Aktualności Lifestyle Prawo 

Rafał Trzaskowski zablokował 5-letniemu Victorowi mozliwość zdobycia dokumentów tożsamości.

Jeszcze do poniedziałku Rafał Trzaskowski mógł pomóc Sylwii i Małgorzacie zakończyć długoletnią batalię o wydanie ich synkowi dokumentów tożsamości. Prezydent Warszawy nie dotrzymał jednak słowa i zamiast pochylić się nad sprawą Victora – przekazał ją wojewodzie mazowieckiemu, ignorując tym samym uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Od samorządu…

Wiosną 2016 r. para lesbijek zwróciła się do Urzędu Stanu Cywilnego w Piasecznie z prośbą o transkrypcję dokumentów wiktora, którego wspólnie wychowują. Administracja podwarszawskiego miasta odmówiła im dokonania tej czynności ze względu na fakt, że w anglojęzycznych aktach wpisane zostały dwie kobiety.

Sylwia i Małgorzata postanowiły skontaktować się z wojewodą mazowieckim w celu odwołania się od krzywdzącej ich rodzinie decyzji. Operacja ta zakończyła się fiaskiem, bo Konstanty Radziwiłł stanął po stronie urzędników z Piaseczna.

Zachowawszy wolę walki o dobro synka, główne zainteresowane zaskarżyły w październiku decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ale i na tym etapie spotkały się z porażką, bo WSA oddalił skargę. Powodem odesłania pary z kwitkiem była, oczywiście, płeć mam Victora.

…do NSA

Z początkiem 2017 r. zdeterminowane matki Victora złożyły do Naczelnego Sadu Administracyjnego skargę kasacyjną, którą prawnicy oddalili z dniem 11.02.2020.

Światełko w tunelu Małgorzata i Sylwia dostrzegły w międzyczasie, a konkretniej w grudniu ub.r. Siedmiu sędziów wchodzących w skład NSA wydało wtedy uchwałę „rozstrzygającą przedstawione mu zagadnienie prawne dotyczące dopuszczalności transkrypcji aktu urodzenia dziecka mającego rodziców tej samej płci”.

Treść tego dokumentu jasno dawała do zrozumienia, że poprzez odmowę wydania paszportu lub dowodu osobistego organy administracji publicznej łamią prawa dziecka

Z tym,  że „brak możliwości transkrypcji aktu urodzenia dziecka mającego dwie matki nie może stać na przeszkodzie wydania mu dowodu osobistego” zgadza się Anna Mazurczak. Adwokatka LGBTQ+ Friendly podniosła, iż w takich sytuacjach obowiązkiem miast jest wydanie dokumentów oraz nadanie numeru PESEL na podstawie zagranicznych aktów urodzenia.

#DowódVictora

Świadomość istnienia grudniowej uchwały NSA dodawała mamom 5-latka siły. Myśl o tym, że prawo działa na ich korzyść, dała im nadzieję na szczęśliwe zakończenie tego chaosu. Wtem na ich drodze wyrosła kolejna przeszkoda.

Mamy chłopca ponownie złożyły do Urzędu Miasta w Warszawie wniosek o wydanie Victorowi dowodu osobistego. W imieniu Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego, pomimo orzeczenia NSA, wydano decyzję odmawiającą wydania maluchowi dokumentu. Mamy chłopca, przy wsparciu pełnomocniczek, adw. Karoliny Gierdal z Kampanii Przeciw Homofobii i adw. Anny Mazurczak, złożyły odwołanie od tej decyzji do Wojewody Mazowieckiego – czytamy na stronie internetowej KPH.

Małgorzata i Sylwia liczyły na to, że Rafał Trzaskowski wyjdzie im naprzeciw i uwzględni w całości odwołanie do wojewody, dokonując przy tym autokontroli. Zaufały, że zmieni decyzję wydaną w jego imieniu.

Dosłownie trzy dni przed złożeniem przez dzielne kobiety pisma do Wojewody, glos w sprawie zabrał sam gospodarz miasta stołecznego. W wywiadzie dla radia TOK.FM następca Hanny Gronkiewicz-Waltz zadeklarował, że pochyli się nad sprawą pięciolatka.

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się ze sprawą Pan Prezydent Rafał Trzaskowski, co deklarował w audycji w TOK FM, wyda decyzję spójną z jego publicznymi deklaracjami o Warszawie będącej miastem otwartym i tolerancyjnym, gdzie obowiązkiem władz miasta jest stać przy tych, którzy są dyskryminowani. Tolerancja to nie tylko możliwość parad i klubów, to przede wszystkim równość wobec prawa – powiedziały Sylwia i Małgorzata.

Żeby sprawnie monitorować działania Rafała Trzaskowskiego, tęczowa ekipa z Solca rozpoczęła akcję #DowódVictora. Aktywiści i aktywistki zachęcali, by osoby LGBTQ+ oraz ich sojusznicy i sojuszniczki pisali i pisały do prezydenta Warszawy za pośrednictwem Twitter’a i pytali oraz pytały o plany samorządowca.

Głowa w piasek

Prezydent miasta stołecznego na udzielenie wsparcia Victorowi miał czas do poniedziałku. Rafał Trzaskowski nie zrobił jednak nic, by wybawić go z biurokratycznej opresji. Zamiast pomoc Sylwii i Malgorzacie – po prostu skierował ich sprawę do wojewody mazowieckiego, dołączając tym samym do grupy oficjeli dyskryminujących Victora. Teraz chłopca znowu czeka następna, „wieloletnia batalia sądowa”. Serdecznie dziękujemy…

Wyrazy niesamowitej wdzięczności byłemu ministrowi administracji i cyfryzacji, przekazały także najbliższe maluchowi osoby.

Bardzo nam przykro z powodu braku dobrej woli w załatwieniu bardzo prostej sprawy. Prezydent Rafał Trzaskowski schował głowę w piasek i przerzucił odpowiedzialność na innych skazując nas i Victora na tułaczkę po salach sądowych” – oceniły.

Historia kilkulatka poruszyła również Sylwię Spurek.

Panie Prezydencie Rafałe Trzaskowski,  ten chłopiec jest polskim obywatelem i zgodnie z uchwałą 7 sędziów NSA powinien dostać dokument tożsamości – upomniała europarlamentarzystka.

Polityczka dołączyła do swojego wpisu grafikę z pytaniem o to, “ile jeszcze uchwał NSA potrzeba, aby urzędy realizowały prawa swoich obywateli i obywatelek”.

Cóż, tez chcielibyśmy wiedzieć. Póki co wiemy natomiast, że zarówno o Victora, jak i inne dzieci dotknięte podobnym problemem, troszczyć się będzie zespół KPH. Zaangażowanie w pomoc milusińskim z rodzin LGBTQ+ obiecał lider NGO, czyli Slava Melnyk.

Liczymy na to, że dobro dzieci okaże się dla polskich urzędników tak samo ważne jak dla nas. O ile nie wiemy, jaką decyzję podejmie Wojewoda Mazowiecki, o tyle możemy zagwarantować, że KPH nie spocznie dopóki dzieci znajdujące się w takiej sytuacji jak Victor, nie zaczną być traktowane przez polskie państwo na równi z innymi – zapewnił

Jak, Waszym zdaniem, rysuje się przyszłość kilkulatka i jego mam? Czy prezydent Warszawy przeprosi za zostawienie tej trójki na lodzie? I co postanowi wojewoda Radziwiłł. Chętnie poznamy Wasze zdanie.

Źródła: kph.org.pl, facebook.com, pl.wikipedia.org fot. kph.org.pl

Polecane artykuły

Zostaw komentarz