Aktualności Lifestyle lubuskie 

„Miłość bez granic”, czyli wspomnienie pierwszego PRIDE’u w polsko – niemieckim Dwumieście.

W ubiegłą sobote ze Słubickiego rynku wyruszył pierwszy w historii polsko-niemiecki PRIDE. Wydarzenie zorganizowane przez niezależną grupę aktywistów i aktywistek symbolicznie pokazało, czym jest miłość trwająca ponad jakimikolwiek granicami, nie tylko tymi administracyjnymi.

Miejsce, w którym dobrze się żyje

Słubice, plac Bohaterów. To właśnie tam o 14.00 rozpoczął się Słubice-Frankfurt PRIDE, zorganizowawany przez niezalezną grupe zapalonych działaczy i działaczek. Sami główni zainteresowani i zaintereowane, wśród których wyróżnić możemy np. kadrę organizacji „Warto być równym nad Wartą” czy Agę i Kacpra z Instytutu Równości, przedstawiają sie jako “osoby nieheteronormatywnyne; lesbijki, geje, osoby biseksualne różnych pokoleń, osoby cispłciowe i transpłciowe, osoby, które nie utożsamiają się z binarnym podziałem płci, starsze i młodsze, studenci, osoby pracujące, seniorzy, osoby w związkach i bez związków, ateiści, prawosławni lub katolicy, oraz osoby heteroseksualne”.

Wszyscy zgodnie deklaruja, że zależy im na „dbaniu o różnorodność orientacji seksualnych i społeczno-kulturowej tożsamości płciowejw ich mieście”, a konkretniej: w Dwumieście, czyli Słubicach i Frankfurcie nad Odra.

Obie te lokacje łączy most, co zainspirowało inicjatorów i inicjatorki w kontekście planowania przemarszu oraz zarysowania jego idei. W haśle „Miłość bez granic” społecznicy i społeczniczki nawiązali zarówno do praw osob LGBTQ+, jak i do połozenia wspomnianych wyżej obszarów Polski i Niemiec. Aktywiści i aktywistki żywią nadzieję, że „most, który łączy te dwa miasta, połączy również wszystkie grupy mniejszościowe z całą rzeszą ludzi pełnych tolerancji”. Pomysłodawcy i pomysłodawczynie wycieczki chcą, by Dwumiasto „stało się miejscem, w którym dobrze się żyje”.

Do osiągniecia tego celu zaprowadzi z kolei realizacja kilku postulatów. Dotyczą one m.in. stworzenia w Słubicach oraz Frankfurcie nad Odrą większej ilości przyjaznych nam miejsc, „uchwalenia wspólnej rezolucji o ustanowieniu Dwumiasta bezpiecznym miejscem dla wszystkich ludzi”, jak rówież „utworzenia polsko-niemieckiej poradni dla osób LGBTQ+”. Co więcej, organizatorzy i organizatorki chcą, aby „w ramach wspólnego Słubicko-Frankfurckiego Planu Działania na lata 2020-2030” władze tych miast położyły nacisk na zrozumienie „różnorodności tożsamości płciowych, form związków, planów życiowych i orientacji seksualnych”. Szczegolnie w aspekcie edukacji.

W imię miłości

W manifeście PRIDE’u wymienione zostały też zjawiska społeczne i postawy, którym inicjatorzy i inicatorki chcą położyć kres. Są to m.in. „strefy wolne od LGTB”, upokarzanie osób nieheteronormatywnych i niecispłciowych określeniem „ideologia”, a także inne formy „przemocy i surowości”.

Z rónwnouprawnieniem w sercach i na transparentach szło ok. 800-1000 osób, spośród których większość korzystała z maseczek. Były z nami np. Siostry Nieustającej Przyjemności. Nie zabrakło też Lelity Petit i jej kolektywu Brokatowe Damy. Co więcej, gwiazdy pierwszego w historii polsko-niemieckiego PRIDE’u zagrały z jego okazji koncert na Placu Mostowym.

