Aktualności Lifestyle 

Rafalala z trzema zarzutami. Słowo o granicach sławy

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że „Policjanci z Woli w związku z umieszczonym w Internecie filmem, który odbił się szerokim echem wśród opinii publicznej, podjęli działania skutkujące zatrzymaniem 37-letniego mężczyzny. Na nagraniu widać było osobę dorosłą, krzyczącą na nastolatkę i odnoszącą się do niej w sposób wulgarny”. Nie jest żadną tajemnicą, że zatrzymaną jest znana transseksualistka – Rafalala.

O jeden krok za daleko

Rafalala to 36-letnia celebrytka – aktorka, felietonistka, performerka i autorka sztuk teatralnych. Jest osobą transpłciową, która jak dotąd nie dokonała korekty płci. Celebrytką stała się w zasadzie dopiero w 2014 roku, po emisji programu w Polsatu, w którym prawicowy polityk Artur Zawisza nazwał ją “męską dziwką” i “tym czymś”, na co zareagowała oblewając polityka szklanką wody. Z czasem głośne były też inne incydenty, a dzisiaj media obiegła wiadomość o zatrzymaniu celebrytki przez Policję, w związku z napaścią na nastolatkę.

Dla niezorientowanych, w skrócie, sprawa miała się tak: przypadkowa dziewczyna zaczęła się śmiać widząc Rafalalę kroczącą ulicami miasta. Transseksualistka swoim zwyczajem zareagowała natychmiast – rozpoczęła transmisję na Snapchacie, po czym nastolatkę zaczęła wyzywać, szarpać, w trakcie zdarzenia wylała na dziewczynę kubek kawy. Policja, która dotarła do poszkodowanej twierdzi, że poza kamerą Rafalala groziła dziewczynie “wybiciem zębów”.

Czynności w sprawie nagrania oraz związanej z nim sytuacji podjęli policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV. – informuje strona warszawskiej Policji. – Ustalono dane osób widocznych na nagraniu, przyjęto także zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na szkodę osoby małoletniej od jej opiekunów prawnych. Policjanci zabezpieczyli dostępne w sieci internetowej nagranie oraz zebrali w tej sprawie materiał dowodowy.

Najlepszą obroną jest atak?

O Rafalali jest głośno co jakiś czas. Mówi się, że gdzie nie pójdzie – tam powstaje afera. Dzieje się tak być może za sprawą jej kłótni się z ekspedientkami sklepów odzieżowych oraz od niedawna z pracownikami popularnej sieci kawiarni. Transseksualistka rozpoczęła walkę, żeby jej pies – Belek – mógł wchodzić z nią do każdego miejsca publicznego. Właściciele tych miejsc walkę z celebrytką przegrywają, co skwapliwie Rafalala relacjonuje na swoim Snapchacie. Wielokrotnie obejrzeć można było na nim potyczki celebrytki. Przyznać trzeba przy tym, że ma ona dość mocne i celne uderzenie.Z jednej strony trudno dziwić się Rafalali, że reaguje stanowczo na kierowane w jej kierunku złośliwe komentarze, czy zaczepki. Z drugiej jednak – już dawno „występki” transseksualistki przestały być postrzegane w kategoriach obrony godności, czy walki o dobre imię. Głośna była potyczka z posłem Zawiszą w studio Polsat News, głośna była również historia z pobiciem właściciela mieszkania do wynajęcia, czy – niedawno – awantura z udziałem Rafalali w CH Arkadia (z bronią gazową w dłoni). Nie można się oprzeć wrażeniu, że znany trans jest osobą, która w pewien sposób sama prowokuje sytuacje zapalne.

– Nerwy mi puściły. Zostałam potraktowana jak g****, dlatego byłam taka agresywna.tłumaczyła Rafalala po incydencie z wynajmem mieszkania.

Nie ma przyzwolenia na agresję!

Gwoli ścisłości – jako redakcja – nie mamy nic przeciw manifestowaniu tożsamości, czy poglądów. Niezmiennie jesteśmy zdania, że różnorodność jest fascynująca, że dzięki niej możemy nauczyć się wiele od siebie nawzajem, i że każdy przejaw dyskryminacji bez wyjątku jest zły i należy z nim walczyć. Nie mamy również cienia wątpliwości, że każdemu – również Rafalali – należy się szacunek, przy czym wydaje się, że stosowanie przemocy w odpowiedzi na nawet najbardziej wulgarne zaczepki lub komentarze, dowodzi wyłącznie braku argumentów i słabej odporności na pojawiającą się krytykę.

Naszym zdaniem – oczekując tolerancji i szacunku dla swojej odmienności – należy jednak jednocześnie respektować istniejące normy współżycia społecznego. Jeśli ma się problem z powstrzymaniem nerwów na wodzy, należy skorzystać z pomocy psychoterapeuty, a wymagając od innych szacunku, naprawdę nie trzeba od razu bić wszystkich dookoła. Aż strach pomyśleć, co by się działo, gdyby cała społeczność osób transseksualnych, lub – co gorsze – LGBT – reagowała przemocą na każdą pojawiającą się zaczepkę.

Zachowanie transseksualistki skomentowała społeczność LGBT – m.in. KPH, która w komentarzu potępiła “każdą formę przemocy i agresji niezależnie od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej sprawcy lub sprawczyni“.

Fot. ocdn.eu

Polecane artykuły

One Thought to “Rafalala z trzema zarzutami. Słowo o granicach sławy”

  1. Janis

    Jak to się mówi – “nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka”. Nie mam wątpliwości, że Błaszczak ma tak naprawdę gdzieś jakąś nielatę i cała sprawa, która jest samograjem, zostanie użyta jako uzasadnienie, dlaczego to w Polsce jest “normalnie” a na Zachodzie panuje letarg i terror poprawności politycznej. Niestety, ale nasi wrogowie nie mogli dostać lepszego prezentu. Na nagraniu, które wykonała Rafalala, widać zlęknione, przepraszające dziecko (choć wiadomo jaka potrafi być młodzież) a nie widać tego, co młoda zrobiła wcześniej. Nie wiemy – czy się tylko śmiała, czy może zwyzywała Rafalalę. Niestety, ale tutaj sama się podłożyła. Przy okazji wyszło, że ma chyba niezmienione dane, skoro minister pozwolił sobie o niej mówić jako o mężczyźnie. Szkoda.

Zostaw komentarz

×