Na zdjęciu Gilbert Baker, pomysłodawcaAktualności Prawo 

Tęczowy kosmos!

Jedna z amerykańskich organizacji pozarządowych – Plating Peace – rozpoczęła oryginalny projekt. Należący do niej aktywiści chcąc pokazać światu, że przestrzeń kosmiczna jest przyjazna osobom, które nie wpisują się w heteronormatywne ramy. Akcja polega na umieszczeniu tęczowej flagi w atmosferze ziemskiej. Cały zestaw (składający się z flagi, wysokociśnieniowego balonu oraz kamerki GoPro) znajdował się w przestrzeni kosmicznej trzy godziny. Działacze i działaczki chcieli podkreślić, że przestrzeń kosmiczna jest „gay friendly” oraz zwrócić uwagę na problemy, z jakimi muszą zmagać się osoby nieheteronormatywne.
To był zaszczyt, wysłać pierwszą tęczową flagę w kosmos i zapewniło to wspaniałą możliwość pokazania, że Planting Peace nie zaprzestanie walki o prawa osób LGBT, dopóki wszystkie seksualne i genderowe mniejszości nie osiągną pełnych, podstawowych praw. W każdym zakątku Wszechświata – zadeklarował Aaron Jackson, Prezes Plating Peace.
Dodał też, że chciałby, aby jego instalacja była pocieszeniem dla wszystkich młodych osób LGBT. Dowodem, że nie są same. Warto przypomnieć, że tęczowa flaga, której pomysłodawcą był Gilbert Baker, pierwszy raz została wykorzystana w czerwcu 1978 r. Ulicami San Francisco przechodziła wtedy Parada z okazji Dnia Wolności Gejowskiej. Jej znaczenie nabrało jeszcze większego wyrazu po zamachu Dana White’a na Harveya Milka. Sympatycy polityka organizowali manifestacje, by uczcić jego pamięć. Co ciekawe, flaga na początku miała nie 6, a 8 kolorów. Przy okazji manifestacji na cześć Milka zabrakło różowej tkaniny. Następnie symbol został zredukowany o kolejny kolor i do dziś ma 6 kolorowych pasków.
 Ewa Bednarek
Na zdjęciu: Gilbert Baker, pomysłodawca tęczowej flagi. Fot. pridewinnipeg.com

Polecane artykuły

Zostaw komentarz