Aktualności Lifestyle 

Pierwszy tęczowy ślub w amerykańskiej akademii wojskowej

Daniel Hall i Vinny Franchino to dwóch pilotów helikopterów typu Apache. Poznali się za czasów polityki don’t ask, don’t tell, zgodnie z którą musieli kłamać na swój temat i ukrywać łączące ich uczucie. Kapitanowie mają za sobą wyboistą drogę, ale dziś są szczęśliwym małżeństwem. I pierwszą tęczową parą aktywnych żołnierzy, która przypieczętowała swój związek w United States Military Academy.

Don’t ask, Don’t tell

W latach 1993 – 2011 r. W Stanach Zjednoczonych obowiązywała zaproponowana przez Bill’a Clinton’a (projekt ostatecznie przyjął amerykański Senat) polityka don’t ask, don’t tell”. Jej celem było uniemożliwienie osobom demonstrującym skłonność lub zamiar zaangażowania się w aktywność homoseksualną służby w Siłach Zbrojnych USA.

W ocenie ustawodawcy, podjęcie się wspomnianej aktywności godziłoby w fundamenty potencjału wojska, czyli standardy morale, porządek, dyscyplinę oraz jedność formacji. Jedynie siedzący w szafie żołnierze mogli być spokojni o swoją posadę. Jeśli sami nie otworzyli się przed pracodawcami i kolegami – nikt nie zadawał im pytań na temat orientacji seksualnej.

Próbę walki z dyskryminacją i unieważnienia tego prawa trzykrotnie podjęli Demokraci. Po raz pierwszy o zniesienie przepisów wnieśli w 2005 r. Kolejne podejścia miały miejsce w 2007 r. i 2009 r. Wszystkie próby zakończyły się jednak fiaskiem, gdyż ustawa, jaką przygotowali niebiescy działacze, nie zdobyła wystarczającego poparcia Kongresu.

W 2010 r. niekonstytucyjność rezolucji potwierdził sąd federalny w Kalifornii. Ale domy Temidy, zajmujące się sprawami odwoławczymi, wskazały na konieczność utrzymania tego prawa w mocy aż do końca ostatniej apelacji. Kres zasadom prezydenta Clinton’a położył dopiero Barack Obama. Wypełnił, tym samym, jedną ze swoich obietnic wyborczych. U schyłku grudnia tego samego roku (22.12.2010) podpisał ustawę, na korzyść której głosowały wcześniej Izba Reprezentantów i Senat.

Ostateczne uchylenie rozporządzenia przez Kongresmenów nastąpiło w lipcu 2011 r. Ale obowiązywać zaczęło dopiero po dwóch miesiącach, bo taki odstęp czasowy założyła przyjęta uprzednio ustawa. Przy okazji zapewnienia o gotowości Pentagonu na podarowanie szansy nieheteronormatywnym rekrutom – poprzednik Donalda Trumpa wydał oświadczenie w tej sprawie. W jego treści dumnie zwrócił uwagę na fakt, iż „od 20 września członkowie służby nie będą więcej zmuszania do ukrywania tego, kim są, by móc służyć krajowi”.

„Wyboista droga”

Daniel Hall i Vinny Franchino poznali się, gdy w Stanach Zjednoczonych nadal obowiązywała polityka oparta na tęczowym tabu. Do ich pierwszego spotkania doszło w West Point, podczas obchodów Ring Weekend. Ta doroczna tradycja daje najmłodszym stażem żołnierzom okazję do zemsty na swoich bardziej doświadczonych kolegach za to, jak surowo ich nieraz traktowali. Zadaniem przedstawicieli plebsu” było utrudnienie „pierwszakom” powrotu do domu tak, by ofiary żartów jak najpóźniej spotkały się ze swoimi bliskimi.

Vinny, wraz z 3 innymi kadetami, zastawił pułapkę na swojego przyszłego wybranka w jego własnym pokoju. Kiedy Hall wrócił do koszar po godzinnej przeprawie – czterech nowicjuszy wyskoczyło ze swoich kryjówek, by wystraszyć gospodarza. Kiedy młody pilot wyskoczył spod łóżka nowego znajomego, ten z przerażenia przeskoczył przez biurko.

Tego dnia kapitan o jasnych włosach po raz pierwszy pomyślał cieplej o Nowym”. Zaimponowała mu jego odwaga oraz to, że jest w jakiś sposób uroczy”. Spodobali się sobie wzajemnie. O tym, że obiekt zainteresowania także jest gejem, każdy z nich dowiedział się dzięki wspólnym znajomym.

Ze względu na niesprzyjającą sytuację polityczną – ich fascynacja była okryta tajemnicą. Oboje obawiali się konsekwencji coming out’u. Nie chcieli zostać obiektem kpin znajomych. Nie potrafili również pogodzić się z perspektywą utraty wymarzonego stanowiska. Dzielili poczucie frustracji spowodowane brakiem możliwości randkowania i koniecznością kłamania na swój temat.

