Aktualności Lifestyle Sport i zdrowie 

Władze Chin zatwierdziły wskazanie Truvady do profilaktyki przedekspozycyjnej.

Truvada jest lekiem stosowanym w ramach terapii przedekspozycyjnej, jednak w Chinach przez wiele lat narażeni na zarażenie nie mieli możliwości zażywania jej. Ostatnio Narodowa Administracja Produktów Medycznych (NMPA) Chin postanowiła zmienić ten stan rzeczy i rozwinąć istniejący od 2018 r. program zwiększania dostępności leku. Dzięki temu – Truvada będzie pierwszym ogólnodostępnym lekiem PrEP w tej części Azji.

Zdrowie dla wybranych

Jednym z leków stosowanych w terapii przedekspozycyjnej, czyli PrEP, jest Truvada. Ten złożony z emtrycytabiny i fumaranu diziproksylu tenofowiru medykament działa „wybiórczo na HIV-1 i HIV-2 oraz wirusa zapalenia wątroby typu B”, a wskazania jego zazywania – jako “składnik zalecanych schematów leczenia HIV” zostały uwzględnione w „panelu wytycznych antyretrowirusowych dla dorosłych i młodzieży Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych (DHHS)”.

W Chinach epidemia AIDS wybuchła ponad 30 lat temu. Mimo tego – na zażywanie Truvady z dodatkiem „innych leków przeciwretrowirusowych do leczenia zakażenia HIV-1 u dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych” mogli sobie pozwolić nieliczni. Co więcej, przyjmowanie jej było dotąd możliwe tylko w państwowych placówkach medycznych. Z opublikowanego w kwietniu ub.r.  raportu prepwatch.org wynika, iż z kuracji PrEP z użyciem Truvady korzysta ok. 400-600 osób. Dane te pochodzą z projektów demonstracyjnych, kokpitu PEPFAR oraz raportów z poszczególnych programów i tych terenów kraju, gdzie obywatele mają szansę skorzystania z PrEP. Liczba ta nie jest dokładna ze względu na „trudności w śledzeniu dokładnych liczb i możliwe podwójne raportowanie”.

Jak pewnie się domyślacie, osób zakażonych jest o wiele więcej. Od stycznia do października ub.r. zarejestrowane zostały aż 131 000 nowe przypadki.

Zwiększyć skalę wdrożenia

Aktualnie Chiny chcą dotrzymać kroku Australii, Kambodży, Nowej Zelandii, Filipinom, Tajlandii i Wietnamowi. W tym celu rozwijają pilotażowy program, który od 2918 r. uruchomiły w kilku miastach. Na początku ubiegłego tygodnia, we wtorek, firma Gilead Sciences, Inc. ogłosiła, że Narodowa Administracja Produktów Medycznych (NMPA) Chin „zatwierdziła wskazanie do profilaktyki przedekspozycyjnej preparatu Truvada”.

Z takiej decyzji cieszą się m.in. aktywiści organizacji UNAIDS, co potwierdzają słowa regionalnego, odpowiedzialnego za tereny Azji i Pacyfiku, dyrektora tej organizacji.

To ważny krok w celu wypełnienia krytycznej luki w zapobieganiu HIV – chwalił Eamonn Murphy.

Działacz zwrócił uwagę, że następny ruch Chin powinien polegać na “zwiększeniu skali wdrożenia” Truvady. Oznacza to, ze produkt koncernu Gilead powinien byc niedrogi oraz dostępny dla potrzebujących.

UNAIDS ma nadzieję, że ta zgoda utoruje drogę do negocjacji w sprawie przystępnych cen. Spodziewamy się też, że Chiny dostrzegą spadek liczby nowych infekcji, które zaobserwowaliśmy w krajach, które dodały PrEP do swojej oferty usług profilaktyki HIV -tłumaczył Murphy.

Głos w tej sprawie zabrał także przedstawiciel marki produkującej Truvadę, czyli wiceprezes i dyrektor generalny Gilead Sciences w Chinach.

(…) Dzięki zaakceptowaniu Truvady dla PrEP, Gilead może teraz oferować opcję PrEP oraz leczenie – ponieważ staramy się pomagać zarówno ludziom żyjącym z zakażeniem wirusem HIV, jak i tym dopiero zagrożonym zarażeniem. Staramy się także współpracować z rządem i społecznością opieki zdrowotnej w celu poprawy zdrowia publicznego w Chinach  – oznajmił Rogers Luo.

Warto wiedzieć, że merytorycznym fundamentem dla zatwierdzenia Truvady były wyniki badań „Pre-Exposure Prophylaxis Initiative (iPrEx)” oraz „Partners PrEP”. Kazde z nich było randomizowane, podwójnie zaślepione, i kontrolowane placebo. W perwszym uczestniczyło „2499 seronegatywnych wobec HIV mężczyzn i transpłciowych kobiet uprawiających seks z mężczyznami”, zaś w drugim 4 758 seronegatywnych par heteroseksualnych.

Ogółem produkt Truvada otrzymało 2 834 niezakażonych osób dorosłych HIV-1. Liczba nowych serokonwersji HIV-1 była znacznie niższa wśród osób, które otrzymały produkt Truvada, w porównaniu z pacjentami z grupy placebo- wskazuje podsumowanie wyników,

My również cieszymy się z poczynionego przez Chiny postępu. Chcielibyśmy jednak przypomnieć, ze PrEP nie jest magicznym sposobem na zdrowie i nawet korzystając z tej terapii, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie i regularnie się badać.

Źródła: prepwatch.org, money.yahoo.com,prepster.info, truvada.com, pinknews.co.uk, pl.qwe.wiki, fot. rollingstone.com

Polecane artykuły

Zostaw komentarz