Aktualności Lifestyle Prawo 

Suska prokuratura otworzyła postępowanie wyjaśniające przeciwko Jankowi z Jordanowa.

W walentynki 16-letni Janek opublikował na Facebook’u herb swojej rodzinnej miejscowosci – Jordanowa. I chociaż jeszcze niedawno była szansa na to, że sprawa rozejdzie się po kościach, prokuratura w Suchej Beskidzkiej przekazała informacje o zajściu kadrom Wydziału ds. Rodzinnych i Nieletnich. Sędziowie zasiadający w jego strukturach postanowili natomiast o konieczności przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, które odbędzie się w następny czwartek.

Bez uprzedzeń?

Janek z Jordanowa jest sojusznikiem naszej kolorowej społeczności. Młody obywatel nie akceptuje faktu, że pod koniec maja ub.r. radni małopolskiej miejscowości uchwalili „Rezolucję przeciw ideologii LGBT”, dlatego w Święto Zakochanych dał dowód solidarności z naszą społecznością. W zamkniętej grupie mieszkańców Jasiek opublikował pokolorowany na tęczowo herb miasta wraz z krótką prośbą do ludi, z którymi dzieli swą małą ojczyznę.

Wspólny szacunek jest najważniejszy. W Jordanowie wspierajmy się i kochajmy nawzajem. Bez uprzedzeń! Jordanów ProLGBT – napisał

Przesłanie chłopca nie zostało, niestety, zbyt ciepło przyjęte. Po pół godziny grafika łącznie z tekstem zniknęły z sieci. Co więcej, burmistrz – w imieniu oburzonych mieszkańców – złożył na ręce policji w Suchej Beskidzkiej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Nazajutrz funkcjonariusze wszczęli postępowanie w kontekście art. 137 Kodeksu karnego. Ten sam przepis, traktujący o  przypadkach znieważania godła, stanowił podstawę dla zarzutów postawionych w sprawie Tęczowego Orła, czyli projektu autorstwa Barta Staszewskiego.

Po niecałych dwóch tygodniach młodzieniec został zmuszony do udania się na komisariat w celu złożenia wyjaśnień. Według lokalnych służb mundurowych nie było to przesłuchanie, lecz rozpytywanie, stanowiące składową czynności sprawdzających, a nie procesowych. Poza tym, w rozmowie uczestniczyła też mama Jaśka.

W toku rzeczonej konwersacji jedna z policjantek poinformowała chłopaka o „niezwykłej powadze sprawy” i postraszyła konsekwencjami, czyli koniecznością pobytu w ośrodku karno – wychowawczym. Przejęty Janek zgodził się wiec ukorzyć przed włodarzem miasta – zarówno osobiście, jak i przepraszając go na forum wspomnianej wcześniej grupy.

Następnego dnia gospodarz Jordanowa oznajmił przyjęcie oczekiwanych przez siebie, słów skruchy. Przyznał też, że przeprosiny Janka były spontaniczne i nikt nie miał wpływu na ich treść. Andrzej Malczewski podkreślił jednak, że lokalna policja nie zrezygnuje z prowadzenia postępowania przeciwko Jankowi. Mało tego, samorządowiec wprowadził w błąd czytelników, przekonując, że na terenie zarządzanej przez niego gminy podpisanie szkodliwego dla osób LGBTQ+ dokumentu nie miało miejsca, szczególnie w wykonaniu tamtejszej Rady Miasta.

Cel dodatni

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż przepraszanie burmistrza Malczewskiego jest prawnie bezpodstawne, co potwierdzają liczni przyjaciele Temidy, m.in. autor bloga pt. „Dogmaty karnisty”. Publicysta wyjaśnił, że kolory deszczowego łuku nie są w stanie znieważyć nawet Orła w godle Polski czy wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej. Oczywiste jest zatem, że „tym bardziej” nie mogą one stanowić ujmy dla herbu Jordanowa.

Nastolatek działał w społecznie dodatnim celu, by zwrócić uwagę na istotny problem społeczny, jakim jest dyskryminacja, przybierająca już dziś w Polsce formę dyskryminacji zinstytucjonalizowanej (tak zwane uchwały przeciwko ideologii LGBT, strefy wolne od LGBT itd.) – eksplikował Mikołaj Małecki.

Popularny w sieci znawca litery prawa podniósł, iż wiek Jaśka uniemożliwia ponoszenie przez niego odpowiedzialności karnej za złamanie reguły zawartej w art. 137 kodeksu karnego.

Odpowiedzialność karna przewidziana jest dla osób, które ukończyły 17 lat, a w wyjątkowych sytuacjach od 15 lat, ale omawiane zdarzenie do takich się nie zalicza – dodał.

