Aktualności Lifestyle 

Rafał Trzaskowski podpisze “Program samorządowy dla LGBT+” do stycznia?

Przy okazji podsumowania wyborów samorządowych wspomnieliśmy, że Rafał Trzaskowski, przedstawiciel komitetu Koalicji Obywatelskiej, nie podpisał przygotowanego przez Miłość Nie Wyklucza “Programu samorządowego dla LGBT+”. W środę dowiedzieliśmy się jednak, że polityk  ma zamiar zrobić do to stycznia 2019.

Bez podpisu

Niedawno przygotowaliśmy dla Was podsumowanie tegorocznych wyborów samorządowych (warto pamiętać, że nad ich uczciwym upływem czuwali wolontariusze zainicjowanej przez KPH akcji pt. “Mam oko na wybory”). W naszym skrótowym opracowaniu wspominaliśmy wydarzenia związane z okresem wybierania gospodarzy miast i mniejszych miejscowości. Przybliżyliśmy Wam również założenia  skomponowanego przez działaczy Miłość nie Wyklucza “Programu samorządowego dla LGBT+” oraz raportowaliśmy kto tę deklarację podpisał, a kto nie został jej sygnatariuszem.

Przypominamy, że jedną z dwóch grup, które nie złożyły autografu pod postulatami przedstawionymi im we wrześniu przez drużynę Huberta Sobeckiego, była Koalicja Obywatelska. Jej reprezentant – Rafał Trzaskowski – nie miał czasu na podpisanie dokumentu przed wyborami. W okresie prowadzenia swojej kampanii nie wziął też udziału w żadnym ze spotkań organizacyjnych z aktywistami, chociaż ochotę do podpisania deklaracji programowej spod pióra MNW zgłosił już w sierpniu.

W połowie października kolorowe NGOsy (MNW, KPH i Lambda Warszawa) straciły cierpliwość i wspólnymi siłami sporządziły oświadczenie w tej sprawie. Działacze zarzucali ówczesnemu pretendentowi do fotela prezydenckiego złamanie danego słowa i, mając na uwadze dotychczasowe zbywanie osób LGBTQ+ przez klubowiczów Platformy Obywatelskiej, wyraziły brak zdziwienia wobec postępowania politologa należącego do tej partii. W dniu (16.10.2018) następującym po publikacji skargi główny zainteresowany odpowiedział na krytykę za pośrednictwem Twitter’a, zapewniając o niezmiennej intencji podpisania “Programu samorządowego dla LGBT+”

Dać przyklad

W środę dowiedzieliśmy się, że tuż przed obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości (9.11.2018) prezydent elekt miasta stołecznego uczestniczył w zebraniu z organizacjami LGBTQ+: Miłość Nie Wyklucza, Kampanią Przeciw Homofobii, Paradą Równości, Trans – Fuzją i Lambdą Warszawa. Na sali był również wybrany na stanowisko wiceprezydenta od reprywatyzacji Paweł Rabiej oraz sztabowcy.

W obecności wszystkich zebranych nowy włodarz raz jeszcze podtrzymał obietnicę, którą złożył w związku z  przygotowaną przez społeczników walczących o równość małżeńską deklaracją programową. Na jej spełnienie dał sobie czas do stycznia przyszłego roku.  “Najpóźniej”. Poza tym, były parlamentarzysta wraz z filantropami wskazał najbardziej palące problemy, spędzające sen z powiek przedstawicieli i przedstawicielek tęczowej społeczności.

Aktywiści jako priorytet wskazali ponowne utworzenie “hostelu interwencyjnego dla osób LGBT”. Jego działanie ma polegać na innowacyjnym modelu ekonomii społecznej. Oznacza to, że obiekt ten miałby możliwość znacznego samofinansowania się, lub nawet stać się całkowicie niezależnym od funduszy państwowych.

Słowo “ponowne” nie jest tu przypadkowe. Na mapie Polski taki hostel istniał od 2015 r. Była to jedyna placówka tego typu w kraju. Jej personel, czyli społecznicy  warszawskiej Lambdy i Trans – Fuzji (pracujący tam przez “większość czasu”), pomógł łącznie 68 osobom, które nagle straciły dom. Aktywiści “postawili je na nogi” i przygotowali do osiągnięcia samodzielności. Niestety, ponad dwa lata temu (17.10.2018) ekipa Lambdy została postawiona przed koniecznością bezterminowego zawieszenia działalności tego miejsca.

„To trudna dla nas decyzja, jednak nie mamy innego wyboru. Nie poddajemy się, nadal będziemy się starać, aby to miejsce mogło wrócić na mapę Polski” – mówiła Agnieszka Duszyńska, koordynatorka projektu.

Tragicznych scenariuszy życiowych, doprowadzających do potrzeby skorzystania z podobnych azylów, byłoby oczywiście mniej, gdyby nasze społeczeństwo miało większą świadomość i wiedzę w zakresie różnorodności. I to właśnie edukację antydyskryminacyjną Rafał Trzaskowski ocenił jako coś wyjątkowo istotnego. Były minister administracji i cyfryzacji zapewnił, iż dostrzega “konieczność przyszłych działań swojego ratusza” na tym polu.

Mamy nadzieję, że następca Hanny Gronkiewicz-Waltz wykorzysta ostatnią szansę na spełnienie powinności wobec osób LGBTQ+. Chcielibyśmy, żeby Rafał Trzaskowski dał dobry przykład swoim kolegom i koleżankom z Platformy Obywatelskiej pokazując, że czas w końcu skończyć z zamiataniem naszych potrzeb pod dywan.  Bardzo na to liczymy i mamy nadzieję, że tym razem się nie zawiedziemy. Powodzenia!

Jak Wam się wydaje, czy to się uda? Zachęcamy do dyskusji.

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, warszawa.wyborcza.plpolityka.pl, pl.wikipedia.org, mnw.org.pl [1] [2],  facebook.com [1] [2] [3], lambdawarszawa.org [1] [2] fot. telewizjarepublika.pl

Polecane artykuły