Aktualności Felieton Sport i zdrowie 

Światowy Dzień AIDS. Na zdrowie?

Za dwa dni Światowy Dzień AIDS. Niech będzie dniem – rytuałem, w którym co roku pamiętamy o sobie i sprawdzamy swoje zdrowie. Mimo istnienia PrEP liczba zakażeń HIV wzrasta, wielu ludzi nawet nie wie, że są osobami żyjącymi z HIV. Ważna jest samoświadomość, bo jak pokazuje choćby zbliżająca się kampania społeczno-edukacyjna Bears Of Poland – “N=N: Niewykrywalny= Niezakażający” – z wirusem da się z powodzeniem walczyć, ale najważniejsze, żeby znać swój serostatus.

Światowy Dzień AIDS. (Nie)badamy się?

Zwróciliście kiedyś uwagę na czerwoną kokardkę przypiętą do czyjegoś ubrania? To symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV/AIDS i ich rodzinami. Kokardkę wymyślono w 1991r. w wyniku inspiracji żółtą wstążeczką, która upamiętniała żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor został wybrany ze względu na skojarzenia: krew, namiętności, walkę i miłość.

Choć w każdym większym mieście w Polsce istnieją Punkty Konsultacyjno Diagnostyczne (PKD), w których anonimowo i bezpłatnie można wykonać badania na HIV, wielu ludzi nie bada się, bo nie odnosi ryzyka zakażenia do siebie. Stąd też szacuje się, że w Polsce 70 proc. osób zakażonych wirusem o tym nie wie.

Podobnie jak w ubiegłych latach, również i w tym roku, 1 grudnia w wielu miejscach również można wykonać anonimowe i bezpłatne badania profilaktyczne. Np. w Gdyni, w dniach 26.11 – 1.12 można wykonać je w siedzibie Sanepidu (Starowiejska 50). Sprawdźcie na stronach internetowych swoich miejscowości, czy organizują one podobne akcje!

HIV/AIDS a statystyka polska

Polska rzeczywistość alarmuje: w styczniu 2018 r. zarejestrowano 94 nowo wykryte zakażenia HIV, w lutym – 76, w marcu – 85, 146 nowo wykrytych zakażeń HIV odnotowano w kwietniu, 96 w maju, 81 w czerwcu i o cztery więcej w lipcu. Każdego miesiąca PZH odnotował zachorowania na AIDS, a w okresie od stycznia do maja 2018r. – 15 zgonów z powodu tej choroby.

Ogólna statystyka również nie nastraja optymistycznie: jakkolwiek przez lata liczba zgonów i zachorowań na AIDS spadła, tak nieustannie od lat w Polsce zwiększa się liczba zakażeń HIV. Co ciekawe, choćby w latach 2013-2017 liczba zakażonych w grupach seksualnych kontaktów osób hetero- i homoseksualnych była zbliżona. Dla pierwszej grupy wynosiła 21,2%, a dla drugiej: 26,6%.

  

Państwowy Zakład Higieny informuje, że “od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 lipca 2018 r. (przy uwzględnieniu korekt i uaktualnień danych, w tym eliminacji podwójnie zarejestrowanych przypadków) stwierdzono zakażenie HIV u 23.311 obywateli Polski i u osób innego obywatelstwa przebywających na terenie Polski. Wśród ogółu zarejestrowanych zakażonych było co najmniej 6.367 zakażonych w związku z używaniem narkotyków, 1.799 zakażonych poprzez kontakt heteroseksualny oraz 3.634 poprzez kontakt seksualny pomiędzy mężczyznami. Ogółem odnotowano 3.627 zachorowań na AIDS; 1.398 chorych zmarło.

Modny PrEP vs. niemodny temat?

Tak, potwierdzono, że codzienne (zgodnie z zaleconym przez lekarzy schematem) stosowanie PrEP znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia HIV. W lipcu ur. roku ogłoszono, że jedynie osoby przyjmujące regularnie PrEP są chronione w ponad 99%. PrEP, podobnie jak prezerwatywa i niewykrywalność (u osób seropozytywnych), jest ważnym narzędziem prewencji HIV/AIDS.

Warto przypomnieć, że w Polsce nie istnieje ustawa refundacyjna ani program profilaktyczny gwarantujący bezpłatny dostęp do PrEP. Koszty leku, koszty badań, koszty wizyt w całości opłacić musi pacjent.

