich na wyjątkową konwencję, jaką poprowadzi sam Grabari. Już w tę niedzielę będziemy mieć okazję spotkania się ze wszystkimi ambasadorami projektu Głosuję na miłość, a także osoby publiczne popierające kampanię.

Wiec będzie też świetnym momentem na podpisanie deklaracji, a także skontaktowanie się z politykami i zapytanie ich o to, czy okażą nam wsparcie. Ale to nie wszystko. Na liście atrakcji uwzględnione są dodatkowo stosy naklejek i ulotek,  muzyczne sety od Yorüby i Hadrian’a i koncert Mery Spolsky! Punkt zbiórki tęczowych miłośników społeczeństwa obywatelskiego to stołeczny klub NIEBO. Zajrzyjcie tam o 14.00 i bawcie się dobrze, krzewiąc przy okazji ideę LGBTQ+ Friendly aktywizmu.

Dla Ciebie tam idę

Kolejną inicjatywą, jaka zasługuje na wiele uwagi jest #Dla Ciebie tam Idę. Jej pomysłodawczyniami są członkinie Fundacji Otwarte Idee, wpierane przez Fundację Batorego. Dawne współpracownice śp. prezydenta Pawła Adamowicza wiedzą, że tylko niewiele ponad 30% młodzieży w wieku 18–24 korzysta z aktywnego prawa wyborczego, dlatego swoje przesłanie kierują właśnie do tych, którzy dopiero wchodzą w świat dorosłości.

„Młodzi ludzie często nie głosują, nie wierzą, że ich głos się liczy, że polityka ma znaczenie. Gdyby każda osoba LGBT poszła głosować i zmobilizowała przynajmniej jedną osobę, która zwykle nie głosuje, to znacząco możemy wpłynąć na frekwencję w wyborach. Być może są to wybory ostatniej szansy dla miłości, równości i szacunku dla  osób LGBT”- alarmują Gdańszczanki

Gwiazdą kampanii może być każdy z nas. Staniemy się nimi, jeśli tylko nagramy się lub sfotografujemy z kartą kampanii oraz opowiemy o ludziach, którzy motywują nas do odwiedzenia lokalu wyborczego. Tak zrobił np. wyoutowany Nauczyciel Roku 2018. Jak zawsze w swoim fantastycznym stylu!

„Gdyby Tony Stark był po prostu biznesmenem i liczył dochody, zapamiętalibyśmy go pewnie jako człowieka, który nosił strój Iron Man’a. Ale zapamiętaliśmy go jako prawdziwego Iron Man’a. Dlaczego? Dlatego, że zrobił coś dla innych. Dlatego też pamiętamy Harr’yego Pottera. Bo Harry Potter zrobił coś dla całego Hogwart’u. Chcę być jak Harry Potter. Chcę zrobić coś dla Ciebie i dla Was wszystkich. Idę na wybory. Idę na wybory dla Ciebie. Po to, żeby rzucić jak najpotężniejsze protego maxima, żebyś w naszym kraju czuł się dobrze i bezpiecznie” – czaruje w krótkim filmie Przemysław Staroń.

Warto wiedzieć, że wspomóc akcję możecie jeszcze na kilka innych sposobów. Możemy polubić stronę Dla Ciebie tam idę, udostępnić ją znajomym, odznaczyć się w wydarzeniu

„Idę na wybory 2019 dla moich bliskich i siebie! #dlaCiebietamidę” czy skorzystać z przygotowanej przez społeczniczki nakładki na zdjęcie profilowe.

Dobrym pomysłem jest ponadto rozmowa o głosowaniu z rodziną, przyjaciółmi, koleżankami czy panią z osiedlowego sklepu, a w razie potrzeby – udzielenie wszelkich niezbędnych wskazówek. Spróbujmy pokazać, jak osobista jest to sprawa dla nas i drogich nam Ludzi. Ułatwmy komuś dojazd do strategicznego punktu, umówmy się na kawę. A przede wszystkim: Głosujmy!

Która z tych kampanii podoba Wam się najbardziej i dlaczego? A może sami macie pomysł na zachęcenie innych do typowania naszych politycznych sojuszników?

Źródła: glosujenamilosc.pl, facebook.com [1] [2] [3] [4] [5] fot. publicrelations.pl

 

Polecane artykuły

Zostaw komentarz