Ulicami Dwumiasta szedł z nami wicestarosta Słubic, który przyjął na swoje ręce postulaty Marszu, gdy byliśmy już na terytorium naszych sąsiadów z Zachodu. Robert Włodek przyznał, iż jego obecność wynikała z niezgody „na obrażanie i wykluczanie ze społeczeństwa osób o innej orientacji seksualnej czy poglądach”.

Chciałem okazać z nimi solidarność i zadeklarować, że powiat słubicki to miejsce otwarte i tolerancyjne. Dziękuje uczestnikom marszu za odwagę – dodał samorządowiec.

Nie był to jedyny urzędnik, na którego mogliśmy liczyć. Kroku dotrzymywali nam także reprezentujący Zielonych Tomasz Aniśko i nadburmistrz Frankfurtu – Rene Wilke.

Holy Trinnity is Diversity

W pochodzie udział wzięła też Matka Boska, a raczej jej wizerunek. Oczywiście z tęczową aureolą. Ktoś inny trzymał tablicę z haslem „Holy Trinnity is diversity”, co po polsku znaczy to, że istotą Trójcy Świętej jest różnorodność. Najwiekszą uwagę prawicowych mediów przykuła jednak kolorowa Madonna.

Po raz kolejny środowisko LGBT pokazuje, że samo rzekomo walcząc o szacunek, nie szanuje uczuć religijnych wielu Polaków – czytamy w jednym z tekstów na portalu wPolityce.

Wielce rozgoryczeni są też zwykli Internauci i Internautki. Queer.pl informuje, że „jeden z użytkowników portalu slubice24.pl domagał się od prokuratury wszczęcia przeciwko organizatorom marszu postępowania z uwagi na »podżeganie do nienawiści wobec narodu polskiego i atak na porządek prawny i konstytucyjny RP«”.

Jako, iż nasz spacer miał charakter pokojowy – ekipa odpowiedzialna za jego przygotowanie jeszcze przed wyruszeniem w trasę przypominała, że wyszliśmy na ulicę „w imię miłości”. Z tego wzgędu tęczowy zespół prosił o dostosowanie się do wszelkich zasad bezpieczeństwa i pokorę wobec mundurowych.

Słuchajcie nas i służb porządkowych. Oni idą z nami, a nie przeciwko nam. Oba miasta, Słubice i Frankfurt nad Odrą, już teraz otwarcie współpracują z nami w ramach przygotowań tak, aby był to dobry, piękny, pokojowy PRIDE, w którym przekażemy nasze postulaty – tłumaczyli działacze i działaczki.

Po drodze do Frankfurtu spotkaliśmy jednak grupe osob o zgola innym nastawieniu. Kontrmanifestanci i kontrmanifetantki zebrani w okolicach mostu łączącego Polskę i Niemcy gorliwie sie “za nas” modlili, głośno intonując „Ave Maria”.

Stowarzyszenie Ruch Kontroli Władzy ubolewało później nad tym, że przechodząc obok grupy homofobów „nie powstrzymaliśmy się” przed próbą zagłuszenia ich hate party głośnymi gwizdami. To może mieliśmy ich jeszcze pochwalić? Tak samo, jak kierowcę nielegalnie kursującej po Słubicach furgonetki, należącej do gardzącej nami fundacji?

Na szczęście nie wszyscy mieszkańcy zachowywali się, jakby już sama nasza obecność była ujmą dla ich udręczonyych duszyczek. Wiele osób pozdrawiało nas, machając do nas z okien i balkonów.

A Wam udało się dotrzeć na Marsz? Jak go wspominacie? Zachęcamy do wymiany wrażeń w komentarzach!

Źródła: slubice24.pl, queer.pl, reuters.com, stowarzyszenierkw.org, wpolityce.pl, m.facebook.com, gazetalubuska.pl fot. moz.de

Polecane artykuły

Zostaw komentarz