Aktualności Kultura Lifestyle 

Polska taka tolerancyjna – wywiad z Pawłem Barańskim

Paweł Barański zajmuje się fotografią od ponad 5 lat, ale w świecie sztuki konceptualnej stawia pierwsze kroki. Jego debiut na tym polu, czyli „wzbogacona” cytatami konserwatywnych polityków i działaczy seria fotografii pt. „Polska jest przecież tolerancyjnym krajem”, zaciekawił nas tym bardziej że stanowi on formę wsparcia dla polskiej społeczności LGBTQ+.

Dosadniej

Rainbow Star: Od kiedy tworzysz?

Paweł Barański: regularnie robię zdjęcia od jakichś 5-6 lat, ale bardziej konceptualne, artystyczne projekty, nie opierające się wyłącznie na estetyce, to dla mnie coś nowego. To mój pierwszy tego typu poważniejszy projekt.

Rainbow Star: Robi wrażenie. Możesz powiedzieć coś o modelach/modelkach?

Paweł Barański: Na jednym zdjęciu jest moja bliska znajoma modelka, ale w większości są to osoby, które znalazłem na grupach dla osób LGBTQ+. Generalnie projekt na tego typu grupach dobrze się przyjął i było dużo chętnych. Wcześniej realizowałem inny projekt. Fotografowałem osoby lgbt+ na tle stereotypowo polskich scenerii, jak stoisko z proszkami do prania z Niemiec, czy obdrapana kamienica. Tam też miałem bardzo dużo chętnych. I tamten projekt był fajny; ale w tym prezentowanym tutaj, udało mi się wyrazić to, co chciałem, w znacznie dosadniejszy sposób.

Będzie gorzej?

Rainbow Star: Co sądzisz o sytuacji osób LGBTQ+ w Polsce? Czy według Ciebie jest szansa, że zmieni się ona na lepszą?

Paweł Barański: Myślę, że wynik ostatnich wyborów prezydenckich przekreślił tą szansę. Obawiam, się że będzie już tylko gorzej. W dużych miastach, jak Poznań, w którym mieszkam – ten problem nie jest aż tak wyraźnie zarysowany; chociaż sam raz zostałem zaatakowany przez grupę licealistów, bo byłem w futrze (oczywiście sztucznym).

Zaczęli wyzywać mnie od „pedała” i rzucili się na mnie z pięściami. Trenowałem kiedyś boks, więc poradziłem sobie z tą sytuacją, ale nawet mnie dotknęła nienawiść wobec społeczności LGBTQ+; pomimo tego, że sam osobą LGBTQ+ nie jestem.

Palące problemy

Ciężko mi sobie wyobrazić, jak życie osób o orientacji innej, niż heteroseksualna musi wyglądać w mniejszych miejscowościach. Najbardziej przeraża mnie chyba to, jak powszechne są myśli samobójcze u nastolatków LGBTQ+. Przerasta mnie myślenie o osobach, które z powodu społecznego zaszczucia, w młodym wieku odebrały sobie życie. Naprawdę nie wiem, co możemy w tej sytuacji zrobić. Ja zrobiłem ten projekt, ale nie mam wiary w to, żeby przez kolejne 5, czy nawet 10 lat nastąpiła jakaś wyraźna zmiana na lepsze. Nie po tym, jak znów Duda jest prezydentem.

Rainbow Star: Może w dalszej przyszłości w takim razie będzie lepiej. Czy planujesz więcej tęczowych projektów?

Ogólnie interesują mnie problemy społeczne. W tej chwili realizuje projekt którego celem jest próbą przełamania powszechnie przyjętych standardów piękna (co jest mi bardzo bliskie, bo jestem fotografem mody); natomiast z całej, niezwykle szerokiej gamy problemów społecznych – te dotykające społeczność LGBTQ+ wydają mi się najbardziej palące i najważniejsze, przynajmniej w Polsce. I tak, planuje kolejny projekt dotykający właśnie tego problemu. Właśnie szukam tatuażysty oraz specjalisty od symboliki neo-nazistowskiej, bo pomoc w tym zakresie będzie mi potrzebna do jego realizacji.

Co myślicie na temat zdjęć z cyklu „Polska jest przecież tolerancyjnym krajem”? Będziecie czekać na następny projekt? Dajcie znać w komentarzach!

fot. pawelbaranski.com

Polecane artykuły

Zostaw komentarz