Aktualności Lifestyle 

Polska odmawia nadania obywatelstwa dzieciom Żyda z polskimi korzeniami: „w Polsce nie funkcjonuje instytucja małżeństw jednopłciowych”.

Ofir Schlittner, czterdziestoletni prawnik, pochodzący z Izraela. Mimo ponurych wizji, snutych przez jego dziadka Icchaka, nie wyrzucił Polski z serca. Swojego męża, Dawida, poznał przez Internet. Ukochany pokazywał swojej siostrze sposoby na podrywanie mężczyzn za pomocą wirtualnej sieci. Dziś są po ślubie i wychowują dwóch synów.

 

Ofir dawno zdecydował, że chce mieć dzieci. Od 21. roku życia oszczędzał na utrzymanie wymarzonych latorośli. Gdy poznał swojego towarzysza życia – zbierali fundusze wspólnie. Bo Dawid też miał potrzebę założenia rodziny. Dlatego zawarli living agrement i dwa lata później rozpoczęli starania o upragnionego malca (a nawet dwóch). Ich marzenia mogły się ziścić dzięki Kriście – surogatce o amerykańskich korzeniach. Schlittner jest ojcem biologicznym Matana i Segewa. Dziś chłopcy mają już po sześć lat, a ich ojcowie wymieniają doświadczenia z innymi tęczowymi rodzinami. Taki kontakt uczy dzieci, że ich tatusiowie nie są jedyną parą jednopłciową, wychowującą dzieci. Mężczyzna zaznacza, że wraz ze swoim partnerem nie przykładają szczególnej uwagi do orientacji seksualnej przy wyborze znajomych. Uczą swoich swoich synów umiejętności radzenia sobie z zaczepkami koleżanek i kolegów oraz otwartej rozmowy, bez tabu.

– Od początku trzeba o wszystkim z dziećmi rozmawiać, językiem stosownym do ich wieku – tłumaczy Ofir. Jako ojcowski zespół chcą też wpoić chłopcom obronę tego, w co wierzą i walkę z dyskryminacją… Dyskryminacją, która wciąż objawia się na przeróżne sposoby.

Między Polską a Izraelem

Wraz z Dawidem borykają się z problemem obywatelstwa polskiego. Ofir uzyskał je już dawno. Jednak urzędnicy nadal nie chcą zgodzić się na nadanie go dzieciom i utworzenie dla nich polskiego paszportu. Wojewoda mazowiecki, minister MSWiA, stołeczny Sąd Naczelny oraz Naczelny Sąd Administracyjny nie przychylili się do jego racji. Ten ostatni organ tłumaczył, że problem stanowi orientacja seksualna pary oraz fakt, że w Polsce nie funkcjonuje instytucja małżeństw jednopłciowych. Małżonkowie nie powiedzieli jednak ostatniego słowa w tej sprawie i złożyli skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu. Pomaga im Kampania przeciw Homofobii.

Jako radca prawny, Ofir także chętnie pomaga tęczowym parom, ale przyznaje, że nie ma iskry do zajmowania się aktywizmem. W rozmowie z Mike’iem Urbaniakiem, Schlittner odczarowuje wizerunek tęczowego Izraela. Odpowiedzialność za obecne problemy zrzuca na karby prawicowego rządu. Ten z jednej strony utrudnia uchwalanie ustaw przychylnych społeczności LGBT, z drugiej zaś wykorzystuje to jako wizytówkę kraju, a Paradę Równości i osoby nieheteronormatywne traktuje jako maszynkę do produkcji pieniędzy.

Rodzinnie

Prawnikowi zależy na uzyskaniu obywatelstwa polskiego dla swoich dzieci m.in. z powodu dokonanego przez niego znaleziska. Otóż wraz z rodziną odnalazł pudełko z papierami dziadka Ofira, Icchaka. Wśród nich był też dokument przynależności narodowej. Przodek Schlittnera nigdy nie odrzucił swojej polskości, mimo że przez wiele lat była dla niego źródłem przykrych wspomnień. Adwokat żałuje, że jego dziadek nie wiedział o tym, że jego krewny jest gejem i że wraz z babcią Nette nie mieli okazji poznać Matana i Segewa. Jest pewien, że zaakceptowaliby związek swojego wnuka z Dawidem, a Icchak częstowałby chłopców znanym od pokoleń gefilte fisz, które sam przyrządziłby na słodko. Na tak otwartą postawę wpływa prorodzinna tradycja Izraela. To, żeby mieć dzieci, jest ważniejsze od orientacji kochających się ludzi.

Ewa Bednarek

Źródło oraz foto: Wysokie Obcasy

Polecane artykuły

Zostaw komentarz