Aktualności Prawo 

Civil Rights Act ochroni prawa pracownicze osób LGBT

Od 2015 r., Stany Zjednoczone wprowadziły równość małżeńską. Nadal jednak nie było prawa, które chroniłoby osoby nieheteronormatywne przed zwolnieniem ze względu na ich orientację. Wszystko może się zmienić dzięki orzeczeniu amerykańskiego sądu apelacyjnego w sprawie dokumentu Civil Rights Act.

Bezpieczne miejsce pracy dzięki CRA

Civil Rights Act to ustawa, której istotą jest sprzeciw wobec dyskryminacji. W ostatni wtorek (4.04. br.) sąd apelacyjny USA dokonał historycznego posunięcia w związku z tą rezolucją. Ustalił, że prawo to dotyczyć będzie także osób LGBT. Poskutkowałoby to np. tym, że nie musiałyby one martwić się o to, że w wyniku uprzedzeń stracą pracę. Jest to bardzo znaczący krok, gdyż walka na tym polu trwa już od kilku lat. Zmiany, jakich dokonano w CRA mówią właśnie o tym, że prawo antydyskryminacyjne będzie obejmowało także osoby LGBT w ich środowisku pracy. Uprzednio podobny akt podpisał były prezydent Stanów – Barack Obama. Ustawa nie dotyczyła jednak wszystkich firm. W jej ramach ochroną zostały objęte jedynie pracownicy i pracownice firm, korporacji lub organizacji pracujących z rządem lub na jego zlecenie. Pojawiło się też ryzyko, że administracja pod władzą Trumpa unieważni te ustalenia. Nowelizacja Civil Rights Act miałaby dać Ameryce powiew optymizmu dla tęczowego personelu. Zmiany wprowadzone zostały za zgodą głosów z większością 8 do 3. Trzy osoby uznały, że poszerzenie tego prawa o aspekt ochrony w miejscu pracy było „radykalną zmianą w interpretacji”.

Kimberly Hively vs. homofobia

Cała sprawa nabrała tempa dzięki Kimberly Hively, nauczycielki z Indiany. Uznała, że to właśnie jej orientacja była powodem, dla którego dyrekcja Ivy Tech Community College pozbawiła ją możliwości pracy na pełnym etacie. Najpierw skrócenie czasu pracy. Potem pozbawienie wszelkich ulg i grantów. Ostatecznie uczelnia całkowicie odmówiła jej współpracy. Nauczycielka uznała, że takie zabiegi wynikają, niewątpliwie, z jej orientacji psychoseksualnej. Obecnie w dotarciu do celu pomaga jej stowarzyszenie Lambda Legal.

Ewa Bednarek

Polecane artykuły

Zostaw komentarz