Aktualności Kultura Lifestyle 

Tęczowa Młodzież opoowiada „Od A do Z o LGBTQIAP”

W ramach projektu „Akceptacja – szeruję, działam, zmieniam!” zespół Gosi Kot, Sylwii Vargas i dorastających, nieheteronormatywnych ludzi z przeróżnych zakamarków kraju stworzył interaktywną książkę, opowiadającą „od A do Z o LGBTQIAP”. Publikacja wydana pod matronatem KPH, w której działa Małgorzata, jest idealną propozycją dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć siebie i naszą społeczność oraz dowiedzieć się, jak walczyć z dyskryminacją.

„Głos młodych osób queer”

Wszystko zaczęło się, gdy Gosia Kot z Kampanii Przeciw Homofobii zaangażowała się w projekt „Akceptacja – szeruję, działam, zmieniam!”, realizowany na spółkę z organizacją Humanity in Action i wspierany przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie.

W ramach przedsięwzięcia filantropka przeprowadziła warsztaty „Tęczowe działanie – wzmocnienie aktywistycznej energii”, dzięki którym poznała młodzież LGBTQ+ z wielu zakamarków Polski, gotową na zmienianie świata.

Gdy zajęcia się skończyły, ich prowadząca oraz Sylwia Vargas z HIA rozpoczęły pisanie książki, w czym pomogli im ich dojrzewający kumple i kumpele. W końcu to oni są głównymi bohaterami publikacji, mającej być „głosem młodych osób queer”.

Tęczowy alfabet vs. dyskryminacja

W owoc pracy zwolenników równouprawnienia możecie się wczytać już od połowy czerwca. Jak wskazuje tytuł, na treść pozycji pt. „Od A do Z o LGBTQIAP. Interaktywna książka przeciw dyskryminacji” składa się nie tylko tekst, ale i wiele ciekawych zadań, mających na celu uczynienie przekazu jeszcze bardziej atrakcyjnym i zrozumiałym.

Urozmaicona prostymi, lecz niebanalnymi grafikami Mariki Graczyk książka pomaga zajrzeć w głąb swojej duszy. Co więcej, wydawnictwo ułatwia nam sprawdzenie swojej dotychczasowej wiedzy na tematy związane z naszą społecznością, jak również obala mity, ukazując nam w zamian tęczową rzeczywistość. Także tę, która przeszła już do historii.

Osoby, które stworzyły tę książkę dołożyły wszelkich starań, by wyjaśnić znaczenie wielu nurtujących aspektów i terminów związanych z orientacją seksualną i tożsamością płciową, znaczną uwagę dedykując niecispłciowym i interpłciowym osobom należącym do wielkiej rodziny LGBTQ+.

W liczącej niespełna 100 stron, lecz bogatej merytorycznie pozycji zawarty zostały też wątek intersekcjonalności. Dzięki opisującemu to zagadnienie fragmentowi możecie przekonać się nie tylko o tym, jak wieloma przywilejami możecie się cieszyć, ale jak okazywać solidarność tym, którzy, które mają tych bonusów mniej, m. in. osobom z niepełnosprawnościami, zaburzeniami psychicznymi, uchodźcom, wyznawcom innych religii, osobom o niższym statusie materialnym.

Zespół filantropów podpowiada dodatkowo jak włączyć się w działanie LGBTQ+ Friendly, „radzić sobie w trudnych sytuacjach”, poznać nowych znajomych, jak postępować w obliczu przemocy, gdy jej obiektem jesteście Wy albo ktoś inny, a w końcu jak konsumować swoje związki, by było to i przyjemne dla wszystkich partnerów, i bezpieczne. Bo edukacja seksualna jest ważna, mimo tego, co chcą Wam wmówić środowiska konserwatywne.

Nasze serca skradły jeszcze dwie cechy publikacji. Pierwsza z nich to wielka dbałość o stosowanie inkluzywnego języka i poszanowanie dla wybieranych zaimków.

