Aktualności Kultura Lifestyle 

Queerowizja ukoronowała 5. urodziny chóru Krakofonia

Chór Krakofonia powstał jesienią 2014 r. Od tego czasu amatorska grupa miłośników muzyki zrzesza „śpiewiające z dumą” osoby LGBTQ+ i ich przyjaciół, tworząc przyjazną każdemu przestrzeń.  W sobotę, z okazji swoich 5. urodzin, grupa wokalistów zorganizowała Queerowizję, podczas której zaprezentowała autorskie aranżacje tęczowych przebojów ostatniego półwiecza.

Każdy ma głos 

Pierwszym chórem LGBTQ+ Friendly w Polsce  jest Voces Gaudii, założony w sierpniu 2014 r. Po trzech miesiącach od jego powstania na scenę wkroczyła Krakofonia, wsprost idealna dla osób operujących sopranem, altem, tenorem i basem. Warto wiedzieć, że zespół ten – w przeciwieństwie do pionierów ze stolicy – chętnie przyjmuje w swoje szeregi amatorów.

W naszym chórze wyznajemy zasadę KAŻDY MA GŁOS. Dzięki temu dajemy wielu osobom uwierzyć, że są wartościową, niepowtarzalną i cenną częścią społeczności. No i oczywiście, że mogą śpiewać – deklarują członkowie.

Zdaniem Marty Piotrowskiej i Bartka Bieguna, zrobienie sobie dłuższej przerwy od zbiorowego muzykowania lub całkowita rezygnacja z tej pasji jest czymś niemożliwym. Krakowiacy uważają bowiem, że maksymalnie po dwóch latach człowiek zaczyna odczuwać „znajomą ochotę na »pośpiewanie«”, a konkretnie:  na udzielanie się w chórze.

Może chodzi o to niepowtarzalne wrażenie łączności, kiedy wszyscy biorą oddech w tym samym momencie, a sekundę później tworzy się czysta harmonia? – zastanawiają się.

Wokaliści z południa kraju mogą pochwalić się bogatym repertuarem, uwzględniającym zarówno utwory renesansowe, jak i współczesną muzykę rozrywkową. Żeby ćwiczyć jego wykonywanie przed  koncertami – także tymi zagranicznymi – spotykają się w poniedziałki, tudzież środy.

Queerowizja

W ostatni weekend wrażliwi na piękno melodii mieszkańcy woj. małopolskiego obchodzili okrągłą rocznicę pracy scenicznej. Z tej okazji, dzięki zakończonej sukcesem zbiórce crowdfundingowej, zorganizowali Queerowizję. Imprezę stanowiącą „połączenie QUEERU i Eurowizji” poprowadziła Ka Katharsis, czyli Drag Queen znana m.in. z Rewii w Barakah.

Gwiazdy wieczoru zaprezentowały „5 dekad muzyki L G B T Q+ na 5 lat Krakofonii”. Tego pełnego niespodzianek wieczoru Klub Garnizonowy wypełniły dźwięki autorskich aranżacji  piosenek Madonny czy np. Pink. Nie zabrakło też hołdu dla dorobku Queen. Wykonanie kultowego Bohemian Rhapsody bezsprzecznie skradło serca publiczności liczącej blisko 500 osób.

Oprócz gospodarzy wydarzenia, na scenie stanęły dwie inne, zaproszone przez nich formacje. Uszy widowni rozpieszczał Krakowski Chór Rewolucyjny oraz tęczowi goście z dalekiej Estonii – Vikerlased. Ucztą dla oczu był natomiast pokaz Loli Noir. Bajeczny „Słowik Burleski” jak zwykle oczarował ruchami, głosem i nietuzinkową osobowością.

Uczestniczyliście w urodzinowym koncercie? Które wykonanie wywołało w Was najwięcej uczuć? A może nagle odkryliście w sobie artystyczną duszę i zdecydujecie się dołączyć do Krakofonii? Rekrutacja trwa cały rok, więc możecie to zrobić w każdej chwili. Bardzo do tego bardzo zachęcamy, a jubilatom życzymy pomyślności i nieustającej inspiracji!

Źródła: zrzutka.pl, facebook.com [1] [2], queer.pl [1] [2] fot. facebook.com

Polecane artykuły

Zostaw komentarz