Aktualności Lifestyle 

„Sławkowska Syberiada” straciła patronat burmistrza z powodu ksenofobicznych wpisów na Facebook’u.

Niedawno Rafał Adamczyk tradycyjnie przyznał patronat „Sławkowskiej Syberiadzie”. X Zimowy Rajd nie cieszył się poparciem burmistrza zbyt długo. Wpisy o dyskryminującym charakterze, opublikowane w mediach społecznościowych Związku Stowarzyszeń Zielonego Ringu Przemszy oraz prywatnym profilu prezesa tej organizacji, przyczyniły się do wycofania mecenatu przez włodarza.

„Sławkowska Syberiada” z ksenofobią w tle

Za niecały tydzień w Sławkowie odbędzie się X Zimowy Patriotyczny Rajd, znany powszechnie jako „Sławkowska Syberiada”. Organizatorami wydarzenia są członkowie istniejącego od dekady Związku Stowarzyszeń Zielony Ring Przemszy, w którego skład wchodzą: Towarzystwo Miłośników Sławkowa, Towarzystwo Miłośników Maczek „Granica”, Stowarzyszenie „Unia dla Sosnowca”, Stowarzyszenie Obrońców Bukowna, tudzież PTTK Oddział Huta Katowice.

Turystyczną formę uhonorowania rocznicy wybuchu powstania styczniowego jak zwykle wziął pod swoją egidę burmistrz miasta. Niedługo potem samorządowiec zrezygnował jednak z promowania wspomnianych obchodów.

Jak się okazało, urzędujący od października 2014 r. Rafał Adamczyk dotarł do wpisów o wykluczającym przekazie, zamieszczonych na fanpage’u pt. „Zielony Ringu Przemszy” oraz prywatnym profilu prezesa organizacji. Decyzję o natychmiastowym wycofaniu patronatu polityk podjął we wtorek.

#StopObojętności

Następnego dnia śląski polityk podzielił się podjętą przez siebie decyzją za pośrednictwem Facebook’a. Status zawierał link do oficjalnego komunikatu, zaadresowanego do Włodzimierza Wieczorka.

W przestrzeni publicznej nie może być miejsca na tolerowanie wypowiedzi o charakterze antysemickim, homofobicznym, ksenofobicznym, czy rasistowskim. Organizacje szerzące tego typu poglądy w szczególności nie powinny otrzymywać wsparcia instytucji publicznych – czytamy w piśmie.

W dalszej części listu Rafał Adamczyk podkreślił konieczność uniemożliwiania organizacjom promującym mowę nienawiści wpływania na “kształtowanie świadomości i procesu wychowawczego młodego pokolenia”. Socjaldemokrata powiadomił również o przykrości i zażenowaniu, jakie odczuł w związku ze znalezionymi na obu kontach treściami.

Poseł na Sejm IX kadencji zwrócił przy tym uwagę na fakt, że „stoją one w jaskrawej sprzeczności” z celami, jakie – przynajmniej wedle deklaracji – przyświecają Związkowi.

W związku z tym informuję, iż nie widzę żadnej możliwości podejmowania jakiejkolwiek współpracy z reprezentowanym przez Pana stowarzyszeniem – oznajmił.

„Ciekawostki”

Nie możemy Wam, niestety, zacytować spornych tekstów. Zostały one bowiem usunięte przez administratorów wspomnianego fanpage’a. Działacze wydali za to oświadczenie w tej sprawie. Zarząd Związku zapewniał, że „nigdy nie podejmował zarzucanych mu działań (…)”, które „stanowczo potępia”. `

Zamieszczane materiały nie odzwierciedlają stanowiska zarządu, jak również wieloletniej praktyki działania naszego Związku Stowarzyszeń – ucięli propagatorzy aktywnego stylu życia.

Drugie oświadczenie wydał sam szef grupy. Ekonomista tłumaczył, że wywołanie burzy w mediach społecznościowych nie było jego zamiarem. Zrobił to „pochopnie i nieświadomie”,

Zamieszczone publikacje były moim zdaniem ciekawostkami z różnych dziedzin szerokiego spectrum światopoglądowego. Z całą mocą pragnę podkreślić, że nie podzielam zamieszczonych tam m.in. poglądów antysemickich, rasistowskich, ksenofobicznych i homofobicznych. W związku z czym przepraszam wszystkich sympatyków naszej organizacji, jak również wszystkie osoby, które poczuły się urażone – wyjaśniał społecznik.

Na dowód skruchy, były członek Unii Pracy oddał się do dyspozycji Zarządu Związku Zielonego Ringu Przemszy.

Mamy nadzieję, że przeprosiny ze strony Włodzimierza Wieczorka były szczere, a publikacje promujące nietolerancję stanowiły jedynie incydent w karierze aktywisty. Tak, czy inaczej – gratulujemy burmistrzowi Adamczykowi zdecydowanej reakcji! A co Wy sądzicie na temat tej sprawy? Podzielcie się opiniami w komentarzach!

Żródła: queer.pl, wikizaglebie.pl, pl.wikipedia.org, dziennikzachodni.pl [1] [2], slawkow.pl [1] [2], facebook.com [1] [2] fot. twojezaglebie.pl

Polecane artykuły

One Thought to “„Sławkowska Syberiada” straciła patronat burmistrza z powodu ksenofobicznych wpisów na Facebook’u.”

  1. Krzyk

    cyt. za Dz.Z. ,,Poseł na Sejm IX kadencji zwrócił przy tym uwagę na fakt, że „stoją one w jaskrawej sprzeczności” z celami, jakie – przynajmniej wedle deklaracji – przyświecają Związkowi.”:

    Jak widać każdy może popełnić błąd i może go także naprawić..
    Posłem na sejm jest chyba inna osoba o podobnym nazwisku , a nie Burmistrz Rafał Adamczyk, ale może Pan Poseł także zajął w tej sprawie stanowisko..

Zostaw komentarz