PrEP to metoda potwierdzona, z wysoką procentowo skutecznością. A skoro tak, to nie będę odradzał jej stosowania. Musimy jednak pamiętać przy tym, że chroni jedynie przed jedną z całego wachlarza istniejących chorób przenoszonych drogą płciową. – mówił rok temu w wywiadzie dla blog.refform.pl Robert Piotr Łukasik – prezes Zjednoczenia na Rzecz Żyjących z HIV/AIDS “Pozytywni w Tęczy”. – Do tematu PrEPu trudno się odnosić w sytuacji, kiedy w Polsce nie są stosowane podstawy – profilaktyka i edukacja w zakresie infekcji przenoszonych drogą płciową. Musimy pamiętać o tym, że PrEP zabezpiecza tylko i wyłącznie przed przenoszeniem HIV, a nie przed wszystkimi chorobami przenoszonymi drogą płciową – choćby kiłą i rzeżączką. W środowisku MSM nie rozmawia się zresztą o epidemii HIV czy o chorobach wenerycznych.

PrEP chroni przed HIV, prezerwatywa natomiast, oprócz ochrony przed HIV, chroni nas również przed innymi zakażeniami przenoszonymi drogą płciową.

LGBT sobie, rząd sobie

Obecnie limit kosztów miesięcznego leczenia chorego z HIV/AIDS wynosi 3,1 tys. zł. Terapia 10 834 pacjentów (dane za wrzesień 2018 r.) kosztuje budżet państwa ok. 350 mln zł rocznie. Nic więc dziwnego, że polski rząd rozważa zmianę sposobu finansowania leczenia. W kuluarach mówi się nawet o likwidacji Krajowego Centrum ds AIDS, co też rzekomo ma być wynikiem zapowiedzianej już przez ministra Konstantego Radziwiłła chęci zniesienia Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pomysły rządu wydają się absurdalne, zważywszy na fakt, że w opinii specjalistów leczenie antyretrowirusowe (ARV) prowadzone w ramach programu polityki zdrowotnej ministra zdrowia należy do najlepszych w Europie.

Miśki walczą. N=N, a prawo penalizuje

N=N: Niewykrywalny= Niezakażający” to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona przez stowarzyszenie Bears Of Poland i firmowana przez wybranego w październiku, X Mister Bear Poland – Toma Siarę. Celem projektu jest uświadomienie społeczności, że niewykrywalna wiremia równoznaczna jest z niemożnością przekazania wirusa partnerowi seksualnemu. Kampania wskazuje także na równość pomiędzy zakażonymi i niezakażonymi, w związku z czym, jedni i drudzy mają prawo do życia seksualnego. Rzecz w tym, by nikomu go nie utrudniać z powodu uprzedzeń.

W Polsce osobom seropozytywnym przypisuje się nierzadko stereotypizujące cechy, takie jak niestabilność emocjonalna, chęć wyrządzenia krzywdy innym czy świadome rozprzestrzenianie epidemii. W przeciwieństwie do m.in. Kanady i Holandii, gdzie zostało zmienione prawo, w Polsce niezmiennie stosunki z tzw. “plusami” zatajającymi istniejącą wiremię są penalizowane. Stąd też kampania “N=N” jawi się jako cenna z perspektywy sytuacji, w jakiej znajduje się społeczność LGBT+ w Polsce.

Kampanię zaprezentowano przedpremierowo dwa dni temu (26 listopada), podczas 25. Konferencji Res Humanae “Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”. Dzięki prezentacji, kampania zyskała trzy nowe patronaty, a do ekipy dołączyło kilku aktywistów LGBTQ+, których zadaniem będzie wsparcie merytoryczne w okresie jej trwania.

Bez cienia wątpliwości projekt wpisuje się w działania statutowe stowarzyszenia Bears Of Poland na rzecz prewencji HIV/AIDS. Co więcej, zauważyć go można było już 23 listopada br. podczas wyborów niemieckiego Bear-Mistera, gdzie “niedźwiedziom” z całej Europy rozdano tysiąc kieszonkowych ulotek informacyjnych. Polscy Misterzy byli obecni podczas imprezy i można było z nimi porozmawiać na temat kampanii.

Dariusz Staropiętka
fot. X Mister Bear Poland, PZH, United Black Ellument, Liberty TV.

Polecane artykuły

Zostaw komentarz