Specjalista wykluczył, jakoby nasz nieletni sprzymierzeniec był zdemoralizowany, więc Janek nie powinien być zmuszany ani do stawienia się na wokandzie sądu, ani do pełnienia roli podmiotu postępowania w prawach nieletnich. Zdaniem karnisty, „tak samo skrupulatnie, jak prowadzono czynności pod kątem art. 137 k.k., należy teraz przeprowadzić równie skrupulatnie czynności pod kątem art. 191 § 1 k.k”. Artykuł ten warunkuje sankcję pozbawienia wolności do lat 3 dla osoby, która „stosuje groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia”.

Bez żadnych zarzutów?

Sądecka prokuratora w geście Janka nie dopatrzyła się przecież ani jednego znamiona przestępstwa. Szefowa tej placówki wykazała, że art. 137 kodeksu karnego „dotyczy tylko flagi i godła państwowego”. Stanisława Stanek była „raczej pewna”, iż 16-letniemu aktywiście nie zostaną postawione żadne zarzuty.

(…) Policja badała więc sprawę pod kątem artykułu 257 który mówi o publicznym nawoływaniu do nienawiści np. grup etnicznych czy wyznaniowych. Chodziło o wpis “precz z narodowcami” (pojawił się pod herbem). Tu jednak także nie można tak jednak tego traktować bo narodowcy, to nie grupa etniczna czy wyznaniowa, lecz ludzie skupieni wokół jednej idei politycznej – tłumaczyła.

Mimo wszystko kierowana przez Stanek kadra skontaktowała się z Wydziałem ds. Rodzinnych i Nieletnich. Na nieszczęście młodego społecznika, zasiadający tam sędziowie zorganizowali postępowanie wyjaśniające, którego data przypada na dzień 26.03.2020. Spotkanie ma mieć charakter niejawny, więc w tej kwestii nie możemy Wam nic więcej zdradzić

#JestemzJankiem

W trudnych chwilach Janek może liczyć na ogrom wsparcia ze strony społeczności, której sam wcześniej okazał wiele serca. Osoby nieheteronormatywne, żyjące w różnych stronach Polski poszły śladem nastolatka i także wykonały tęczowe wersję herbów swoich rodzinnych miast oraz oznaczyły hasztagiem #JestemzJankiem. Podobnie zrobili ci, którzy – tak jak dzielny Jordanowiczanin – po prostu rozumieją, że liczy się uczucie między dwojgiem ludzi, a nie ich płeć.

Wśród uczestników akcji wyróżnić możemy m.in. Mariusza Szczygła. Autor podzielił się grafiką wielokolorowego herbu z syrenką i zostawił kilka zdań pocieszenia. Dołączył tym samym do grupy osób, które zadeklarowały Jaśkowi pomoc w sądowej walce o sprawiedliwość.

(…) Wobec chorób i niedyspozycji trzeba być wyrozumiałym. Natomiast jeśli Twoi rodzice będą mieli kłopoty z powodu tego, co zrobiłeś lub jeśli Ciebie spotkają – a umiem sobie to wyobrazić – jakieś prześladowania, niech zgłoszą się do mnie. Znam wielu świetnych prawników i nawet mogę za nich zapłacić w obronie wolności Twojej wypowiedzi – uspokajał.

Kolekcję symboli solidarności zebrali działacze ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Drużyna walcząca o wprowadzenie równości małżeńskiej w Polsce udowodniła tym samym, że „Tęcza pasuje wszędzie”.

Jeszcze jednym miłym sposobem na dodanie otuchy 16-letniemu obywatelowi małopolskiej “strefy wolnej od LGBT” jest facebook’owa nakładka autorstwa Tomasza Ka. Użycie jej jest świetną alternatywą dla tych z Was, którzy i które nie czują się zbyt pewnie w dziedzinie grafiki komputerowej. Zachęcamy!

Dzięki świadomości faktu, że nie jest sam, odważny cywilnie chłopak nabrał pewności siebie i postanowił usunąć przeprosiny wstawione z nadzieją na łagodniejsze konsekwencje, obiecane przez burmistrza.

Sprawą osaczonego chłopaka zainteresował również Adam Bodnar. RPO orzekł, że działania Janka możemy rozumieć jako sposób na wyrażenie swojego światopoglądu, akcentując przy tym dobre intencje dorastającego demokraty oraz wrażliwość na krzywdę dyskryminowanych.

Nastolatek chciał okazać solidarność wszystkim nieheteronormatywnym mieszkańcom Jordanowa, a także dać wyraz nadziei, że gmina nie będzie wykluczać obywateli ze względu na ich orientację seksualną lub tożsamość płciową” – chwalił Bodnar.

Jak sądzicie, czy postępowanie skończy się dla Janka pomyślnie? Dajcie znać w komentarzach i prześlijcie chłopakowi trochę tęczowej miłości, bo ewidentnie na nią zasłużył!

Żródła: oko.press, facebook.com, wiadomosci.onet.plgazetakrakowska.pl, atlasnienawisci.pl fot. oko.press

Polecane artykuły

Zostaw komentarz