Aktualności Felieton Lifestyle 

Pierwszy animowany film Disneya o tęczowej miłości – „OUT”

Studio Pixar zrewolucjonizowało świat animacji dzięki produkcji „Toy Story”. Teraz, 25 latach, twórcy i twórczynie dziecięcego świata marzeń rozpoczęli nową Erę. Tym razem nie technologiczną, a obyczajową. Wytwórnia stworzyła „Out”, czyli pierwszy w swoim dorobku film o miłości spod znaku tęczowej flagi.

„Po prostu spójrz im w oczy…”

Od 22 maja br. na platformie Disney+ możemy oglądać kolejny film z serii SparkShorts. Kolekcja ta powstała w celu odkrywania debiutujących gawędziarzy, technik opowiadania historii i „eksperymentowania z nowymi procesami produkcyjnymi”.

Animacja pt. „Out” jest dla  naszej społeczności bardzo ważna, gdyż jej głównym bohaterem jest – po raz pierwszy w historii studia Disney Pixar – osobba LGBTQ+. Greg jest homoseksualnym mężczyzną, planującym przeprowadzić się z partnerem do innego miasta.

Przygotowania do rozpoczęcia nowego etapu w życiu zakłóca mu jednak strach. Sympatyczny brodacz boi się wyoutować przed rodzicami i nie wie, jak to zrobić. Żeby jego „wyjście z szafy” wypadło jak najlepiej, protagonista ćwiczy na głos wyznawanie prawdy o sobie, trzymając w dłoni zdjęcie, do którego pozował w towarzystwie Manuela. Skonfundowany Greg próbuje nawet schować fotografię,

Ostatecznie magiczna zamiana ciał z psem inspiruje rudzielca do zmiany podejścia. Bohater nakreślony według pomysłu Steven’a Clay’a Hunter’a przekonuje się bowiem, że ukrywanie swojego prawdziwego „ja”  wcale nie jest konieczne.

„THIS IS A QUEER PIXAR!”

Niespełna 10-minutowa animacja okazała się być strzałem w dziesiątkę, co potwierdziła fala zachwytu użytkowników oraz użytkowniczek Twitter’a.

W przeszłości miałam napięte stosunki z @Disney i @Pixar, głównie ze względu na reprezentację, ale muszę przyznać, że ich nowy, krótkometrażowy “Out” na @disneyplus wydaje się być realnym krokiem w dobrą stronę – cieszyła się Brandy.

Internauta o pseudonimie Lindz BLACK QUEER LIVES MATTER Amer ekscytował się, ze Pixar jest queerowy i zachęcał do obejrzenia filmu, którego powstanie ocenił jako bardzo ważne.

ŚMIAŁEM SIĘ PŁAKAŁEM CHCIAŁEM ŻEBY DALI NAM WIĘCEJ, NIŻ 9 MINUT BY OPOWIEDZIEĆ O NASZYCH PERYPETIACH – wyznał poruszony.

Efekt pracy Steven’a Clay’a Hunter’a i kierowanej przez filmowca drużyny zaskarbił sobie również sympatie redakcji magazynu Elle.
Hilary Weaver uznała, iż urocza produkcja jest “niezłym” prezentem z okazji miesiąca dumy.

Ale na wypadek, gdyby ktoś z Pixar’a to czytał, wiedzcie, że byłoby dla nas całkowicie w porządku, gdybyście dali nam osobę queer odgrywającą główną rolę w pełnometrażowym filmie. Byłoby też ok, gdybyście umieszczali queerowe treści podczas lub w okolicy miesięcy niebędących Pride Month. W rzeczywistości dajcie nam queerową rozrywkę przez cały rok! – dodała.

Najnowszy SparkShort docenili ponadto aktywiści GLAAD. Pracujący dla tej organizacji dyrektor ds. mediów rozrywkowych zauważył, iż „W ciągu ostatnich kilku lat postacie i historie L.G.B.T.Q. stały się powszechne w przestrzeni rozrywki dla dzieci i rodziny”. Towarzyszą temu „niewielkie kontrowersje”, ale i „duża celebracja przez rodziny L.G.B.T.Q. z dziećmi, które pragnęły być reprezentowane”.

Miłość kontra oczekiwania społeczne.

Z mojej perspektywy film „Out” opowiada o zmaganiu się ze stresującą sytuacją, jaką jest przymusowa konfrontacja z domyślnymi oczekiwaniami społecznymi. Z jednej strony kochasz rodzinę. Z drugiej – bardzo Ci zależy na swojej „drugiej połówce” i martwisz się, jak krewni zareagują na tę osobę.

Boisz się odrzucenia, wyśmiania, upokorzenia czy nawet utraty kontaktu z tymi, którzy nie akceptują tego związku. Paraliżuje Cię przerażenie i mimowolnie, tak jak każdy inny człowiek, chciałbyś być akceptowany takim, jakim jesteś. Film Disneya daje nadzieję na to. Pokazuje, że nasza odmienność może być szanowana przez innych i czasami nasz strach jest bezpodstawny.

A do jakich refleksji Was inspiruje „Out”? Dajcie znać w komentarzach!

Źródła: queer.pl, ediation.cnn.com, elle.com, nytimes.com fot. edition.cnn.com

Polecane artykuły

Zostaw komentarz