Aktualności Sport i zdrowie 

Niewykrywalny, czyli niezakażający

Pod koniec września br. amerykańskie CDC [Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom] opublikowało stanowisko, w którym stwierdza, że praktycznie nie istnieje ryzyko zakażenia się wirusem HIV od osoby, która jest na terapii antyretrowirusowej, a jej poziom wiremii jest niewykrywalny[1]. Tym samym CDC oficjalnie dołączyło do szeregu ekspertów i ekspertek oraz kilkuset organizacji z całego świata zajmujących się badaniem, profilaktyką i leczeniem HIV/AIDS, które podpisały się pod oświadczeniem[2] wystosowanym rok temu przez organizację Prevent Access Campaign. Oświadczenie informowało, że praktycznie nie ma ryzyka zakażenia wirusem HIV osoby seronegatywnej przez osobę z niewykrywalną wiremią. CDC zaznacza, że w trzech różnych badaniach obejmujących tysiące par oraz tysiące aktów seksualnych, gdzie partnerzy nie stosowali prezerwatywy albo stosowali profilaktykę przedekspozycyjną, tzw. PrEP, nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia się wirusem HIV przez partnera seronegatywnego.

Prevent Access Campaign zwraca również uwagę, że wiele osób żyjących z wirusem HIV nie jest w stanie osiągnąć statusu niewykrywalności ze względu na swoje społeczno-ekonomiczne położenie (niesprawna opieka zdrowotna, bieda, rasizm, wypieranie się zakażenia, stygmatyzacja, dyskryminacja i przepisy prawne, które często kryminalizują aktywność seksualną osób seropozytywnych, zob. m.in. USA), nieskuteczność wcześniejszych terapii antyretrowirusowych, które doprowadziły do uodpornienia się szczepów HIV, czy ich toksyczność. Niektóre osoby, jak wskazuje oświadczenie, nie chcą zdecydować się na leczenie, z kolei inne mogą jeszcze nie być gotowe, aby rozpocząć terapię. Jak pokazują badania[3], odpowiednio dobrane leczenie antyretrowirusowe, gdzie lek czy leki brane są regularnie, sprawia, że już nawet po miesiącu osoba seropozytywna może osiągnąć niewykrywalny poziom wiremii.

Bruce Richman, założyciel Prevent Access Campaign i głównodowodzący kampanią społeczną „Undetectable=Untransmittable” [Niewykrywalny=Niezakażający], podkreśla historyczną wagę stanowiska CDC. Zaznacza przy tym, że komunikatu tego nie należy odczytywać jako zachęty do rezygnacji ze stosowania prezerwatyw czy PrEP, ale jako pojawienie się kolejnego ważnego narzędzia w prewencji HIV, które można stosować w połączeniu z innymi w zależności od okoliczności[4].

Jak stwierdzają eksperci, ekspertki i organizacje zajmujące się kwestiami HIV/AIDS, „zrozumienie, że skuteczna terapia antyretrowirusowa uniemożliwia przeniesienie wirusa HIV na seronegatywnego partnera, może pomóc w walce ze stygmatyzacją nosicieli i nosicielek wirusa HIV oraz zmotywować osoby żyjące z wirusem HIV do poddawania się terapii i trzymania się jej określonego trybu[5].”

Rafał Majka

[1] docs.wixstatic.com

[2] preventionaccess.org

[3] i-base.info

[4] hivplusmag.com

[5] jw.

Źródło: aidsmap.com, betablog.org, fot.: Greek Reporter

Polecane artykuły

Zostaw komentarz