Aktualności Lifestyle 

Telewizja nie pokazała odcinka z tęczowym ślubem pana Ratburn

Jednym z bohaterów kreskówki „Arthur” jest Pan Ratburn – homoseksualny nauczyciel głównego bohatera, mający szczęście wyjść za mąż za swojego ukochanego. Odcinka ukazującego ich tęczowy ślub nie zobaczyły dzieciaki z Alabamy, gdyż lokalna stacja odmówiła jego emisji.

Arthur bawi i uczy

W amerykańskim, fikcyjnym mieście Elwood City mieszka Arthur Read z rodzicami. Ośmioletni mrównik o zantropomorfizowanej formie jest bohaterem kreskówki pt. „Arthur”, Ta z kolei stanowi adaptację „Przygód Arthura”, czyli książki pióra Marca Brown’a, który dodatkowo przyjął stanowisko producenta wykonawczego projektu.

Bajka dla dzieci w przedziale wiekowym 4–8 lat zawiera wiele wartościowych treści. Oswaja maluchy z chorobami (np. nowotwory, autyzm, cukrzyca, dysleksja), motywuje do czytania, spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz wyjaśnia, że wszyscy jesteśmy różni, a każdy z nas ma własną osobowość i zainteresowania. Nic więc dziwnego, że produkcja kilkukrotnie została oceniona jako jedna z najlepszych propozycji z ramówki stacji PBS.

Dowodem na celebrowanie ludzkiej rozmaitości przez twórców animacji jest m.in. to, że w pierwszym odcinku nowego (22) sezonu nauczyciel trzeciej klasy szkoły Lakewood Elementary School wychodzi za mąż za swojego partnera o imieniu Patrick.

Złamanie zaufania?

Odcinka pt. „Pan Ratburn i Ktoś Specjalny” nie dane było obejrzeć mieszkańcom Alabamy – jednego z najbardziej konserwatywnego stanu (w ubiegłym roku takie poglądy deklarowało 46% uczestników badania przeprowadzonego przez firmę Gallup) USA.

Tamtejsi widzowie zamiast premierowej części bajki zobaczyli „powtórkę” jednej z poprzednich. Przedsiębiorstwa odpowiedzialne za powstanie bajki (WGBH) oraz jej dystrybucję (PBS) rzekomo jeszcze w kwietniu powiadomiły lokalną stację Alabamy o nieheteronormatywnym ślubie szczurzego pedagoga. To właśnie wtedy dyrektor programowy APT miał odmówić emisji odcinka (podobna sytuacja miała miejsce w 2005 r., gdy APT nie nadała odcinka pobocznej serii, w którym królik Buster odwiedził koleżankę wychowywaną przez dwie mamy).

Mike McKenzie opublikował w tej sprawie oświadczenie, a w jego treści tłumaczył się obawą przed „złamaniem zaufania” rodziców małych widzów i tym, że losy sympatycznego zwierzaka mogą śledzić dzieci młodsze od tych, do których bajka jest skierowana. Cóż, wydaje nam się, że postępowi, pełni empatii opiekunowie nie mieliby problemu z wytłumaczeniem latorośli uniwersalnego charakteru miłości i na pewno nie narzekaliby na to, że ich pociechy dowiedziały się, że świat poza sztywnymi ramami heteronormy naprawdę istnieje i zasługuje na szacunek.

Misty Souder i One Million Mums

Taką osobą w Stanie, gdzie od niedawna zabrania się obywatelkom lub niecispłciowym obywatelom aborcji nawet w przypadku gwałtu czy ciąży kazirodczej, okazała się Misty Souder. Nauczycielka zastępcza przyznała, że wraz z córką były zasmucone odebraniem im szansy na obejrzenie wspomnianego przez nas odcinka. Souder nie dała za wygraną i skontaktowała się z homofobiczną stacją, by żądać wyjaśnień.

„Nigdy nie myślałam, że będę walczyć o gejowski ślub szczura, ale tak właśnie się stało” – relacjonowała kobieta.

Zupełnie inne nastawienie do tej sprawy mają członkinie organizacji One Million Mums. Grupa konserwatystek stworzyła petycje, za pośrednictwem której wzywają PBS do „natychmiastowego wykasowania kontrowersyjnych treści”.

Szansa

Refleksją na ten temat podzielił się sam Marc Brown, „Tata” Arthur’a zadeklarował, że jest „naprawdę dumny” z odcinka otwierającego nową serię i „będzie go bronił” w rozmowie z każdym, kto będzie miał ochotę wziąć udział w takiej dyskusji.

„Nie chcę, by dzieci lub ludzie, którzy są w pewien sposób inni, czuli się wykluczeni. To nie jest świat, w którym chcemy żyć. Chcemy ponadto, żeby dzieci były wyedukowane, aby dostrzec, iż nie istnieje tylko jeden typ rodziny. Każdy powinien czuć się reprezentowany i myślę, że to, dzięki Arthurowi, nam się udało” – mówił Amerykanin zadziwiony skalą dyskomfortu, jaki wzbudził w narodowych mediach ślub dwóch rysunkowych postaci

W kontekście różnych rodzajów rodziny 72-latek opowiadał także o wspomnianym już odcinku „Pocztówek od Buster’a”. Senior ubolewał nad tym, że cenzura kreskówki zabolała dzieci z Vermont, dorastające w domu prowadzonym przez parę kobiet. Autor książek dla milusińskich wyznał, że bardzo współczuł szkrabom, które zastanawiały się „co jest z nimi nie tak” oraz dodał, że „Arthur” dał jemu i jego współpracownikom szansę, by to zrekompensować.

A co Wy o tym sądzicie? Co odpowiedzielibyście Mike’owi McKenzie? Zapraszamy do wyrażania opinii w komentarzach.

Źródła: pinknews.co.ukbbc.comtheguardian.comen.wikipedia.org [1] [2] fot. nypost.com

Polecane artykuły

Zostaw komentarz