Kiedy Ring Weekend był już tylko wspomnieniem – panowie powrócili do codzienności i zajęli się własnym życiem. Z drugiej strony, mieli w pamięci dzień, w którym mieli okazję się poznać. Wkrótce ruszył program mentorski i wzajemnie mianowali się na swoich partnerów. Daniel udzielał sympatii wszelkich instrukcji dotyczących dzielonej przez siebie ścieżki kariery. Wiosną 2010 mieli już za sobą 4 miesiące współpracy. Przez ten czas zdążyli się lepiej poznać, a uczucie, jakie ich łączyło, zauważyli zaprzyjaźnieni kadeci.

„Można powiedzieć, że była między nimi ta chemia, ta pozawerbalna komunikacja.(…) To było dziwne, bo wiedziało się o aspekcie ich uczucia i zduszonych osobowościach.(…) Ale tak po prostu było” – wspominał szwagier starszego żołnierza, który także prowadził wojskowy styl życia.

Po oficjalnym wycofaniu don’t ask, don’t tell” zakochani mogli już otwarcie poinformować o swoim związku. Franchino opublikował na facebook’u wiele zdjęć, obrazujących wymianę czułości między żołnierzami. Pomysł pochwalił wujek autora wpisu. Sam także współtworzy jednopłciową relację i to właśnie do niego kadet zwracał się o pomoc, gdy miał trudności z wymuszonym życiem w szafie”.

Na pierwszą randkę umówili się dopiero w 2012 r. Wtedy też po raz pierwszy doświadczyli homofobii. Ktoś zauważył ich razem i zaczął obrażać. Niedługo później przebywający wtedy w szkole lotniczej Dan został wydelegowany do Korei Południowej. Kochankowie uzgodnili, że związek na odległość spowodowałby zbyt dużo stresu. Zdecydowali się na rozstanie. Próbowali randkować, zawierać nowe znajomości. Jednak układanie sobie życia miłosnego od nowa nie powiodło się, za bardzo im na sobie zależało. W listopadzie 2017 r. Odnowili romantyczne więzi.

Dzięki obopólnym staraniom – związek stał się tak silny, że w 2015 młodszy kapitan nie obawiał się na wieść o locie partnera do Kuwejtu. Były reprezentant plebsu” też czasami gdzieś wyjeżdżał. Z czasem przyzwyczaili się do okazjonalnej rozłąki i zaczęli traktować ją jako naturalną część swojej pracy.

Pierwsza połowa stycznia (13.01.2018) była dla nich wyjątkowa, bo oficjalnie przyrzekli sobie miłość do końca życia. Uroczystość miała miejsce w Kaplicy dla Kadetów, mieszczącej się na terenie United States Military Academy. W obecności 150 gości poprowadził ją Dawn Sangrey. Zauroczeni sobą piloci są pierwszą – aktywną militarnie – parą jednopłciową, jaka miała okazję celebrować formalizację swojej relacji tym miejscu. Podczas ceremonii oboje mieli na sobie swoje najbardziej formalne mundury.  A gdy wychodzili z kaplicy, uhonorowano ich szpalerem złożonym z szabel kolegów.

Po otrzymaniu sakramentu udali się na wesele, które zorganizowali w Skylands Manor. Jest to dawna rezydencja dynastii Tudorów, leżąca na terenie Parku Stanowego Ringwood, u podnóża gór Ramapo. Panowie młodzi pokroili tort weselny oficerską szablą, należącą do Daniela.

Holy i Robert Franchino prześcigali się w zachwytach nad zyskanym niedawno zięciem. Kobieta przyznała, że kocha chłopaka z Tennessee, a jej mąż cieszył się, że bohaterowie zaślubin są jak dwie krople wody”. Dostrzegł chemię, jaka panuje między tą dwójką, a także to, jak szczęśliwy jest jego syn, odkąd poznał Daniela.

Pomimo początkowego szoku, jaki kilka lat temu towarzyszył Państwu Franchino po poznaniu Dana, Amerykanie szybko przyzwyczaili się do niego i przyjęli do rodziny. W procesie wzajemnego poznawania się pomógł im powiernik Vinny’ego- Charlie Franchino.

Jego bratanek doszedł do wniosku, że to nie rozłąka lub wyzwiska były najbardziej uciążliwe. To konieczność zatajania swojej tożsamości. W jego ocenie nie było nic gorszego, niż służenie w latach obowiązywania »don’t ask, don’t tell«”. Aktualnie zarówno on, jak i jego ukochany jawnie należą do społeczności aktywnych żołnierzy LGBTQ+, zrzeszonej w Fort Bliss (Texas). Sytuacja ta wkrótce nieco się zmieni, gdyż Daniel planuje przejść na wojskową emeryturę tuż po zakończeniu tegorocznej wiosny.

Kapitan Hall przyznał, że związek z Vinny’m i służba w siłach zbrojnych USA to dwa czynniki, które wzbogaciły jego życie o niemałą ekscytację. Ale który zrobił to bardziej intensywnie? Tego nigdy się nie dowiemy.

Źródła: nytimes.com [1] [2]newsweek.comgaystarnews.com, fot. New York Times

Polecane artykuły

Zostaw komentarz

×