Aktualności Prawo 

Projekcja filmu Queer na UW przerwana petardą z napisem „zakaz pedałowania”

Poniedziałkowa projekcja filmu „Brother Outsider” na Uniwersytecie Warszawskim została zakłócona wybuchem petardy, którą nieznani sprawcy wrzucili do środka budynku. Na petardzie widniał napis „zakaz pedałowania”.

Poniedziałkowy pokaz filmu był organizowany przez Queer UW z okazji dnia Martina Luthera Kinga. Jak opowiada prezeska Queer UW, nieznani sprawcy podczas trwania pokazu otworzyli drzwi do sali i wrzucili petardę z obraźliwym napisem. Sprawcy wybiegający z budynku rozrzucili też obraźliwe ulotki, atakujące organizację. Prezeska organizacji pisze, że nikomu nic się nie stało, a na miejsce została wezwana straż akademicka i policja. Mundurowi po otrzymaniu zgłoszenia, które zostało zarejestrowane około godz. 18:00, pojawili się na miejscu zdarzenia i zebrali zeznania świadków.

Zabrali oni także do badania ulotki, które zostały rozrzucone przed budynkiem UW. W broszurach napisane było m.in. „stop homo-propagandzie”.

– W ostatnich miesiącach obserwujemy nasilenie ataków na tle uprzedzeń. Brak stanowczych reakcji władz na tego typu przestępstwa tworzy atmosferę przyzwolenia, a niska wykrywalność sprawców daje poczucie bezkarności. Zwracamy się do władz uczelni oraz organów ścigania o rzetelne zbadanie tego incydentu oraz podjęcie wszelkich środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa studentom i studentkom UW. Zwracamy się również do Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro o potępienie wszelkich ataków na tle uprzedzeń oraz podjęcia konkretnych działań, mających na celu walkę z przestępstwami z nienawiści – podaje Kampania Przeciw Homofobii w swoim oświadczeniu.

O tym incydencie poinformowała również na swoim profilu „Uniwersytet Zaangażowany” grupa studentów:

Karol Adamkiewicz

Żródło: queer.pl, foto: Queer UW

Polecane artykuły

Zostaw komentarz