Aktualności Lifestyle małopolskie 

W Krakowie powstało pierwsze Centrum Równości!

Marzycie o miejscu, w którym moglibyście spotkać się z innymi osobami LGBTQ+, wziąć udział w ciekawych przedsięwzięciach kulturalnych lub skorzystać z pomocy psychologa, prawnika? Jeśli tak, to mamy dla Was dobrą wiadomość: dzięki grantowi przyznanemu przez Fundację Batorego od tygodnia w sercu małopolski działa „Dom Eq” czyli Krakowskie Centrum Równości!

Równość i inteligencja emocjonalna

W przedostatni weekend atencja tęczowej społeczności w znacznym stopniu skoncentrowała się na Marszach Równości, jakie odbyły się w Olsztynie i Częstochowie. Nie były to jednak jedyne wydarzenia ważne dla osób LGBTQ+ żyjących w Polsce. Warto wiedzieć, że sobotnim popołudniem swoją działalność rozpoczęło Krakowskie Centrum Równości. Jego nazwa, „Dom Eq”, oznacza nie tylko chatkę. Gra słowna, jakiej użyli aktywiści z Federacji Znaki Równości nasuwa też skojarzenia z domem równości i domem, w którym niezwykle istotna jest inteligencja emocjonalna.

Licząca 120 mkw. powierzchnia ośrodka podzielona jest na dwa piętra. Znajdziecie tam m.in. biura zaprzyjaźnionych organizacji LGBTQ+ Friendly, poradnie prawne, psychologiczne oraz przestrzeń przeznaczoną na organizację ciekawych imprez kulturalnych. „Dom Eq” jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, więc jeśli należycie do tej grupy – przybywajcie śmiało!

„Domówka”

Założyciele „miejsca spotkań, integracji, wsparcia” otworzyli je tak, jak zwykle świętuje się nabycie własnych „4 kątów” – domówką! Bramy Centrum stanęły otworem już o 12.00, zaś po pół godzinie nastąpił wzruszający moment przecięcia tęczowej wstęgi i oficjalnego otwarcia obiektu. Następnie mogliście posłuchać chóru Krakofonia, a potem obejrzeć pokaz Papiny McQueen, znanej jako Stewardessa w przelocie.

W harmonogramie spotkania uwzględniony był ponadto grill z „Miśkami, wyprzedaż garażowa i wystawa Marka Pavellek’a, przy okazji której mieliście okazję do porozmawiania z autorem „Manifestu”. Wymienić kilka zdań mogliście też z przedstawicielami Fundacji Wiara i Tęcza. W gronie gości obecni byli też członkowie Stowarzyszenia „Jeden Świat”, oferujący Wam usługę darmowych testów na obecność wirusa HIV i HCV. Atrakcje nie ominęły też najmłodszych. Specjalnie dla milusińskich warsztaty poprowadziła zakochana w sztuce współczesnej edukatorka, Olena Devero.

Celebracja rozpoczęcia działalności Centrum upłynęła w rytmach muzyki gwiazd klubu Szpitalna 1, gdzie o 22.00 ruszyło oficjalne afterparty. Domówkę uświetniły bity Dazed Bros i Wake up People. Miłą niespodzianką był również poczęstunek w postaci wina Wine&Bubbly oraz lodów Ben& Jerry’s.

Nad piknikiem przez cały czas czuwali wynajęci przez „Znaki Równości” pracownicy ochrony. Poza tym, o kolorowym biesiadowaniu powiadomieni byli policjanci i straż miejska.

Federacja Znaki Równości

Nie można pisać o tak ważnym dla tęczowej społeczności lokalu nie doceniając osób zasłużonych dla jego powstania. Federacja Znaki Równości, jako pierwsza zrzeszająca organizacje LGBTQ+ Friendly, pojawiła się w naszym kolorowym świecie 3 lata temu, a jej powstanie stanowiło realizację marzeń Łukasza Siemienieca i jego przyjaciół.

„Kilka lat temu przedstawiciele i przedstawicielki krakowskich organizacji LGBTQ doszli do wniosku, że brakuje w naszym mieście wspólnej przestrzeni, w sensie ściśle fizycznym. Miejsca, które zapewni im komfort działania, ale też wesprze w budowaniu silnej społeczności LGBTQ” – czytamy na stronie internetowej, dedykowanej projektowi.

Początkowo „Dom Eq” miał być biurem coworkingowym. Jego twórcy brali też pod uwagę otworzenie kawiarni, biblioteki. W pewnym momencie wyobrazili go sobie jako poradnię prawną. Ostatecznie filantropi postanowili stworzyć Centrum Równości, a ich plany ziściły się dzięki grantowi od Fundacji Batorego, przyznanego w ramach programu Demokracja w Działaniu. Zgodnie z jego założeniami, 75 tys. złotych powinni otrzymać Ci, którzy podjęli się wyzwania „upowszechniania postaw obywatelskiej odpowiedzialności za jakość polskiej demokracji oraz przeciwdziałanie wszelkim formom dyskryminacji”.

By stworzyć Krakowskie Centrum Równości z jak największą starannością, współdziałająca obecnie z 8 firmami kadra Federacji przeprowadziła badania fokusowe, dążąc do poznania potrzeb nieheteronormatywnych i niecispłciowych mieszkańców Krakowa oraz okolic. O zdanie pytała też tęczowych sojuszników, równie mile widzianych w „Dom Eq’u”. Aktywiści zaczerpnęli też inspiracji od bardziej doświadczonych kolegów z Zachodu, a za główny wzór do naśladowania obrali „Różowe Flamingi” z Francji.

W osiągnięciu celu pomocne okazały się dodatkowo spotkania w ramach LGBTQ Networking Meeting i materiały zamieszczone na oficjalnej stronie Federacji.

Aktualnie Krakowskie Centrum Równości odwiedzić możecie w wybranych dniach i godzinach, ale już za kilka miesięcy będzie ono działało codziennie.

Byliście na „Domówce”? A może macie zamiar odwiedzić „Dom Eq” w późniejszym terminie? Zachęcamy do dzielenia się wrażeniami w komentarzach.

Źródlła: polsatnews.pl, facebook.com [1] [2] [3], znakirownosciorg.pl [1] [2] [3] fot. krakow.wyborcza.pl

Polecane artykuły

2 Thoughts to “W Krakowie powstało pierwsze Centrum Równości!”

  1. Bazi

    Świętowanie nabycia własnych 4 kątów to DOMÓWKA? A ja myślałem, że PARAPETÓWKA! 😉

    1. To nie jest świętowanie nabycia nieruchomości. Dom Eq został wynajęty i odremontowany na potrzeby tęczowej społeczności w Krakowie. Była to niepowtarzalna okazja do celebrowania nowego rozdziału, w życiu mieszkańców LGBTQ województwa małopolskiego.

Zostaw komentarz