Aktualności Kultura 

Tęcza w Pałacu Buckingham – książę Harry i Meghan Markle jako pierwsi celebrują Pride Month

Tegoroczny Miesiąc Dumy rozpoczął się iście królewsko. Okazało się bowiem, że na uhonorowanie ważnego dla naszej społeczności okresu zdecydowali się Książę Harry i Meghan Markle – jako pierwsi w historii członkowie rodu Windsorów!

Pół wieku kolorowego świętowania

Mamy czerwiec, a to oznacza jedno – kolejny Pride Month! W tym roku, ze względu na imponujący jubileusz, jest on szczególnie wyjątkowy. Wyobrażacie sobie, że nasze miesięczne święto, polegające na pokazywaniu „swoich prawdziwych kolorów” i dumy z nich, ma już 50 lat?

Tym szczególnym czasem cieszą się członkowie tęczowej społeczności żyjący w wielu częściach świata. Ale nie tylko oni. Ochotę na upamiętnienie starć, do jakich doszło w zlokalizowanym na Manhattanie klubie Stonewall między opresyjną policją aktywistami LGBTQ+ nierzadko wykazują też sojusznicy nieheteronormatywnej części ludności.

„oświetlamy miłość”

W doborowym gronie naszych sprzymierzeńców wymienić możemy np. Księcia Harr’yrego i Meghan Markle. Małżonkowie o „niebieskiej krwi (a może jednak tęczowej?) oznajmili swój udział w obchodach „Pride Month” już pierwszego dnia czerwca. Stali się, tym samym, pierwszą parą królewską, która zdecydowała się na taki krok

Władcy Sussex – w pełni świadomi, „że miłość to po prostu miłość” – dodali na swoim instragramowym koncie tematyczny kolaż zdjęć, spośród których jedno ukazuje księżną Dianę odwiedzającą chorego na AIDS.
„W tym miesiącu oddajemy cześć wszystkim wspierającym społeczność LGBTQ+ – tym młodym i starszym, ich rodzinom i przyjaciołom, ludziom którzy zastanawiają się nad przeszłością i mają nadzieję na zasłużenie bardziej inkluzywną przyszłość” – czytamy w opisie grafiki.

Co więcej, duet gotowy „rzucić światło na DUMĘ” za pośrednictwem tego medium społecznościowego obserwuje 11 organizacji działających z myślą o osobach nieheteronormatywnych i niecispłciowych. Uwagę młodych monarchów zaskarbiły m.in. Human Rights Campaign, It Gets Better, Pride, Stonewall czy Elton John AIDS Foundation.

Warto wiedzieć, że ta internetowa aktywność jest częścią nowo rozpoczętej tradycji, mającej na celu promowanie dobroczynności. Wnuk Królowej Elżbiety i jego wybranka postanowili, że co miesiąc będą wybierać jeden ze szczytnych celów bliskich ich sercom i zaczną śledzić poczynania organizacji jakie dążą do jego osiągnięcia.

„Niezbędni”

Nic dziwnego, że gest książęcych zwolenników równouprawnienia został ciepło przyjęty przez wyróżnionych działaczy. Filantropi z The Albert Kennedy Trust poinformowali o swojej ostatniej konferencji „Youth Conference” i podkreślili, że to właśnie sojusznicy pokroju naszych bohaterów są „niezbędni” do wywalczenia lepszego jutra dla osób LGBTQ+. Za ciepłe słowa podziękowała też drużyna The Trevor Project. Starania reprezentantów brytyjskiego rodu królewskiego docenił ponadto mistrz nurkowania – Tom Daley.

Jak to w internecie bywa, część internautów poczuła potrzebę podzielenia się niezadowoleniem i to zrobiła. Jeden z krytyków narzekał, że funkcjonowanie królewskiej rodziny nie ma sensu, jeżeli nie jest ona w stanie dochować tradycji. Ktoś inny źle ocenił dobór promowanych organizacji, sugerując, iż właściciele konta „sussexroyal” powinni zainteresować się raczej rodzimymi organizacjami, aniżeli tymi najbardziej popularnymi w USA. Jedna z rozczarowanych osób życzyła sobie nawet, by główni zainteresowani zostali ukarani pozbawieniem „tytułów, darmowych domów i stylu życia fundowanego przez podatników”

Mocno wierzymy w to, że zarówno podążający śladami Lady Di książę Harry, jak i dzielnie towarzysząca mu w tej przygodzie Meghan (oraz ich synek Archie) nie przejmą się zbytnio przytykami pod swoim adresem, lecz będą konsekwentnie dążyć do równouprawnienia, wielokrotnie dając przykład solidarności wobec osób LGBTQ+. Jesteśmy przekonani, że spełnianie tej misji uda im się niezależnie od tego, gdzie ostatecznie zdecydują się wić rodzinne gniazdko (królewski komentator w osobie Roba Shuter’a oznajmił ostatnio, że księżna marzy o wyprowadzce do Stanów). Trzymamy kciuki i gratulujemy inicjatywy!

Źródła: hellomagazine.com, eu.usatoday.com, goodmorningamerica.com, pinknews.co.uk, abcnews.go.com, yahoo.com, newsweek.com, en.wikipedia.org, instagram.com, express.co.uk [1] [2] fot. justjared.com

Polecane artykuły

Zostaw komentarz