Aktualności Sport i zdrowie 

Czy to już koniec Krajowego Centrum ds. AIDS?

Oko.press donosi, że ma zostać zlikwidowane Krajowe Centrum ds. AIDS, przez co zagrożony jest los blisko 10. tysięcy pacjentów. Krajowe Centrum ds. AIDS, jak i Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych czy Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, mają zostać częścią Zdrowia Publicznego.

Maria Brodzikowska, prezeska Stowarzyszenia Profilaktyki HIV/AIDS „Jeden Świat” w rozmowie z portalem Queer mówi:

Nie ma co siać paniki, program np. lekowy na lata 2017-2021 jest zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia. Monitorujemy sprawę”.

Jednakże o zmianach w sprawie Krajowego Centrum ds. AIDS wiemy już od lipca zeszłego roku, kiedy to dowiedzieliśmy się, że zostanie ono zamienione na Urząd Zdrowia Publicznego. To właśnie wówczas minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, ogłosił zmianę systemu ochrony zdrowia w Polce, jak i m.in. zlikwidowanie NFZ.

Jak czytamy w dokumencie dostępnym na stronie ministerstwa zdrowia:

Za zdrowie publiczne odpowiada dziś cały szereg instytucji, które w celu zwiększenia sprawności należy połączyć w jeden Urząd Zdrowia Publicznego, nadzorowany przez sekretarza/podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. W skład nowego urzędu zdrowia publicznego wejdą: Państwowa Inspekcja Sanitarna, część profilaktyczna należąca dziś do NFZ, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Centrum ds. AIDS, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, a także działania finansowane z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Obok Urzędu Zdrowia Publicznego będzie działał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.”

Maria Brodzikowska podkreśla, że należy zachować spokój, ponieważ nowa polityka zdrowia w sprawie leczenia antyretrowirusowego została zatwierdzona przez MZ w styczniu br. Zaznacza również, że pieniądze na lekarstwa będą, a wręcz będzie ich tyle, żeby można było zakupić je na zapas.

Do Krajowego Centrum ds. AIDS napisało już wiele osób, pytając się o sytuację i status centrum, o to czy mają zacząć się bać oraz czy ich leczenie będzie kontynuowane.

– Na profilaktykę HIV/AIDS nigdy nie było dużo pieniędzy. Organizacje robią wiele działań za darmo – powtarza prezeska. Dodaje, że w Polsce podchodzi się do tematu HIV/AIDS pod kątem, jak dużo wydaje się na leczenie, zauważając fakt, że nie wystarcza na profilaktykę.

– Z drugiej strony w sytuacji, gdy program lekowy był opracowywany, sugerowanie, że za dużo się na niego wydaje, jest po prostu nie fair –  podkreśla Maria Brodzikowska, prezeska KC ds. AIDS.

Stowarzyszenie Jeden Świat, zajmujące się HIV w Polsce podkreśla, że monitoruje sytuację oraz pilnuje, by każdy pacjent miał dostęp do leczenia.

Jednocześnie chcielibyśmy poinformować, że chorzy nadal nieprzerwanie mogą liczyć na inne ośrodki, mające na celu pogłębianie wiedzy i świadomości społeczeństwa w zakresie problemów społecznych i zdrowotnych, takich jak Fundacja Edukacji Społecznej, mieszcząca się przy ul. Sewerynów 4/100 – wejście od Bartoszewicza w Warszawie.

Jest to organizacja pozarządowa, zajmująca się edukacją zdrowotną i promocją zdrowia, szczególnie w zakresie zdrowia seksualnego i prokreacyjnego. Powstała w 2002 r. i postawiła sobie za cel szerzenie rzetelnej i neutralnej światopoglądowo wiedzy o zdrowiu seksualnym i prokreacyjnym oraz podejmowanie działań, służących podnoszeniu jakości życia w tym zakresie.

Fundacja prowadzi Infolinię dla osób zakażonych HIV i ich bliskich, pod numerem: 800 14 14 23 w poniedziałki i środy od godziny 16:00 do 19:00 oraz w piątki od 16:00 do 20:00 konsultanci udzielają osobom żyjącym z wirusem i ich bliskim wsparcia informacyjnego i kryzysowego. Połączenie jest bezpłatne po pierwszym impulsie.

Organizacja oferuje również wieloaspektowe wsparcie w ramach Akademii Pozytywnego Życia. Bieżące informacje na stronie Fundacji i FB. Organizacja oferuje bezpłatne wsparcie psychologiczne i prawne.

Fundacja prowadzi dwa punkty anonimowego i bezpłatnego testowania w Warszawie:

ŚRÓDMIEŚCIE:

Al. Jana Pawła II 45, I piętro w pawilonach (nad Ziko Apteką).

Punkt czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach: 16:00 – 20:00.

URSYNÓW:

Nugat 3, przy Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji.

Punkt czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach: 16:00 – 20:00

oraz środy, piątki i soboty, w godzinach: 10:00 – 14:00.

Karol Adamkiewicz, Igor Dzikiewicz,
dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak

Źródło: Queer, Fundacja Edukacji Społecznej

Polecane artykuły

Zostaw komentarz