Jak podkreśliły same osoby współtworzące „Interaktywną książkę przeciw dyskryminacji”, użyte przez nich terminy pełnią rolę „ »parasoli« pod którymi znajduje się społeczność osób niewpisujących się w powszechny obraz płci i seksualności”

Kolejna rzecz, na jaką warto zwrócić uwagę dotyczy właśnie zawartej w tytule dyskryminacji. Jest nią dedykacja, jaką znajdziecie na końcu publikacji.

„Pamięci Dominika, Kacpra, Milo i wielu innych młodych osób, które doświadczyły i doświadczają dyskryminacji. Działamy, by stworzyć lepszy świat dla Was i wszystkim Wam, tęczowym osobom, dedykujemy tę książkę” – czytamy na ostatniej stronie.

„JESTEM” w sieci

Warto wiedzieć, że wydanie tęczowego zeszytu ćwiczeń nie oznacza zakończenia programu bazującego na pojęciu akceptacji. Kolejnym krokiem realizacji przedsięwzięcia było założenie na Facebook’u fanpage’a „JESTEM”, a jeszcze następnym – prowadzenie go.

„Strona jest stworzona dla młodych osób, które rozszyfrowują swoją tożsamość i mają pytania, na które aktualnie nie znają odpowiedzi. Młodzieży, która szuka przyjaciół lub chce się dowiedzieć więcej na temat społeczności LGBTQ+. Jesteśmy tu, aby Wam w tym pomóc!” – przedstawia się nowa generacja aktywistów w zakładce „Our Story”.

Ekipa „tęczaków” z całej Polski deklaruje publikowanie wpisów dotyczących najbliższych wydarzeń ważnych dla naszej społeczności oraz komentujących wydarzenia z nią związane. Młodzi działacze chcą ponadto powiadamiać o działaniu przyjaznych nam NGOsów i raz jeszcze udzielać rad w zakresie aktywizmu na rzecz osób nieheteronormatywnych i niecispłciowych. Należący do nich „kawałek” portalu Mark’a Zuckerberg’a zapewni Wam też dawkę kultury w postaci recenzji bardziej lub mniej „branżowej” muzyki, filmów, gier czy książek, jak również szansę na zintegrowanie się ze sobą.

Jak podkreślili młodzi- w związku z prowadzeniem facebook’owej strony zależy im na pięciu rzeczach. Wśród nich jako chyba najważniejsze wyróżnić możemy „Bezpieczeństwo osób LGBTQ+” i to, żeby na tworzonym przez młodych społeczników fragmencie internetu nikt nie rozsiewał uprzedzeń ani nienawiści. Nie jest bowiem niespodzianką, że bliski sercu grupy jest „szacunek do człowieka bez względu na płeć i orientacje seksualną”.

Z drugiej strony podopieczni Gosi Kot chcą dbać o wolność słowa i pokazać, czym różni się ona od nienawistnych przekazów. Te jakże ambitne osoby chcą dodatkowo zapewnić czytelnikom dostęp do informacji z różnych dziedzin i umożliwić dzielenie się „twórczością i wiadomościami z Waszych miejscowości”.

Macie już swój egzemplarz opisywanej przez nas publikacji? Pamiętajcie, że możecie ją również ściągnąć w formie PDF (znajdziecie ją tu). A jeśli chcielibyście spotkać się z Gosią Kot i wziąć udział w prezentacji wydawnictwa – mamy dobrą wiadomość! Taką szansę dostaniecie już w przyszłą środę, czyli 17.07.2019. Współautorka „Od A do Z o LGBTQIAP. Interaktywnej książki przeciw dyskryminacji” będzie na Was czekać w Krakowskim Centrum Równości DOM EQ w godzinach 18.00 21.00. Zapraszamy serdecznie!

Źródła: humanityinaction.org, facebook.com [1] [2] [3]  fot. facebook.com

Polecane artykuły

Zostaw komentarz