Aktualności Multimedia 

HELLO, tu tęczowy kanał TV

Jeśli lubicie rozsiąść się przed telewizorem i obejrzeć produkcję z motywem LGBTQ+, lub po prostu zwracacie uwagę na aspekt reprezentacji naszej społeczności w mediach – Hello jest kanałem dla Was.  Już pojutrze udostępni  go platforma MyCANAL.

Hello!

Już 26 listopada br. oferta korporacji CANAL+ poszerzy się o tęczową nowość. W najbliższy wtorek na szklanych ekranach zadebiutuje HELLO, czyli stacja całkowicie dedykowana osobom LGBTQ+ oraz ich sojusznikom.

Kanał będzie dostępny na platformie myCANAL, która wkrótce ma być uruchomiona również na polskim rynku, a jego ramówkę wypełnią filmy, seriale i inne produkcje Dane nam będzie zapoznać się zarówno z tytułami europejskimi, jak i produkcjami powstałymi w dalszych częściach Świata. Będzie więc co oglądać!

Homofobiczny zgrzyt

HELLO obejrzą konsumenci wszystkich rynków, na których działa CANAL+, w tym mieszkańcy frankofońskich krajów Afryki. Ciekawe, jak i czy wobec takiego stanu rzeczy zareaguje funkcjonująca w Gabonie Wysoka Władza Komunikacji. Warto wiedzieć, że latem tamtejszy parlament uchwalił restrykcyjne prawo penalizujące homoseksualność i jej „promocję”.

Na mocy Ustawy nr 042/2018 z dnia 5 lipca 2019 r. lokalny kodeks karny stanowi, iż współżycie między osobami tej samej płci jest tożsame z „napaścią na tle seksualnym”, a w konsekwencji stanowi przesłankę do wymierzenia analogicznej sankcji.

 Tęcza przenikała do TV

Data premiery nowego kanału nie jest przypadkowa. Zbiega się ona bowiem z 25. rocznicą rozpoczęcia emisji La Nuit Gay. Pierwszy queerowy program należący do CANAL+ obfitował w aktualności, dokumenty i krótkie filmy dotyczące homoseksualności oraz transpłciowości.

Historia nieheteronormatywnych wątków w telewizji jest jednak znacznie dłuższa, niż mogłoby się wydawać. Stworzyliśmy więc małe kalendarium, za pomocą którego Przypomnimy Wam kilka kamieni milowych z tęczowych dziejów telewizji

Rok 1959  to czas, gdy w Wielkiej Brytanii  wyemitowano pierwszy gejowski dramat pt. South. Jego premiera odbyła się 24 listopada, więc obchodzimy właśnie 60. rocznicę tego wydarzenia!

Niecałe dwie dekady później, w 1977 r.,  amerykański sitcom telewizyjny Soap wprowadził do kanonu bohaterów pierwszą otwarcie homoseksualną postać. Lubiane show, będące parodią kultowych oper mydlanych, przeszło do historii telewizji, a grający Jodie’go Dallas’a  Billy Crystal stał się gwiazdą.

Na pierwszą europejską produkcję telewizyjną, w której występowała wyoutowana postać, trzeba było poczekać jeszcze 5 lat. Był nią brytyjski serial Brookside z 1982 roku, którego akcja rozgrywała się w Liverpool’u,

Pierwszego lesbijskiego ślubu w telewizji mogliśmy doświadczyć dzięki kultowemu serialowi Friends. Był rok 1996,  gdy Carol grana przez Jane Sibbett zawarła związek małżeński z Susan, w którą wcieliła się Jessica Hecht. Odcinek przyciągnął  przed telewizory miliony widzów, choć uroczystości nie przypieczętował zwyczajowy pocałunek. 

Kiedy na kalendarzach widniał 1997 r.,  aktorka Ellen DeGeneres – ówczesna odtwórczyni głównej roli w serialu Ellen – oświadczyła w programie The Oprah Winfrey Show, iż jest lesbijką. To było coś! Ale czas szybko leci, gdyż od ważnego dla wielu dziewczyn LGBTQ+  momentu minęło już ponad 20 lat.

Kolejny, 1998 rok, podarował nam natomiast pierwszą postać transpłciową. W brytyjskiej produkcji Coronation Street zagrała ją Julie Hesmondhalgh.

Na naszej liście nie mogło zabraknąć również  pierwszej transmisji na żywo z gejowskiego ślubu, jaki miał miejsce w 2001 r. Wzruszającą wymianę przysiąg mogliśmy oglądać w  programie This Morning, dzięki  funkcjonującej na terenie Zjednoczonego Królestwa ITV. 

Tak dotarliśmy do XXI wieku. Warto więc zapamiętać tę datę – w 2019 roku pierwszy, całkowicie LGBTQ+ Friendly  kanał telewizyjny zacznie nadawać 26 listopada. Powiedzmy mu HELLO!

Źródła: satkurier.pl, gabonreview.com, en.wikipedia.com [1] [2] [3]

Polecane artykuły

Zostaw komentarz