Aktualności Multimedia 

Fronda zaczyna krucjatę przeciw tęczowej emotce

Na redakcję Frondy padł blady strach. Gdy przedstawiciele „portalu poświęconego” zajrzeli na facebook’a po porcję codziennych nowinek, ich oczom ukazał się iście „szatański” znaczek. W ramach walki z „homotrucizną sączoną do naszych dusz”, redaktor Jacek Robak proponuje ikonkę krzyża, a tej czerwcowej stawia wyraźne WETO.

Facebook jest dla wszystkich

Niedawno przypominaliśmy Wam, że czerwiec uznany jest za Miesiąc Dumy osób LGBT i że został nim okrzyknięty ze względu na upamiętnienie zamieszek w klubie Stonewall w USA. Wiele firm prześciga się w wymyślaniu sposobów na uhonorowanie pride month. W grupie koncernów LGBT Friendly jest Facebook. Ostatnio duży rozgłos zdobył tęczowy filtr na zdjęcia profilowe. W tym roku gigant social media wprowadził na okres czerwca dodatkową emotkę reakcji na posty. Oprócz dostępnych do tej pory obrazków pojawiła się ikonka tęczy z podpisem „Duma”. Szef facebooka, Mark Zuckerberg, obiecał swoje zaangażowanie w walce o równość. Decyzję o wprowadzeniu nowej emoji skomentował następująco:

– Duma nas łączy. Przed nami wciąż długa droga do równości, ale zmierzamy w dobrym kierunku. Z oddaniem będę pracował, by Facebook stał się bezpiecznym miejscem dla środowiska LGBT i wszystkich ludzi na świecie.

Warto pamiętać, że tęczowa flaga wymyślona została przez artystę Gilberta Baker’a (2.6.1951 – 30.3.2017) u schyłku lat 70-tych. Początkowo składało się na nią 8 pasków koloru. Obecnie znana jest z 6 barw.

A może ikonka krzyża?

Na reakcję środowisk konserwatywnych nie trzeba było długo czekać. Wśród wielce urażonych kolorową emotką nie zabrakło Frondy. Nikogo chyba nie zdziwi, że redaktor nazwał wprowadzenie reakcji Dumy „homopropagandą”. W końcu, kto by się przejmował przykazaniem o miłości do bliźniego. Jacek Robak ubolewa nad tym, że Zuckerberg poczuł się jak orwellowski „Wielki brat”, a jego celem jest, by „zmusić nas wszystkich do przytaknięcia jedynej słusznej homoideologii”. Nic nam nie wiadomo o tym, by nieużywanie barwnej ikonki groziło blokadą profilu, nagonką na osobę, która jej nie stosuje lub ostracyzmem.

Dziennikarz oburza się także tym, że flaga dumy osób homoseksualnych jest dostępna, a flaga Polski już nie – co z tego, że facebook jest portalem międzynarodowym… Wielkim problemem jest dla niego brak znaku krzyża i samo patrzenie na to, jak inni używają symbolu równości. Wszak kilka kolorowych pikseli mogłoby na zawsze zostawić „ślad” w umysłach nastolatków, które dopiero wkraczają w świat social media i wyrabiają sobie opinię na wszelkie tematy. Co by bylo, gdyby dzieciak pomyślał, że „homoseksualizm jest spoko” albo że z osób LGBT nie powinno się śmiać? Dramat, prawda?

Tęcza podbija facebook’a

Tęczowa ikonka zrobiła furrorę wśród użytkowników o mniej konserwatywnych poglądach. Tłumnie reagują „dumą” na materiały publikowane na profilu PiS, np. te dotyczące miesięcznicy smoleńskiej. Ma to na celu przypomnienie partii rządzącej, że nad Wisłą prawa osób LGBT nadal nie są należycie szanowane, a one same traktowane jak obywatele drugiej kategorii.

Ewa Bednarek

Źródła: wikipedia.org, wiadomosci.gazeta.pl, fronda.pl, fot. Igor Dzikiewicz/Rainbowstar

Polecane artykuły

Zostaw komentarz